نکسترو

فیلم های حاوی نقاط كوانتومی صنعت نمایشگر را متحول كرده است

فیلم های حاوی نقاط كوانتومی صنعت نمایشگر را متحول كرده است

به گزارش نكسترو تولید انبوه فیلم های حاوی نقاط كوانتومی، ساخت نمایشگرهایی با كارایی بالا را امكان پذیر كرده است و هم اكنون نمایشگرهای جدیدی مجهز به این فناوری وارد بازار شده است.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، صفحه های نمایشگر در یک قرن گذشته تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است، ظهور LCD و OLEDها عصر جدیدی را در فناوری نمایشگر بوجود آورده است.
نقاط کوانتومی در پیشرفت و توسعه LCDها و OLEDها نقش بسیار مهمی دارند؛ به صورتی که موانع گوناگونی را در راه افزایش کیفیت و کارایی نمایشگرها برداشته است. این نقاط باعث افزایش روشنایی و وفاداری به رنگ در صفحه های نمایشگر شده است. نوآوری های اخیر در نقاط کوانتومی پیشرفت زیادی داشته و انتظار می رود این نقاط به یک استاندارد در صنعت نمایشگر تبدیل گردد.
در حالی که پیشرفت های فناورانه نمایشگر LCD و OLED برخی مشکلات را رفع کرده، اما هنوز مسائلی باقی است. برای مثال، این نمایشگرها کارآمد نبوده و رنگ و روشنایی RGB هنوز با نقطه مطلوب فاصله دارند.
اختلاف رنگ و وضوح روشنایی نمایشگر LCD و OLEDهای استاندارد ناشی از فقدان وجود فسفر تبدیل کننده رنگ با کارایی بالا است که باید فوتون هایی با طیف باریک منتشر کند. هر قدر طیف نشر باریک تر باشد، رنگ خالص تر تولید می شود.
با در نظر داشتن این مفهوم، شرکت هایی نظیر نانوسیس (Nanosys) و سامسونگ فیلم های بهبود یافته با نقاط کوانتومی (QDEF) را عرضه کردند که بعنوان یک مولفه تقویت کننده در نمایشگر LCD استفاده می شود. نخستین نسل از این فیلم های حاوی نقاط کوانتومی با استفاده از کادمیم سلنید و فسفات ایندیم تولید شد که رنگ سبز تولید می کنند و طیفی بین ۲۵ تا ۳۰ و ۳۵ تا ۴۰ نانومتر داشتند. در نتیجه، صفحه های نمایش، دارای پوشش گسترده ای از رنگ شدند و میلیون ها رنگ جدید به آن افزوده شد.
نوآوری در فناوری نقاط کوانتومی مسیر تازه ای برای تولید نسل جدیدی از نقاط کوانتومی سبز باز کرده است که با استفاده از موادی معروف به پروسکیت ها تولید می شوند.
نقاط کوانتومی پروسکیتی نسبت به نقاط کوانتومی پیشین برتری دارند؛ این دسته، از انتشار باریک تر برخوردار بوده و نشر فوتون با کارایی ۱۰۰ درصد انجام می شود. همینطور بدون این که کیفیت آنها دچارخدشه ای شود می توان آنها را به تولید انبوه رساند.منبع:

1399/04/14
16:47:51
5.0 / 5
2148
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد