نکسترو

سیارکی سه برابر بزرگتر از آبشار نیاگارا از کنار زمین عبور می کند

سیارکی سه برابر بزرگتر از آبشار نیاگارا از کنار زمین عبور می کند

نکسترو: سیارکی سه برابر بزرگتر از آبشار نیاگارا در نخستین روز از فصل پاییز از نزدیکی زمین عبور می کند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، پاییز نجومی چهارشنبه پس از ظهر شروع می شود و شروع فصل جدید هم زمان با عبور سیارکی از کنار زمین خواهد بود.
این سیارک که ۲۰۲۱ NY۱ نامیده می شود، جزء اجرام نزدیک به زمین طبقه بندی می شود و تقریباً ۵۸۰ فوت ( ۱۷۶.۷۸۴ متر) طول دارد که موجب می شود بیش از دو برابر بلندتر از مجسمه آزادی در بندر نیویورک و بیش از سه برابر بلندتر از آبشار نیاگارا باشد.
اگرچه سنگی به این اندازه اگر به زمین برخورد کند می تواند مشکل ساز باشد، اما سازمان فضایی آمریکا «ناسا» اعلام نموده است که این سیارک در راه برخورد با زمین قرار ندارد. همین طور نزدیک ترین فاصله ای که پیش بینی می شود این سیارک از کنار زمین عبور کند حداقل در سال ۲۱۹۳ خواهد بود.
بنا بر اعلام پایگاه اینترنتی TheSkyLive، تنها چند ساعت پیش از رسیدن زمین به وضعیت اعتدال، مقرر است این سیارک اندکی پیش از ساعت ۱۱ بامداد چهارشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، به شکلی بی خطر از کنار زمین عبور کند.
این سیارک در نزدیکترین فاصله از مسافت حدود ۹۳۰ هزار مایلی (۱۴۹۶.۶۸ کیلومتر) از کنار زمین عبور می کند که این فاصله حدودا چهار برابر دورتر از فاصله ماه با زمین است. همین طور این سیارک با سرعت حدود ۹.۶۵ کیلومتر در ثانیه (۶ مایل در ثانیه) در منظومه شمسی حرکت می کند.
با این حال با وجود اندازه بزرگ این سیارک و عبور نزدیک آن از کنار زمین، مشاهده آن بدون کمک تلسکوپ پرقدرت میسر نخواهد بود.


عبور این سیارک بطور اتفاقی در اعتدال سپتامبر رخ می دهد. دقیقاً در ساعت ۳: ۲۱ دقیقه پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، فصل تابستان در نیمکره شمالی زمین تمام و فصل پاییز شروع می شود؛ این در حالیست که نیمکره جنوبی زمین فصل زمستان به بهار تغییر می کند.


منبع:

1400/07/03
18:00:11
5.0 / 5
1080
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد