نکسترو

بالگرد نبوغ نخستین شب سرد مریخی را به سلامت گذراند

بالگرد نبوغ نخستین شب سرد مریخی را به سلامت گذراند

بالگرد «نبوغ» سازمان فضایی آمریکا (ناسا) نخستین شب سرد مریخی خودرا بر سطح این سیاره سرخ گذراند.


به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اینترنتی parabolicarc، دمای شب در دهانه «جزرو» می تواند تا منفی ۱۳۰ درجه فارنهایت (منفی ۹۰ درجه سانتیگراد) افت کند که این افت به یخ زدگی و ترک خوردگی اجزای الکتریکی محافظت نشده منجر می شود و به باتری های داخلی مورد نیاز پرواز لطمه می رساند. نبوغ برای گرم ماندن در سطح سیاره به باتری هایی اتکا دارد که از پنل های خورشید انرژی مورد نیاز خودرا تامین می کنند.
سالم ماندن بالگرد نبوغ در نخستین شبی که از درون مریخ نورد «استقامت» ناسا جدا شد و بر سطح مریخ قرار گرفته بود، یک نقطه عطف مهم برای این «روتورکرافت» ۴ پوندی (۱.۸ کیلوگرم) شمرده می شود.
می می آنوگ مدیر پروژه نبوغ در آزمایشگاه JPL ناسا در اطلاعیه ای در این زمینه نوشت: این اولین باری است که «نبوغ» به تنهایی و بدون اتکا به کاوشگر روی سطح سیاره قرار گرفته است. حالا تاییدیه ای دریافت کردیم که عایق بندی و گرمکن ها درست عمل کرده اند و انرژی کافی برای گذراندن شب در باتری وجود دارد. این مساله پیروزی بزرگی برای پژوهشگران این پروژه است.
نبوغ حالا در مراحل نهایی آمادگی ها برای پرواز بر فراز سطح سیاره سرخ است. این بالگرد تا قبل از این در دل کاوشگر «استقامت» قرار داشت اما روز شنبه برای اولین بار از آن جدا شد و روی خاک مریخ قرار گرفت.
ناسا تصمیم دارد یک شنبه هفته آتی این تست پرواز را انجام دهد. در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش مذکور، «نبوغ» اولین هواپیمای خودکاری خواهد بود که روی سیاره ای دیگر پرواز می کند.
مقامات ناسا اعلام نمودند که انتظار می رود نبوغ نخستین پرواز خودرا روز ۱۱ آوریل( ۲۲ فروردین) انجام دهد و داده های آن روز ۱۲ آوریل به زمین می رسد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استفامت نیز مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه «جزرو» انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
کاوشگر استقامت روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا حالا به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ انجام دهد.


1400/01/19
23:03:27
5.0 / 5
1401
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد