نکسترو
رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر:

دولت آینده باید مشكلات را بوسیله دانشگاه حل كند

دولت آینده باید مشكلات را بوسیله دانشگاه حل كند

خوزستان رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با اعلان اینکه دولت آینده باید مشکلات خودرا بوسیله دانشگاه حل کند، اظهار داشت: اگر واقعاً دولتی سرکار بیاید که بخواهد مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور را در ابعاد مختلف بصورت اساسی حل کند، باید به دانشگاه بعنوان متخصص در زمینه های مختلف نگاه داشته باشد و به بودجه دانشگاه به شکل سرمایه گذاری برای حل مشکلات کشور نگاه کند.


منصور زراءنژاد در گفت و گو با ایسنا، درباب مطالبه جامعه دانشگاهی از دولت آینده، اظهار نمود: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به طور معمول در زمان انتخابات، دانشگاه ها را مورد توجه قرار می دهند و از مخاطبین اصلی آنها دانشگاهیان هستند. اما عموماً پس از انتخابات و شروع به کار دولت های جدید، به سبب وجود مسائل و مشکلات زیاد، دانشگاه ها از آموزش و پژوهش و مسائل مربوط به نخبگان و نقش دانشگاه در توسعه کشور مغفول باقی می مانند.

دانشگاه ها مورد غفلت قرار گرفته اند
وی اظهار داشت: تا وقتی توجه اساسی به دانشگاه ها نشود، امکان توسعه کشور و حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، اگر نگویم محال است تقریباً بسیار دشوار است. اگر دولتی ایجاد اشتغال را سرلوحه کار خود قرار دهد یا بخواهد نرخ تورم را کم کند، باید توسط متخصصان و با بررسی ها و پژوهش های تخصصی، مبادرت به این کار کند اما متأسفانه دانشگاه ها هم از نظر بودجه و هم توجه به نخبگان دانشگاهی به طور معمول مورد غفلت قرار گرفته اند.
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با اشاره به سبب خروج نخبگان از کشور، افزود: قسمتی از فارغ التحصیلان دانشگاهی به سبب بی توجهی از کشور خارج می شوند و قسمتی از آن هایی که می مانند در صورتیکه متخصص هستند و باید در صنعت مورد استفاده قرار گیرند؛ به کار گرفته نمی شوند برای اینکه اعتقاد واقعی به خروجی دانشگاه وجود ندارد و یا اگر این اعتقاد وجود داشته باشد، به اندازه کافی نیست.

دولت آینده باید مشکلات خودرا بوسیله دانشگاه حل کند
زراءنژاد با اشاره به انتظارات دانشگاهیان از دولت آینده، بیان کرد: اگر واقعاً دولتی سرکار بیاید که بخواهد مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور را در ابعاد مختلف بصورت اساسی حل کند، باید به دانشگاه بعنوان متخصص در زمینه های مختلف نگاه داشته باشد و به بودجه دانشگاه به شکل سرمایه گذاری برای حل مشکلات کشور نگاه کند. دولت آینده باید مشکلات خودرا بوسیله دانشگاه حل کند.

به کار نگرفتن دانشگاه ها، از دلیلهای وجود مشکلات ریشه ای در کشور
وی با اشاره به تبعات بی توجهی به دانشگاه ها، اظهار داشت: از تبعات بی توجهی به دانشگاه می توان به ناامید شدن نخبگان دانشگاهی اشاره نمود که موجب کاهش ارتباط آنها با صنعت و جامعه می شود و ممکنست احساس کنند تلاش و هزینه ای که برای فراگیری دانش و فناوری کرده اند، عملاً خریدار ندارد. وقتی در علوم اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بانکداری و... مشکلی پیش می آید مدعیان حل این مسائل، دانشگاهیان نیستند و این مسئله موجب بی انگیزگی نخبگان دانشگاهی می شود. دانشگاه های ما بجای حل مشکلات جامعه و صنعت عملاً جزیره ای شده اند و این مسئله به سبب عدم توجه کافی دولت ها به دانشگاه ها است. این بی توجهی موجب گسست دانشگاه از صنعت و جامعه شده است. در صورتیکه باید نیاز صنعت و جامعه در دانشگاه رفع گردد. بی توجهی دولت ها تا حالا موجب بی انگیزگی نخبگان و مهاجرت شده و بیکاری فارغ التحصیلان بطور بی سابقه ای بالا رفته است و این ناشی از همان بی توجهی است. یکی از دلیلهای وجود مشکلات ریشه ای در کشور به کار نگرفتن دانشگاه ها است.

ضرر وارده به کشور به سبب بی توجهی به دانشگاه است
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر عنوان کرد: دانشگاه ها، پژوهش، علم و فناوری در اولویت جدی دولت ها نبوده اند و ضرر عمده ای که تا حالا متوجه کشور شده به سبب همین بی اعتنایی است. دولت باید به دانشگاه باور داشته باشد. باور کند که با وجود هزینه های فراوانی که برای تربیت نیروی انسانی و نخبگان در دانشگاه پرداخت می شود، بعد از فارغ التحصیلی قسمتی از آنها مجبور هستند از کشور بیرون بروند و این همان خروج سرمایه است.

دولت پروسه خروج نخبگان را رصد و رفع کند
او در آخر اظهار داشت: دولت باید پروسه خروج نخبگان را رصد و در جهت رفع آن تلاش کند. دولت ها باید کاری کنند که پروسه مهاجرت کاهش و یا متوقف شود. راه حل جلوگیری از خروج نخبگان را نباید به نهادهای دیگر سپرد، بلکه دانشگاه می تواند این مشکل را حل کند.1400/03/25
22:17:36
5.0 / 5
1244
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد