نکسترو

كاوشگر استقامت نخستین آزمایش حركت خویش را در مریخ انجام داد

كاوشگر استقامت نخستین آزمایش حركت خویش را در مریخ انجام داد

به گزارش نکسترو سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود که کاوشگر «استقامت» این سازمان نخستین آزمایش حرکت خود روی سیاره سرخ مریخ را با موفقیت انجام  داد.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، کاوشگر استقامت که به اندازه یک خودرو است روز ۱۸ فوریه با موفقیت روی سیاره مریخ فرود آمد. این کاوشگر روز پنجشنبه نخستین حرکت کوتاه خویش را در این سیاره انجام داد.
در این آزمایش، استقامت در مجموع مسافت ۲۱.۳ فوت (۶.۵ متر) را طی ۳۳ دقیقه روی زمین مریخ حرکت کرد. در این آزمایش استقامت به جلو حرکت کرد، در جای خود چرخید و پشتیبان گیری کرد. حداکثر سرعت این کاوشگر ۰.۰۱ مایل در ساعت (۰.۰۱۶ کیلومتر در ساعت ) است.
«آنایس ظریفیان» مهندس آزمایش حرکت کاوشگر استقامت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا اظهار داشت: نخستین آزمایش حرکت ما فوق العاده خوب پیش رفت. این تازه آغاز راه است.
استقامت دو هفته پیش نخستین صداهای ناشی از سطح مریخ را که شامل صداهای وزش باد می شد، ضبط و به زمین ارسال کرد. صداهای سطح مریخ به وسیله دو میکروفون تعبیه شده روی کاوشگر «استقامت» ضبط شده اند. در یکی از آنها صدای ضعیف وزوز در پس زمینه شنیده می شود که به قول «دیو گروئل» مهندس اصلی دوربین ها و میکروفن کاوشگر استقامت، از خود این کاوشگر است اما حدود ۱۰ ثانیه بعد میکروفن صدای ضعیفی از وزش باد را ضبط کرد که این صدا نخستین صدای ضبط شده سطح مریخ است.
استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.
کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.
«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد نمود.
این ربات ۶ چرخ همینطور چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده را جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین منتقل می شوند و محققان در آزمایشگاه های سراسر جهان آنها را با جزئیات کامل و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می کنند.


1399/12/17
13:44:30
0.0 / 5
1494
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد