نکسترو
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم خبر داد

اولویت یافتن تخصیص منابع برای تحقیقات روی كووید- 19

اولویت یافتن تخصیص منابع برای تحقیقات روی كووید- 19

به گزارش نكسترو رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به این كه تخصیص منابع جهت انجام تحقیقات روی بیماری كووید 19 در اولویت قرار گرفته، اظهار نمود: بررسی اخلاقی پروژه های تحقیقانی در رابطه با كووید19 در كمیته های اخلاق دانشگاه ها با سرعت بیشتری صورت می پذیرد اما در این حال دقت لازم در مورد اینكه خطری پژوهشگران و شركت كنندگان را تهدید نكند انجام می شود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سمینار مجازی مشترک ایران و اندونزی با موضوع "همه گیری کووید۱۹ از منظر اخلاق پزشکی، فرهنگ و مذهب" سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹ انجام شد.
در ابتدای این جلسه که با حضور بیش از صد نفر از متخصصین اخلاق پزشکی از نقاط مختلف دنیا برگزار شد، دکتر احساس شمسی کوشکی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران مقدمه ای از تاریخچه، دستاورد ها و پروژه های مهم این مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی پرداخت.
در ادامه دکتر باقر لاریجانی با ابراز خرسندی از تقویت روابط با کشور اندونزی در حوزه اخلاق پزشکی به بیان موضوعات اخلاقی مطرح در بحران کووید ۱۹ و راهکارهای اتخاذ شده در ایران پرداخت و اقدامات ایران را در مواجهه با کووید ۱۹ از منظر اخلاق پزشکی تشریح نمود.
سرپرست مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیماری کووید ۱۹ را یکی از پیچیده ترین بحران های بهداشتی در قرن حاضر خواند که مشکلاتی را برای سیاستگذاران سیستم سلامت کشور ها همچون ایران به وجود آورده است.
وی ایران را یکی از کشورهایی دانست که تعداد بالای مبتلایان به ویروس کرونا را گزارش می کند که قسمتی از آن به سبب وجود سیستم مناسب نمونه گیری افراد مشکوک در ایران است.
لاریجانی سیستم قوی مراقبت های بهداشتی اولیه در ایران و مشارکت بخش زیادی از جمعیت کشور در سامانه خود ارزیابی سلامت را از نقاط مثبت کنترل بیماری کووید۱۹ در ایران خواند و اشاره کرد: هر چند تحریم ها بوسیله ساز و کارهای مختلفی اجرای برنامه های کلان بهداشتی در کشور را با اشکالاتی مواجه کرده است ولی فرصتی را نیز برای خودکفایی بخش تولید تجهیزات محافظتی و دارو کشور فراهم نموده است.
وی بر نقش رهبران دینی در کنترل بیماری کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: پایبندی مردم به سفارش های وزارت بهداشت و انجام اقدامات پیشگیرانه همیشه مورد تاکید مراجع و رهبران دینی در ایران بوده است تا جایی که برخی مراجع فتواهایی را درباب سهل انگاری فرد مبتلا در انتقال بیماری و لطمه به دیگران داشته اند.
لاریجانی ترجمه و انتشار گایدلاین های تخصصی در زمینه اصول اخلاقی در شرایط همه گیری بیماری های عفونی را اقدام مهم دیگری دانست که در ایران انجام شده است و اضافه کرد: مقالات مختلفی در ایران در زمینه های مختلف در رابطه با موضوعات اخلاق پزشکی در مواجهه با کووید ۱۹ به چاپ رسیده است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم توجه ویژه به افراد لطمه پذیر در تصمیم گیری های بهداشتی را در فرهنگ ایران یک باور توصیف کرد و اضافه کرد: در ایران تخصیص منابع برمبنای جنس، سن و وضعیت مالی صورت نمی گیرد.
سرپرست مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی توجه به اصول بنیادی اخلاق را در شرایط همه گیری ضروری دانست و اضافه کرد: این مفاهیم ممکنست در سنت ها و رسوم مختلف متفاوت باشد و در همین خصوص اقتباس یک رویکرد فرهنگ محور برای همه کشورها لازم است.
وی حفظ محرمانگی اطلاعات بیماران و عدم انتشار آنرا یک لزوم خواند و اظهار داشت: بیمار دارای این حق است که بداند چه اطلاعاتی از وی گردآوری شده است و اینکه تحت شرایط مشخصی این اطلاعات با افراد دیگری به اشتراک گذاشته می شود که اساسا این کار با هدف نفع عمومی سلامت جامعه انجام می شود.
لاریجانی با اشاره به این که تخصیص منابع جهت انجام تحقیقات روی بیماری کووید ۱۹ در اولویت قرار گرفته، اضافه کرد: بررسی اخلاقی پروژه های تحقیقانی در رابطه با کووید۱۹ در کمیته های اخلاق دانشگاه ها با سرعت بیشتری صورت می پذیرد اما در این حال دقت لازم در مورد اینکه خطری پژوهشگران و شرکت کنندگان را تهدید نکند انجام می شود.
وی با اعلان اینکه حدود ۱۴۰۰ پروژه تحقیقاتی در ایران با مشارکت ۷۰ دانشگاه علوم پزشکی در زمینه کووید۱۹ ثبت شده است، اشاره کرد: تنها در شرایط خاصی اجازه انجام مداخلاتی که هنوز اثبات نشده است داده می شود که این شرایط عبارتند از اینکه شواهدی در مورد اثربخشی و ایمنی مداخله موجود باشد، کمیته اخلاق اجازه چنین کاری داده باشد، رضایت آگاهانه از بیمار کسب شده باشد و سرانجام اینکه مداخله مورد نظر در چارچوب پروژه تحقیقاتی تنظیم شده باشد.
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران نتایج تحقیقات اپیدمیولوژیک را زمینه ساز سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های ملی دانست.
لاریجانی در آخر با اشاره به کوشش های تیم درمان در کشور اظهار داشت: از نظر اخلاقی تیم درمان می بایست در مورد تمام خطرهای مربوط به کار در چنین شرایطی آگاهی داشته باشد و منابع کافی برای کاهش حداکثری خطر در اختیار محیط های درمانی قرار بگیرد.
در ادامه جلسه پروفسور Kusmaryanto متخصص اخلاق زیستی و الهیات از دانشگاه اندونزی سخنرانی خودرا با موضوع وظایف جامعه اخلاق پزشکی در مواجهه با ویروس کرونا با در نظر گرفتن جنبه های مختلف سود و زیان محرمانگی و حفظ اطلاعات بیمار ارائه کرد.
در قسمت دوم سمینار، ابتدا پروفسور شفا المیرزانا، استاد دانشگاه اندونزی چالش های اخلاقی مطرح در بحران کووید ۱۹ و اهمیت سلامت روان در این دوران را مورد بحث گذاشت.
در بخش پایانی نیز دکتر محسن جوادی، استاد گروه فلسفه اخلاق دانشگاه قم و معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، وظایف اخلاقی پزشکان، ملاحظات مربوط به عدالت در تخصیص منابع محدود، نفش مذهب در عملکرد پزشکان را در چالش همه گیری اخیر تشریح نمود.
در اختتام این سمینار، شرکت کنندگان در جلسه سوالات خودرا مطرح نمودند که حسب مورد پاسخ های مقتضی توسط سخنرانان ارائه شد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، این سمینار با همکاری دو مرکز دانشگاهی اندونزی (دانشگاه گاجامادا و دانشگاه سونان کالیجاگا)، مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و گروه اخلاق پزشکی پژوهشگاه علوم غدد انجام شد.
منبع:

1399/04/13
22:47:21
5.0 / 5
2205
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد