نکسترو
پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم اعلام كرد

نقش تغییرات ژنتیكی در بروز بیماریهای قلبی

نقش تغییرات ژنتیكی در بروز بیماریهای قلبی

پژوهشگران با انجام مطالعه ای دریافتند ارتباط مستقیمی میان برخی تغییرات ژنتیکی و بروز بیماریهای قلبی یافت شده است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در دهه های گذشته به سبب ارتقای سطح بهداشت، بیماریهای غیرواگیر، عمده ترین علل مرگ و میر در جوامع بشری به حساب می آیند. حتی در دوران اوج شیوع بیماری کووید 19، هنوز بیماریهای قلبی و عروقی حرف اول را در میان عوامل مرگ و میر در جهان می زنند.
اگر مراجعه ای به آمار داشته باشیم می بینیم که روزانه 378 مورد مرگ در ایران بر اثر بیماریهای قلبی رخ می دهد. در مجموع می توان گفت ۳۹.۳ درصد مرگ ها در کشور بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی است و همین طور بیش از 17 میلیون مرگ در هر سال در جهان به سبب بیماریهای قلبی و سکته های مغزی اتفاق می افتد.
ولی غیر از عوامل شناخته شده محیطی که سبب افزایش بروز و شیوع تصلب شرائین بعنوان عامل اصلی زمینه ساز مشکلات قلبی عروقی شده است، آیا عوامل وراثتی نیز در این خصوص نقش دارند؟ این پرسشی است که پیش روی پژوهشگران است چونکه درصورت شناخت عوامل وراثتی، می توان با شناسایی افراد در معرض خطر، از عواقب ناگوار پیشگیری کرد.
مرکز تحقیقات سلولی مولکولی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در جستجوی یافتن پاسخی برای این پرسش، با بهره گیری از اطلاعات مطالعه کاردیومتابولیک تهران که برمبنای نتایج قلبی عروقی مطالعه قند و لیپید تهران طراحی شده، مبادرت به بررسی ژنتیکی مبتلایان به این بیماری کرده است.
دکتر مریم دانش پور، مجری این طرح، در این زمینه اظهار داشت: با بهره مندی از اطلاعات دموگرافیکی و ژنتیکی این افراد، ارتباط مستقیمی میان برخی تغییرات ژنتیکی و بروز بیماری قلبی یافت شده است.
این عضو هیات علمی اشاره کرد: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داده جمعیت ایرانی از نظر حاملین این تغییرات ژنتیکی برمبنای جنسیت متفاوت بوده و مستعد مبتلاشدن به بیماری قلبی هستند.
بنا بر اعلام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، گرچه این اطلاعات ابتدایی و در شروع راه است ولی تکمیل آن طی پژوهش های آتی، باتوجه به تفاوت های ژنتیکی و جنسیتی به تشخیص دقیق تر بیماریهای قلبی کمک کرده و می تواند گره بزرگی از مشکلات بهداشتی و سلامت جامعه باز کند.1400/04/20
13:12:11
5.0 / 5
1151
تگها: پژوهش , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد