نکسترو
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

طرح شهید احمدی روشن پشتیبانی از نخبگان برای رفع مشكلات كشور است

طرح شهید احمدی روشن پشتیبانی از نخبگان برای رفع مشكلات كشور است

به گزارش نكسترو قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: طرح شهید احمدی روشن یك طرح حمایتی از ظرفیت نخبگان و استعدادهای برتر در كشور برای رفع نیازها، مشكلات و مسائل كشور است.


به گزارش روز دوشنبه بنیاد ملی نخبگان، محمود سعادت فومنی در نشست هسته های نخبگانی طرح شهید احمدی روشن در سخنانی بیان کرد: در کشور مجموعه ای از استعدادهای برتر در رشته های مختلف وجود دارد که در صورت شکوفایی می توانند با حرکت خود جامعه را به پیش ببرند؛ این در حالیست که شکوفانشدن این استعدادها به صورتی هدررفت سرمایه های انسانی کشور است.

وی با اشاره به پیشینه طرح شهید احمدی روشن، اظهار داشت: این طرح از بهار ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی اجرا شد و هم اکنون چهارمین دوره آن در حال اجراست.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: در کشور مجموعه ای از استعدادهای برتر در رشته های مختلف وجود دارد که در صورت شکوفایی می توانند با حرکت خود جامعه را به پیش ببرند؛ این در حالیست که شکوفانشدن این استعدادها به صورتی هدررفت سرمایه های انسانی کشور است.
سعادت افزود: متخصصین، زبدگان و خبرگان بسیاری در کشور فعال می باشند که قابلیت حل مسائل موجود را دارند؛ از طرفی، سرآمدانی نیز در کشور فعال می باشند که توانسته اند استعدادهای خودرا شناسایی و سپس در راه توانمندکردن آنها حرکت کنند و استعداد خودرا به تخصص و مهارت تبدیل کنند. علاوه بر این دو گروه، نخبگان یعنی افرادی که فعل آنان موجب اثرگذاری مثبت در روند توسعه و پیشرفت کشور می شود نیز در جامعه حضور دارند.
وی افزود: هرچه تعداد این افراد که به اثرگذاری بی بدیل در جامعه رسیده اند، بیشتر شود، حرکت کشور به سمت توسعه نیز با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.
وی افزود: مستعدبرتر فردی است که در ابتدای مسیر نخبگی قرار دارد و باید با توانمندکردن استعداد خود ابتدا به سرآمدی و سپس به نخبگی برسد. در واقع، مسیر نخبگی از دانش آموزی آغاز و به اثرگذاری ختم می شود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: طرح شهید احمدی روشن یکی از طرح های بنیاد ملی نخبگان است که با هدف تسهیل مسیر نخبگی در دوره دانشجویی و دانش آموختگی اجرا می شود. در این طرح، افراد تحت آموزش هایی قرار می گیرند که در محیط دانشگاه به آنان ارائه نمی گردد.
سعادت گفت: ایده اولیه این طرح در فرمایشات رهبرمعظم انقلاب بود که بر ضرورت تشکیل هسته های نخبگانی حول استادی خبره و نخبه تاکید داشتند؛ هسته هایی که بتوانند مشکلات و مسائل موجود و واقعی کشور را حل کنند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: اوایل سال ۱۳۹۶ این طرح به صورت آزمایشی اجرا و اسفند همان سال با ۱۴ گروه دور دوم آن شروع شد. دوره سوم در سال ۱۳۹۷ با حضور ۷۰ هسته برگزار و در دوره چهارم با فعالیت ۱۵۰ هسته که ۵۰ هسته آن در استان های غیر از تهران فعال است، به کار خود ادامه داد.
سعادت تاکید کرد: تلاش بر این است که در دوره پنجم طرح شهید احمدی روشن همه استان های کشور با این طرح درگیر شوند.
وی اشاره کرد: باتوجه به شرایط خاصی که وجود دارد، می توان گفت تنها راه برون رفت از مشکلات موجود تکیه بر اقتصاد مقاومتی است که اقتصاد دانش بنیان یکی از بهترین نمونه های آن است. در این نوع اقتصاد نیز نیروی انسانی متخصص مهمترین رکن موفقیت است؛ بنا بر همین اصل، طرح شهید احمدی روشن بر تربیت نیروی انسانی متخصص بیش از هر هدف دیگری تاکید دارد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهداف طرح شهید احمدی روشن، گفت: آموزش و توانمندسازی دانشجویان در چارچوب حل یک مسأله واقعی، رشد و نمو و رصد پویا و مستمر مستعدین زیر نظر استاد خبرگان توانمند، هدایت دانشجویان مستعد برای شناسایی مسائل راهبردی کشور، ایجاد شبکه دانشجویان مستعد در رابطه با یکدیگر، افزایش مهارت های اجتماعی و روحیه خودباوری دانشجویان، افزایش حمایت دستگاه های اجرایی و مراکز علمی و بخش خصوصی به برگزیدگان، از اهداف اصلی این طرح است اما مهمترین هدف این طرح، تربیت نیروی انسانی متخصص و پشتیبانی از آن است. به عبارت بهتر، هدف یک هسته نخبگانی تربیت و آموزش نیروی مستعد در بستر حل یک پروژه واقعی زیر نظر یک استاد خبره است.
سعادت افزود: شاکله یک هسته نخبگانی را استاد خبره تشکیل می دهد که دو ضلع دیگر آن مستعدان و مسآله هستند گرچه ممکنست بنا بر نیاز، هسته از مشاورین مختلفی نیز استفاده نماید چونکه مسائل هسته ها واقعی و تبعاْ چند بُعدی هستند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه به خاصیت های استاد خبره اشاره نمود و اظهار داشت: تعهد و علاقه مندی به فعالیت، برخورداری از تجربه تربیت و آموزش و همین طور حسن سابقه در انجام پروژه های کاربردی از مهمترین فاکتورهای استاد خبره است.
وی اشاره کرد: انتخاب مسأله با کمک کمیته راهبری و کارفرمایان، انتخاب اعضای هسته از بین افراد ثبت نامی، ایجاد توانمندی لازم در اعضا برای فعالین در حوزه تخصصی، ایجاد هم افزایی و هم گرایی بین اعضای هسته که به سبب تفاوت در دانشگاه و حتی نوع گروه و رشته اعضا، کاملاْ لازم است و ارجاع به مشاورین تخصصی و عمومی در جهت رشد اعضا و همین طور ترغیب اعضای هسته به استفاده از دوره های آموزشیُ از وظایف استاد خبره است.
سعادت اشاره کرد: استاد خبره وظایف پنهانی نیز دارد که حتی در بعضی موارد باتوجه به هدف این طرح که تربیت نیروی انسانی متخصص است، از وظایف آشکار مهمتر هستند که از آن جمله می توان به مواردی مانند پرورش اعضای هسته همزمان با حل مسأله، توجه به امور آموزشی و پژوهشی اعضا که در طول اجرای این طرح گرفتار مشکل نشوند، ایجاد زمینه تفکر در مورد هدف زندگی و ملاک های زندگی، اشاره نمود چونکه این موارد در رشد شخصیتی همه جانبه این افراد اثرگذاری بسزایی دارد.
وی در ادامه با اشاره به معیارهای مسأله، اظهار داشت: دانش و فناوری محور بودن، شفاف و روشن بودن و همین طور قابلیت اجرا در زمان و توان تعیین شده، از مهمترین خاصیت های مسئله است. علاوه بر آن مسأله تعریف شده باید قابلیت توسعه داشته باشد و افراد بتوانند آنرا به نیازهای اساسی کشور تعمیم داده و به صورتی با افق های جدیدی مواجه شوند. این مسائل تنها زمانی در چارچوب طرح شهید احمدی روشن قابل تعریف است که در قالب نیازهای اساسی و واقعی کشور باشد که البته بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد که در دوره پنجم مسائلی تعریف شود که از طرف یک ارگان ارائه و حمایت شده اند.
سعادت با اشاره به نهادهای همکاری در این طرح، اظهار داشت: صداوسیما و محیط زیست، وزارتخانه عتف و ICT، پژوهشکده ها و مجموعه شرکت های دانش بنیان از مهمترین نهادهای همکار در این طرح هستند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: اساتید خبره حاضر در این طرح با همکاری معاونت های پژوهشی دانشگاه ها، مسئولان بنیاد نخبگان استانی و بعضی از اساتید حاضر در دوره های قبل طرح انتخاب شده اند که این افراد می توانند از ۲۵ تیرماه پروپوزال خودرا در سامانه مربوطه بارگذاری کنند.
وی افزود: آن دسته از پروپوزال هایی که نیازسنجی آنها توسط خود استاد انجام شده است در مرحله داوری که به صورتی مرحله اولویت بندی است، در کمیته های تخصصی مورد ارزیابی قرار می گیرند و در اواخر شهریورماه پروپوزال های حاضر در دوره پنجم این طرح انتخاب می شوند.
سعادت اشاره کرد: بررسی رزومه افراد، مصاحبه حضوری و اعلام اولویت ها ازجمله مواردی است که استاد خبره در زمان انتخاب اعضا باید به آنها توجه کند.
وی با اعلان اینکه تشکیل حداکثری هسته های پژوهشی، سیاست بنیاد ملی نخبگان در طرح شهید احمدی روشن است، تاکید کرد: فضای کار عمومی و امکانات دفتری، امکان بهره مندی از مشاورین تخصصی و مرتبط، اعطای امتیاز نخبگی و اعتبار فن یاری، هزینه ساخت مواد اولیه یا خرید کتاب و کمک هزینه شرکت در کنفرانس ها یا سمینارها و همین طور اعطای کمک هزینه آموزش عمومی و تخصصی، برخی حمایت های بنیاد ملی نخبگان از دانشجویان همکار در این طرح است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در آخر اشاره کرد: طرح شهید احمدی روشن در ۳ فاز ۳ ماهه اجرا می شود که هسته ها در آخر هر ۳ ماه باید گزارشی از عملکرد خود به بنیاد ملی نخبگان عرضه کنند. ارزیابی فعالیت افراد و میزان توانمندی آنان، ارزیابی وضعیت پروژه و میزان پیشرفت کار و همین طور ارزیابی طرح و پیشنهادهای اصلاحی، از مهمترین اقدامات در این ۹ ماه است.منبع:

1399/04/24
13:47:59
5.0 / 5
2060
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد