نکسترو

چاپ مقاله دانشجوی دكترای مطالعات اعتیاد در مجله آمریكایی

چاپ مقاله دانشجوی دكترای مطالعات اعتیاد در مجله آمریكایی

مقاله شهاب باحشمت، دانشجوی دکترای رشته مطالعات اعتیاد دانشکده تکنولوژی های جدید پزشکی با عنوان ˮهمسرآزاری و کودک آزاری در رابطه با مصرف مواد غیرقانونی در ایران: یک مرور نظام مند و فراتحلیلˮ در مجله آمریکایی Trauma، Violence، & Abuse به چاپ رسید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مقاله شهاب باحشمت دانشجوی دکترای مطالعات اعتیاد دانشکده تکنولوژی های جدید پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با عنوان "همسرآزاری و کودک آزاری در رابطه با مصرف مواد غیرقانونی در ایران: یک مرور نظام مند و فراتحلیل"، ۲۱ اسفند ماه ۹۹ در مجله آمریکایی Trauma، Violence، & Abuse با ضریب تاثیر 6.232 با نمایه های معتبر دنیا به چاپ رسیده است.
شهاب باحشمت ضمن تشکر از استادان خود، دکتر آفرین رحیمی موقر، دکتر معصومه امین اسماعیلی، دکتر ژاله غلامی و دکتر بهرنگ شادلو که در این پژوهش وی را یاری کردند، اظهار داشت: این مقاله نشان داد مصرف مواد غیرقانونی در مردان ایرانی با افزایش ریسک خشونت خانگی هم راه است. در این پژوهش با روش مرور نظام مند و متاآنالیز (فراتحلیل)، نتایج 18 مطالعه ایرانی در رابطه با یکدیگر (14 مطالعه در رابطه با همسر آزاری و 4 مطالعه در رابطه با کودک آزاری) با هدف ترکیب آماری یافته ها با هم ادغام شدند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ وی همین طور درباره نتایج این مقاله اظهار داشت: ترکیب نتایج این مطالعات نشان داد مصرف مواد غیرقانونی در مردان ایرانی می تواند خطر هر نوع خشونت، خشونت فیزیکی، روانی و جنسی نسبت به همسر را در بازه زمانی یکساله به ترتیب به میزان 3.5، 5.4، 6.2 و 7.2 برابر افزایش دهد. در مورد کودک آزاری نیز نتایج نشان داد خشونت فیزیکی یکسال اخیر نسبت به کودکان در والدینی که مصرف مواد غیرقانونی داشتند، 3.9 برابر بیشتر از والدین عادی بود. این نتایج، ضرورت تدوین مداخلات مؤثر بمنظور پیشگیری و مراقبت از خشونت در زنان و کودکان دارای سرپرست مصرف کننده مواد غیرقانونی را برجسته می سازد. به این منظور، انجام اقدامات مناسب برای افزایش آگاهی های فردی، خانوادگی و اجتماعی نسبت به لطمه پذیری زنان و کودکان و بهبود مهارت های مقابله ای این قشر از افراد جامعه ضروری بنظر می رسد.1400/01/20
12:08:11
5.0 / 5
1249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد