نکسترو
بر اساس نتایج مطالعه سازمان ملل

دمای كره زمین سریعتر از انتظار افزایش می یابد

دمای كره زمین سریعتر از انتظار افزایش می یابد

به گزارش نكسترو سازمان هواشناسی جهانی اعلام نمود: متوسط دمای هوای كره زمین در پنج سال آینده می تواند به بیش از یك و نیم درجه سانتیگراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی شدن برسد.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این مورد می تواند فشار زیادی بر رهبران جهان که تلاش دارند اهداف «توافق نامه آب و هوایی پاریس» را محقق سازند، وارد می نماید.
«پتری تالاس» دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی اعلام نمود: مطالعات جدید می تواند هشداری برای رهبران جهان باشد در مورد این که سیاره زمین سریع تر از انتظار در حال گرم شدن است.
این مطالعه نشان داد که میانگین سالانه دمای هوای جهان در هر پنج سال آتی از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، دستکم یک درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح دمای هوا در دوران قبل از صنعتی شدن (۱۸۵۰-۱۹۰۰) افزایش می یابد.
در این مطالعه که به ریاست سرویس آب و هوایی انگلیس انجام شد، آمده است همینطور یک احتمال ۲۰ درصدی وجود دارد که متوسط دمای هوای جهان دستکم در عرض یک سال، بیشتر از یک و نیم درجه سانتی گراد بالای دمای هوا در دوران قبل از صنعتی شدن افزایش یابد.
وی در اطلاعیه ای اعلام نمود: این مطالعه با سطح بالایی از مهارت علمی نشان داده است که چالش عظیمی برای تحقق اهداف توافق نامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی به منظور حفظ افزایش دمای هوای جهان در قرن حاضر به زیر دو درجه سانتی گراد نسبت به دوران قبل از صنعتی شدن و هم تعقیب تلاش ها برای محدود کردن افزایش دمای هوای جهان حتی بیشتر از ۱.۵ درجه سانتی گراد وجود دارد.
مطالعات قبلی شانس افزایش ۱.۵ درجه ای دما در کوتاه مدت را ۱۰ درصد ارزیابی کرده بود که حالا این شانس دو برابر شده و هرچه جلوتر می رویم، بیشتر می شود.
بعضی بخش های جهان بیشتر از سایر بخش ها شاهد افزایش دما خواهند بود و محققان پیشبینی می کنند که در پنج سال آینده به علت بالا آمدن سطح آب دریا توفان های بیشتری در اروپای غربی روی دهد.
همزمان با انتشار این گزارش نگران کننده، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از رهبران جهان خواست که در برنامه های خود برای احیای اقتصاد کشورهای خود در دوران بعد از شیوع کرونا استفاده از «انرژی های پاک» را انتخاب کنند.
دبیرکل سازمان ملل همینطور خواهان ممنوعیت استفاده از زغال سنگ و کاهش سهم انرژی های فسیلی شد.
آنتونیو گوترش همینطور از کشورهای جهان خواست که به حمایت مالی از استخراج زغال سنگ در کشورهای در حال توسعه آخر دهند.
به گفته دبیرکل سازمان ملل پشتیبانی از بخش هایی از اقتصاد کشورها مانند صنایع، حمل و نقل و هوانوردی باید منوط به رعایت اهداف تعیین شده در توافق آب و هوایی پاریس باشد.منبع:

1399/04/23
20:35:03
5.0 / 5
2402
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد