نکسترو
در حوزه تحقیقات و فناوری منتشر شد

راهنمای برنامه عملیاتی دانشگاه های علوم پزشکی

راهنمای برنامه عملیاتی دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش نکسترو راهنمای برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه های علوم پزشکی در سال ۱۴۰۰ در حوزه تحقیقات و فناوری منتشر گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، راهنمای برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه تحقیقات و فناوری، در ۴۵ بخش مختلف تشریح شده و هر بخش هم شامل فعالیت ها، مقدمه، اقدامات لازم برای انجام این فعالیت ها و مستندات مورد نیاز برای بارگذاری در سامانه است.

در مواردی هم مانند "ارتقای کیفیت تحقیقات حوزه کووید-۱۹ و ساماندهی آنها و ارتقای فرهنگ تصمیم گیری مبتنی بر شواهد در این حوزه" راهنما به تشریح کامل فعالیت ها پرداخته و آنرا به ۹ دسته تقسیم کرده است که هر یک هم در نهایت مستندات مجزایی را باید در سامانه بارگذاری کنند و بدین سان با انتشار این راهنما از بروز هر گونه ابهام یا سوالی جلوگیری به عمل آمده است.

تجربه تدوین و پایش برنامه عملیاتی در پنج سال قبل نشان داده است که برنامه عملیاتی، بستر مناسبی برای کنترل پیشرفت و اجرای تدابیر، راهکارها و اولویت های موردنظر مدیران ارشد ستاد وزارت خانه در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان متولی نظام سلامت، می کوشد چشم انداز، سیاست ها، برنامه ها و اهداف کلان کشور در این حوزه را محقق کند. در این راستا، بخصوص در سالهای اخیر با مشارکت سیاست گذاران، مدیران و صاحب نظران این حوزه، اسناد سیاستی و راهبردی گوناگونی در سطوح مختلف نظام سلامت تدوین و از جانب مراجع ذی صلاح ابلاغ گردیده است که همچون آنها میتوان به سیاست های کلی نظام سلامت (ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری)، برنامه ششم توسعه و برنامه های مقام محترم وزارت و سایر اسناد بالادستی اشاره نمود.

بنابر اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، چشم اندازها، سیاست ها و برنامه های راهبردی کلان، در غیاب «برنامه عملیاتی» اثربخشی کافی را ندارند و چه بسا ابتر می مانند. از چشم انداز، سیاست ها و برنامه راهبردی انتظار می رود جهت گیری های کلان نظام سلامت در حوزه های کلیدی عملکرد آنرا مشخص نماید، اما برنامه ها و اقداماتی که تحقق راهبردها در گرو آنهاست، مبحث برنامه عملیاتی است که نمی توان اهمیت آنرا کمتر از چشم انداز و راهبرد دانست.
1400/06/02
22:03:25
5.0 / 5
1087
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد