نکسترو

جنس ماده كشف شده در نیمه تاریك ماه

جنس ماده كشف شده در نیمه تاریك ماه

ماهیت ماده ژل مانندی كه ماه نورد چینی Yutu-۲ شهریور ماه سال قبل در نیمه تاریك ماه كشف كرد، سرانجام مشخص شد. محققان با تحلیل تصاویر این ماده و مقایسه آنها با نمونه سنگ های آورده شده به زمین از مأموریت آپولو می گویند این ماده همانطور كه پیشبینی می شد، از جنس سنگ است.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، فضاپیمای Chang'e ۴ چین در ژانویه سال ۲۰۱۹ نخستین فضاپیمایی است که در نیمه تاریک قمر زمین فرود آمد.
چین چند ماه بعد ادعا نمود، ماه نورد این فضاپیما که Yutu-۲ نام دارد، ماده «ژل مانندی» را در بستر یکی از دهانه های برخوردی ماه پیدا کرده است. محققان چینی آنرا «ماده رنگی مرموز» توصیف کرده و دنیای علم را در شوک فرو بردند.
حال نزدیک به یک سال بعد از کشف این ماده، تعدادی از پژوهشگران چینی با تحلیل داده های ماه نورد Yutu-۲ می گویند این ماده احیانا به علت ذوب شدن مواد بعد از برخورد شهاب سنگ یا فوران آتشفشان های سطح ماه به وجود آمده است. به قول محققان این ماده شباهت زیادی به دو نمونه از سنگ هایی دارد که در مأموریت های آپولو ۱۵ و ۱۷ به زمین آورده شدند.
محققان چینی می گویند تحلیل تصاویر گرفته شده از دوربین های ماه نورد Yutu-۲ نشان داده است که این ماده عموما از «لاژیوکلازها» (حدود ۴۵ درصد)، «پیروکسن» (۷ درصد) و «الیوین» (۶ درصد) تشکیل شده که به وفور در سطح ماه یافت می شوند. محققان همینطور رنگ این ماده را سبز تیره و ابعاد آنرا به صورت تقریبی ۵۲ در ۱۶ سانتی متر تخمین زده اند.
آنها نتیجه گرفتند که این ماده احیانا حین برخورد شهاب سنگ با سطح ماه به وجود آمده است.منبع:

1399/04/22
14:37:31
5.0 / 5
2422
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد