نکسترو
در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراكز پژوهشی عنوان شد

از طراحی سامانه جامع علم سنجی تا ثبت رساله ها در ایرانداك

از طراحی سامانه جامع علم سنجی تا ثبت رساله ها در ایرانداك

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: سامانه علم سنجی به شکلی در دانشگاه ها وجود داشت ولی سامانه جامع و کامل علم سنجی را طراحی و در اختیار کلیه دانشگاه ها و مراکز علمی قرار دادیم. در بحث رساله ها هم مقرر شد که ثبت رساله ها حتما در ایرانداک صورت گیرد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محسن شریفی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور که امروز (شنبه، 23 اسفند) با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، درمورد تولید علم نافع اظهار نمود: باید تلاش نماییم در بحث تولید علم مراقب افت هایی که در راه علم آموزی وجود دارد، باشیم. در این خصوص کارگروه های اخلاق پژوهشی تشکیل شده و آئین نامه اجرایی آن هم ابلاغ گردیده است.
به گفته شریفی ساماندهی در حوزه همایش های ملی و انتشار نشریات و تسهیل گرایی در آئین نامه ها و مقررات پژوهشی و پیشگیری از تمرکززدایی در تدوین مقررات از وظایف مهمی است که به معاونت های پژوهشی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور واگذار شده است.
وی اضافه کرد: در بحث نشریات علمی فعالیتهای مهمی انجام گرفته و فهرست نشریات نامعتبر چاپ شده و کارگاه های ماهانه جهت جلوگیری از انتشار نشریات نامعتبر برگزار شده است چونکه نشریات علمی چرخه علم و فناوری کشور هستند و باید متحول شوند و به سمت الگویی جهانی حرکت کنند. در این راستا تعاملاتی با هیئت های ممیزه انجام شد و رتبه بندی ها مشخص شد بگونه ای که رتبه بندی های سال ۱۳۹۸ انجام شد و رتبه بندی سال ۱۳۹۹ هم در حال انجام می باشد.
مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم بیان نمود: بحث ساماندهی واحدهای پژوهشی و موسسات پژوهشی کشور هم به خود دانشگاه ها واگذار شده است و بر مبنای آئین نامه هیئت های امناء، آئین نامه پسادکتری و دستیار دکتری اجرایی شد و اجرای آن به معاونت های پژوهشی دانشگاه ها واگذار شد. همینطور آئین نامه فرصت مطالعاتی هم بازبینی و آئین نامه گرنت پژوهشی هم تنظیم شد و برای آن اعتباری در نظر گرفته شد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، شریفی در انتها تصریح کرد: بر مبنای آئین نامه ارتقاء در بحث برگزاری همایش ها مقرر شد که فقط همایش های معتبر از جهت ISC در دانشگاه برگزار گردد و مدیریت تحصیلات تکمیلی به معاونت های پژوهشی محول شده است.1399/12/25
23:38:51
0.0 / 5
1409
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد