نکسترو

مردادماه اینوماین برای تامین نیازهای فناورانه معدن

مردادماه اینوماین برای تامین نیازهای فناورانه معدن

نکسترو: رویداد اینوماین با هدف تامین نیازهای فناورانه صنعت معدن در حالی سومین دوره خودرا در مرداد سال جاری برگزار می نماید که نسبت به دوره نخست در تیر97 دست خوش تحولات جدی شده و بخش های فناورانه آن پررنگ تر از پیش است.


به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در امتداد پشتیبانی از فناوران و صاحبان ایده های نوآورانه، اهمیت توجه به هم افزایی ایده پردازان و صاحبان مسئله و همین طور رویکرد تعاملی بازیگران این حوزه و شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه معدن و صنایع معدنی، سومین جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی یا اینوماین میزبان ایده های نوآورانه و فناوری های حوزه لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت شده است.
با حمایت ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه برای به کارگیری نوآوری ها در زمینه معدن فراهم گشته است.

رفع نیازهای فناورانه صنایع معدنی با فناوری های بومی
این جشنواره امسال میزبان صدها ایده نوآورانه در زمینه فناوری و بخش های مختلف مورد حمایت معاونت علمی و فناوری است.
امید اصغری رییس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری این جشنواره مشارکت فناورانه دارد، می گوید: اینوماین با هدف تامین نیازهای فناورانه صنعت معدن در حالی سومین دوره خودرا در مردادماه سال جاری برگزار می نماید که نسبت به دوره نخست خود در تیرماه ۱۳۹۷، دست خوش تحولات جدی شده و بخش های فناورانه آن پررنگ تر از پیش است.
وی با بیان اینکه کمیت و کیفیت ایده های ارسالی به این دوره با وجود محدودیت ها رشد قابل توجهی را تجربه کرده است می افزاید: در دوره نخست فقط ۱۱۳ ایده دریافت شد که در نهایت ۱۰ ایده برتر، معرفی و برای شتابدهی و تجاری سازی حمایت شدند.
به گفته وی، رویداد اینوماین۳ در حالی میزبان بیش از یکصد ایده نوآورانه شده است و دریافت ایده ها همچنان ادامه دارد که دوره پیشین آن در بهمن ماه سال ۹۸ شروع شد.
اصغری، یونیدرو را مهم ترین تکیه گاه برگزاری این رویداد برای بازاردهی و تجاری سازی ایده های معدنی می داند و ادامه می دهد: مرکز نوآوری ایمینو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بستری فراهم نمود تا ایده های برتر انتخاب شده در رویداد اینوماین ابتر نمانند و به مسیر تجاری سازی وارد شوند؛ بدین سبب مرکز نوآوری ایمینو ایده های نوآورانه اینوماین را به صنایع و بازار محصولات می رساند

تجاری سازی ایده های فناورانه معدن
رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو با اشاره به این نکته که در اینوماین۳ فرصتی برای ایجاد شبکه ای از ایده های برتر برای رفع هرکدام از نیازهای صنعتی فراهم گشته است افزود: در دور سوم این رویداد سعی شده است بخش های مختلفی برای ارتباط بهتر میان طرف عرضه و تقاضای فناوری ها ایجاد شود.
اصغری اضافه کرد: در یک سو فعالان شرکت های دانش بنیان، خلاق و استارتاپ های فناور در زمینه های مانند لیزر، فوتونیک، مکانیک، معدن و مهندسی هستند و در سوی دیگر تقاضای فناوری و شرکت هایی حضور دارند که در صنایع معدنی نیازهای فناورانه دارند.

حضور شرکت های دانش بنیان و خلاق فناوری های معدنی
رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو همین طور تصریح کرد: در دوره های پیشین رویداد اینوماین علاوه بر بخش مسابقه ایده، نمایشگاهی از ۷۰ شرکت دانش بنیان فعال در معدن و صنایع معدنی انجام شد.
دبیر سومین دوره این رویداد، از حضور گسترده تر شرکت های دانش بنیان و خلاق در دوره سوم اینوماین خبرداد و اضافه کرد: یکی از اتفاقات جدید ارائه نیازهای فناورانه بود که توسط ۷ شرکت برتر حوزه معدنی صورت گرفت، بطوریکه نیازهایشان را به شرکت های دانش بنیان و خلاق و ایده پردازان ارائه کردند. این بخش امسال به طور گسترده تری برگزار می گردد.
اصغری با بیان اینکه رویدادهای تعامل بین کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق با صنعتگران حوزه معدن پیش بینی شده است، افزود: مقرر است ۱۸۰ نشست بین کسب وکارها (B۲B) بین شرکت های صنعتی و فعالان خلاق و دانش بنیان اجرا شود. حاصل این جلسه ها در اینوماین ۲، امضای بیش از ۸۰ تفاهم نامه همکاری فناورانه بود که امسال نیز در ابعاد گسترده تری برگزار می شود.
وی با اشاره به به اینکه ۱۵ ایده برتر در اینوماین۲ شناسایی شد که مرکز نوآوری ایمینو غربالگری را صورت داد، افزود: این طرح های نوآورانه متناسب با سطح فناوری و امکاناتی که ایمینو برای ارتقای ایده تا تجاری سازی در اختیار دارد ارائه می شود.

فرصتی برای حل نیازهای فناورانه به شکل مجازی
رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو همین طور با اشاره به اینکه، این رویداد، سال قبل به علت شیوع ویروس کرونا برگزار نشد، اظهار داشت: اما امسال با حفظ ساختار دوره های قبلی، کوشش کرد ضمن ارتقای درون ساختاری، تعداد بیش تر از نیازهای صنعتی را با فناوری ها پوشش دهد.
اصغری با بیان اینکه این ایده ها حوزه های بالادستی و پایین دستی صنعت معدن را در بر می گیرد افزود: بخش های مختلف معدن از اکتشاف و برداشت با استفاده از پرنده های بدون سرنشین، هوش مصنوعی در مدل سازی، ارزیابی معدنی، اکتشاف کانسارها، استفاده از گازهای حاصل از کارخانجات فرآوری مس برای افزایش راندمان لیچینگ مس و همین طور سامانه ای برای ارائه خدمات مختلف خدمات معدنی و شناسایی فناوری های معدنی را شامل می شود.

پیوند هوشمند و خودکار ایده های نوآورانه به صنعت
رئیس یونیدرو با اشاره به ارتقای سازوکار دریافت ایده ها در اینوماین۳ بیان می کند: در این دوره شاهد تحول در معیارهای ارزیابی ایده ها و سنجش آمادگی فناورانه هستیم، بطوریکه ارزیابی بصورت هوشمند و خودکار، متناسب با نیازهایی که هر کدام از صنایع دارند، صورت می گیرد.
به گفته اصغری، این ایده های فناورانه، متناسب با سطح امادگی فناورانه و کمکی که می توانند به تکمیل زنجیره نوآوری و فناوری داشته باشند، به هریک از بخش های زیست بوم نوآوری همچون پارک های فناوری، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها و صندوق های سرمایه گذاری جسوارنه متصل می شوند.

بیان دو دقیقه ای مسأله های فناورانه
اما یکی دیگر از تحولاتی که به این رویداد در دوره سومش اضافه شده، شناسایی نیازها و چالش بخش های معدن است.
اصغری، هدف از این تغییر را ارائه نیازهای هریک از صنایع در سریع ترین زمان ممکن به فناوران می داند و ادامه می دهد: بخش های معدن اگر چالش یا نیاز به حل مساله ای فناورانه پیدا کردند، می توانند در این رویداد به مدت دو دقیقه نیازشان را مطرح کنند.
وی اضافه کرد: از تمامی چالش های معرفی شده از طرف صنعت، بانک اطلاعاتی ایجاد خواهد شد که در اختیار یایده پردازان قرار خواهد گرفت.
به گفته رییس یونیدرو، این کار در قالب دبیرخانه دائمی رصد شده، به ایده پردازان منتقل می شود تا فعالان فناور و پژوهشگرران، جای پرداختن به ایده های انتزاعی بر روی نیازهای واقعی و اولویت های حال حاضر این صنعت تمرکز کنند.

«هکاتون» رقابتی برای شناسایی نوآوری ها
در اینوماین ۳ رویداد هکاتون معدن نیازها و مسائل حوزه معدن را با رقابت میان شرکت های دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها رفع می کند.
اصغری با بیان اینکه هکاتون یکی رویداد متعارف در دنیا است که از تلفیق دو واژه هک و ماراتون حاصل می شود، افزود: در بخش مهمی از رویداد اینوماین ۳، شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور در ۲ روز مساله های مطرح شده را با پاسخ گفتن به سؤالات مطرح شده حل می کنند.
وی با بیان اینکه رویداد هکاتون، با الگو گرفتن از نمونه های موفق، مشکلات موضوعات و چالش های فناورانه در معدن را هدف قرار می دهد، می افزاید: در این رویداد مسائلی مانند پردازش تصویر، تعمیر و نگهداری ماشین آلا، سنجش، پیش بینی، تعمیر و نگهداری، در قالب سوالاتی ساده شده به ایده پردازان عرضه می شود؛ ایده پردازان با به کارگیری هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات، می کوشند مسأله را در بازه زمانی مشخص شده حل کنند.
وی افزود: بعد از این زمان، پاسخ های آنان بررسی و تحلیل شده و تیم های توانمندی را که نسبت به بازار و صنعت معدن شناختی نداشته باشند اما در زمینه فناوریشان توانمند هستند نیاز صنعت معدن را پاسخ می گوید.
رئیس ایمیدرو با یادآوری اینکه هکاتون در مرحله طرح سؤال است، افزود: اولین هفته مردادماه، این رویداد برگزار و پیش بینی می شود حداقل ۲۵۰ تیم حرفه ای مشارکت کنند.
به گفته اصغری، صورت مساله ها دریافت شده و توسط پلتفرمی پاسخ های دریافت شده را در لحظه بررسی نموده و نتایج را اعلام می کند و ارزیابی هر پاسخ نسبت به سوال مطرح شده مشخص می شود.
وی با بیان اینکه میزگردهای تخصصی در بخش جنبی رویداد اینوماین ۳ در نظر گرفته شده است، افزود: فعالان صنایع سنگ آهن و فولاد باتوجه به ظرفیتی که در کشور در زنجیره اکتشاف و تولید سنگ آهن دارند، تجربیاتشان را به اشتراک می گذارند، همین طور میزگردها در زمینه های دیگری چون سنگ های ساختمانی، فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی و غیره، فرصتی است تا از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در امتداد توسعه ظرفیت ها استفاده گردد.

فعالان زیست بوم نوآوری معدنی زیر یک سقف
فناوری های پیشرفته معدنی همچون هوش مصنوعی، داده های کلان و شبیه سازی سه بعدی، اینترنت اشیا و واقعیت مجازی، قسمتی از اولویت های فناورانه اینوماین ۳ است.
علاوه بر ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز نوآوری یونیدرو، دانشگاه تهران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکت های صنعتی فعال در زمینه معادن و صنایع معدنی در این جشنواره مشارکت دارند.
در سومین دوره این رویداد سعی شده است ضمن ایجاد استقبال گسترده فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری معدن، نقش تخصصی هریک از بخش های این زنجیره بصورت تخصصی تعریف شده و تمامی بخش های زنجیره فناوری معدن زیر یک سقف گرد هم آیند.منبع:

1400/04/07
13:54:41
5.0 / 5
1168
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد