نکسترو

پخش زنده آخرین خورشید گرفتگی قرن 14 شمسی

پخش زنده آخرین خورشید گرفتگی قرن 14 شمسی

نكسترو: تصاویر آخرین خورشید گرفتگی قرن 14 هجری شمسی به صورت زنده از ساعت 9 و پنج دقیقه بامداد امروز - یكشنبه- در صفحه اینستاگرام مركز علوم و ستاره شناسی تهران پخش می شود.


یک کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران بامداد امروز در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: خورشید گرفتگی روز یکشنبه اول تیرماه ۹۹ حدود ساعت ۹: ۰۵ دقیقه به وقت ایران شروع می شود.
وی اضافه کرد: علاقمندان به رصد این پدیده نجومی که امکان حضور در مرکز علوم و ستاره شناسی را ندارند و از ابزار تجهیزات لازم برای رصد خورشید گرفتگی امروز برخوردار نیستند، می توانند این پدیده را به صورت زنده از سایت اینستاگرامی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران مشاهده کنند.
سعید حسین مردی تصریح کرد: علاقمندان برای مشاهده زنده خورشید گرفتگی، می توانند به صفحه اینستاگرام مرکز علوم و ستاره شناسی تهران به آدرس https: //instagram.com/sactehran.ir?igshid=۱ati۰۸x۶q۹۳xk مراجعه کنند.
وی افزود: مرکز علوم و ستاره شناسی تهران چند تلسکوپ با فیلترهای مخصوص و نیز تجهیزات کامل برای رصد خورشید گرفتگی عموم مردم تهیه کرده است؛ همین طور کارشناسان نجوم این پدیده را از شروع تا به پایان رسید برای علاقمندان توضیح می دهد.
این کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران اشاره کرد: این خورشید گرفتگی یک خورشید گرفتگی حلقوی است به این معنا که در زمان بیشترین گرفت، کل خورشید بطور کامل تیره نمی گردد و حلقه ای روشن دور آن قابل مشاهده می باشد.
مردی اشاره کرد: حدود ساعت ۱۰: ۲۰ دقیقه بامداد امروز به وقت ایران که بیشینه گرفت اتفاق می افتد که می توان حلقه‌ی گرفت را در مکانی در شمال هند دید اما این خورشید گرفتگی در ایران نیز قابل رصد است و هر چه به جنوب شرقی کشور نزدیک شویم، گرفت بیشتری قابل رصد خواهد بود. یکی از بیشترین گرفت ها در ایران در شهر چابهار قابل رصد است.
این کارشناس ارشد فیزیک نظری اشاره کرد: نخستین تماس این خورشید گرفتگی در زمان حدود ۰۹: ۰۵ بامداد به وقت ایران روی می دهد؛ بیشترین گرفت در زمان حدود ۱۰: ۲۰ بامداد به وقت ایران و آخرین تماس در زمان حدود ۱۱: ۳۷ بامداد به وقت ایران خواهد بود. مدت زمان بیشترین گرفت حدود ۳۸ ثانیه می باشد.
حسین مردی به این نکته مهم اشاره نمود که در خورشید گرفتگی بر خلاف ماه گرفتگی محل استقرار رصد کننده در زمین بسیار مهمست به این معنا که ممکنست در محل های مختلف بر روی زمین بطور همزمان خورشید گرفتگی کلی، جزیی و عدم خورشید گرفتگی رصد شود اما در مورد ماه گرفتگی تمام رصدگرها در صورت مشاهده ماه یک نوع گرفت را رصد می کنند.
خورشیدگرفتگی (یا کسوف) هنگامی رخ می دهد که ماه از بین زمین و خورشید بگذرد؛ بدین ترتیب کاملاً یا جزئی تصویر خورشید را برای یک بیننده روی زمین مبهم می کند و سایه ی ما بر سطح زمین می افتد. خورشیدگرفتگی حلقوی هنگامی رخ می دهد که قطر ظاهری ماه از خورشید کوچکتر باشد، بدین ترتیب نور بیشتری از خورشید را می بندد و موجب می شود خورشید مانند یک حلقه به نظر برسد. از منطقه ای دیگر از زمین که هزاران کیلومتر دورتر است، خورشیدگرفتگی حلقوی، شبیه به خورشیدگرفتگی جزئی بنظر می آید.
منبع:

1399/04/01
00:03:50
5.0 / 5
2496
تگها: سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد