نکسترو

كشف مولكول عجیب در اتمسفر تایتان

كشف مولكول عجیب در اتمسفر تایتان

پژوهشگران سازمان فضایی آمریكا (ناسا) در اتمسفر قمر تایتان یك مولكول عجیب كشف كردند كه تا حالا در هیچ اتمسفری دیده نشده است. بگفته آنها وجود این مولكول می تواند منجر به شكل گیری تركیبات شیمیایی پیچیده تر و شرایط ظهور حیات شود.


به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، این مولکول عجیب سایکلوپروپنیلیدن با فرمول C۳H۲ نام دارد که یک مولکول ساده مبتنی بر کربن است که تا حالا در هیچ اتمسفری دیده نشده است.

این تحقیقات بوسیله مشاهده و تجزیه و تحلیل طیف نور قمر تایتان با بهره گیری از آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما واقع در کشور شیلی انجام شد و پژوهشگران با بهره گیری از دو دسته اطلاعات مختلف، اثر مولکول سایکلوپروپنیلیدن را در اتمسفر تایتان شناسایی کنند.

این مولکول بسیار فعال است و انتظار می رود در محیط هایی گرم مانند اتمسفر تایتان به سرعت تجزیه شود. به همین علت کشف این مولکول در اتمسفر تایتان موضوع عجیبی است.

آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما معروف به آلما، نام یک پروژه مهم نجوم رادیویی که چند سال قبل در مناطق بیابانی آتاکاما در شیلی افتتاح شد.
تایتان، قمر سیاره زحل است و یکی از شگفت انگیزترین اجرام منظومه شمسی شمرده می شود. به غیر از زمین، این قمر تنها جایی است که در سطح آن مایعات به صورت پایدار وجود دارند و دارای دریاچه، رودخانه و دریا است البته بجای آب در آنها متان و اتان مایع وجود دارد. این وضعیت سبب شکل گیری فرایندی شبیه به چرخه آب در زمین شده است. مایعات سطح تایتان تبخیر می شوند، در سطح آن باران می بارد، گرفتار فرسایش می شود و طوفان هایی از غبار ارگانیک در آن شکل می گیرد. حتی کارهای تکتونیکی سبب تغییر شکل سطح قمر می شوند.
بگفته پژوهشگران وجود این مولکول می تواند منجر به شکل گیری ترکیبات شیمیایی پیچیده تر و شرایط ظهور حیات شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Astronomical Journal انتشار یافته است.


1399/08/14
20:53:37
5.0 / 5
1535
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد