نکسترو
یادداشت مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم

پژوهش، فناوری و نوآوری در سال ۱۳۹۹ و اولویت های سال ۱۴۰۰

پژوهش، فناوری و نوآوری در سال ۱۳۹۹ و اولویت های سال ۱۴۰۰

نکسترو: مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در یادداشتی حوزه پژوهش، فناوری و نوآوری کشور در سال 1399 و اولویت های پژوهشی سال 1400 را بررسی کرد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر رضا نقی زاده اظهار داشت: در سال (۲۰۲۰) ۱۳۹۹ با تلاش دانشمندان و پژوهشگران کشور، رتبه علمی ایران در انتشار مقالات در پایگاه اسکوپوس رتبه ۱۵ شد و بیش از ۷۲ هزار مقاله در این پایگاه نمایه شد. در WOS نیز رتبه ایران ۱۶ شد و رتبه مقالات پر استناد کشور با پنج پله بهبود به رتبه ۱۲ دنیا در پایگاه WOS ارتقاء یافت. در همین پایگاه سهم ایران از تولید مقالات علمی ۲.۱۷ درصد شد که برای نخستین بار از عدد دو درصد فراتر رفته است.

این نتایج و دستاوردها نشان میدهد کوشش های علمی کشور از نظر کمی و کیفی در سطح قابل قبولی قرار گرفته است و رشدی مناسب و پایدار دارد. اما آنچه در این مرحله به آن نیاز داریم، حرکت به سمت پژوهش های کاربردی و حل نیازهای جامعه است. اردیبهشت ماه امسال بیانیه «آینده دانشگاه ها در ایران؛ جامعه محوری و کارآفرینی» نگاهی جدید همراه با درک واقعیت ها در کشور نسبت به نقش آینده دانشگاه ها ترسیم کرد. تلفیقی از کلان روندهای ملی و بین المللی منجر به درک بهتر ضرورت های تغییر به سمت جامعه محوری و کارآفرینی در دانشگاه های کشور می شود. همین طور امسال ابلاغ بخشنامه «پیاده سازی سند آمایش آموزش عالی؛ مدیریت استانی موسسات آموزش عالی کشور»، ابلاغ بخشنامه پسادکترا و دستیار پژوهشی در کنار اختصاص اعتبار به صورت نظام مند به جذب این پژوهشگران، تصویب بودجه مربوط به حقوق دانشجویان دکترا و همین طور ابلاغ ضوابط شرکت های دانش بنیان نوع سوم خصوصاً در استان های کمتر برخوردار را می توان از دستاوردهای سال جاری در عرصه سیاستگذاری علم، فناوری و نوآوری در کشور دانست.

سال ۱۴۰۰ سال مهمی است چون با تحولاتی در دولت همراه خواهد بود. شناخت دقیق الزامات توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری در کشور می تواند مسیر راه دولت جدید در این عرصه باشد. به نظر من بعنوان یک متخصص سیاستگذاری علم و فناوری، اولویت های اصلی سال آینده پژوهش، فناوری و نوآوری کشور در عرصه سیاستگذاری شامل این موارد است:

۱) توجه مضاعف به جامعه محوری و کارآفرینی در دانشگاه ها؛

۲) ماموریت گرا نمودن موسسات اموزش عالی؛

۳) تمرکز بر انجام مناسب و کیفی پژوهش های کاربردی و نیاز محور؛

۴) تحول در نظام تحصیلات تکمیلی؛

۵) تخصیص کامل و حتی الامکان افزایش منابع مالی حوزه پژوهش، فناوری و نوآوری؛

۶) توجه به رشد متوازن خصوصاً در بخش توسعه نوآوری و اقتصاد دانش بنیان کشور با تاکید بر مناطق کمتر برخوردار.

سال خوبی را برای ملت ایران و خصوصاً پژوهشگران و دانشمندان این مرزوبوم آرزومندیم.

منبع:

1400/01/01
12:57:49
5.0 / 5
1137
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد