نکسترو
در وبینار بین المللی چگونگی نمایه سازی نشریات در ISC مطرح شد

راهكارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی

راهكارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی

راهکارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی در وبینار بین المللی ˮچگونگی نمایه سازی نشریات در ISC ˮ مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، وبینار بین المللی "چگونگی نمایه سازی نشریات در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)" و راهکارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی به میزبانی ISC در تاریخ 13 اسفند 1399 برگزار شد.
این کارگاه بین المللی با حضور سردبیران نشریات کشورهای الجزیره، آذربایجان، بنگلادش، عراق، اردن، مالزی، نیجریه، پاکستان، ترکیه و اوگاندا برگزار شد که شامل 37 شرکت کننده و 44 نشریه بود.
در ابتدای این کارگاه مجازی، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در این کارگاه، به بیان هدف از برگزاری این کارگاه پرداخت.
دهقانی اظهار داشت: این کارگاه فرصتی را برای ذینفعان مشغول به کار در صنعت نشر و آموزش فراهم می آورد تا وضعیت نشریات علمی خویش را در ISC بهبود بخشند که در نهایت سبب تسهیل نمایه سازی نشریات آنها در ISC شود.
وی ادامه داد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در نظر دارد با برگزاری چنین کارگاه های مجازی برای سردبیران و اعضای هیئت تحریریه نشریات نمایه شده در ISC، آنها را با سیاست و معیارهای نمایه سازی نشریات در ISC آشنا کند. این کارگاه به نشریات نمایه شده فهرست اولیه ISC کمک می نماید تا وارد فهرست انتظار ISC شوند. این ارتقا می تواند به نشریات موجود در فهرست انتظار ISC کمک نماید تا گام هایی را بردارند تا بتوانند وارد مجلات هسته شوند یا اگر قبلاً در آنجا حضور داشته اند، باقی بمانند.
در ادامه این کارگاه، دکتر محمدرضا فلاحتی فومنی قدیمی، مدیر اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC، به معرفی تاریخچه چگونگی تشکیل، اهداف و محصولات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برای حاضرین در وبینار پرداخت. سپس، سامانه نشریات علمی غیر فارسی زبان، شاخص ها و سیاست های نمایه سازی نشریات، نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر مبنای معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت «نشریات اولیه»، «نشریات فهرست انتظار» و «نشریات هسته» برای شرکت کنندگان ارائه شد.
علاوه براین، در این وبینار در مورد حفظ و ارتقای جایگاه نشریات در سایر رتبه بندی های جهانی، آشنایی با اضافه، حذف یا آرشیو کردن نشریات در مجموعه های کتابخانه ای، آشنایی با آخرین تغییر و تحولات علم کتاب شناسی، بررسی تأثیر نشریات در بازار های اقتصادی و بررسی عملکرد های اعضای هیئت تحریریه، دسترسی به اطلاعات کتاب شناختی و نمایه سازی و همینطور ارزیابی بهبود و ضعف جایگاه نشریات در مقایسه با سایر نشریات همان حوزه در بازه های زمانی مختلف مورد بررسی قرار گرفت.
ایشان در ادامه به سامانه معرفی لیست کل نشریات و نشریات فاقد نمایه ISC پرداخت و از سردبیران نشریات خواست تا نشریات جعلی را به این پایگاه معرفی کنند تا در پایگاه های ISC اسامی آنها بعد از ارزیابی معرفی شود.
در ادامه، جواد حیات داوودی، مدیر گروه تجزیه و تحلیل منابع ISC به معرفی سامانه نشریات علمی پرداخت و اظهار داشت: این سامانه بر مبنای استانداردهای علم سنجی بین المللی طراحی شده و ابزاری برای تحلیل و رتبه بندی نشریات علمی بر پایه شاخص محتوایی بوده و نشریات بر حسب میزان اثرگذاری علمی و استنادهای دریافتی در چارک های مختلف تقسیم ‏بندی شده اند. سامانه نشریات علمی شامل اطلاعات نشریات فارسی، عربی و انگلیسی دارای ضریب تاثیر است که از نظر موضوعی در حوزه های علوم انسانی، علوم پایه، علوم پزشکی، علوم دامپزشکی، علوم کشاورزی، فنی و مهندسی، منابع طبیعی، هنر و معماری قرار داده شده اند.
وی افزود: این سامانه جهت تسریع آگاهی از جایگاه هر نشریه بر مبنای ضریب تاثیر، فراهم آوردن دسترسی به اثرگذارترین نشریات و تشخیص الگوهای رایج انتشار و استناد پیش از تعیین راهکارها و سیاست گذاری های علمی در دانشگاه ها به کار می رود. همچنین، میزان اثرگذاری هر نشریه را تعیین کرده و نیم عمر استنادها به نشریه، شاخص آنی، اطلاعات کتاب شناختی، مجلات استناد شونده و استنادکننده را نشان داده است.
هم اکنون برنامه کیفی سازی نشریات در پایگاه داده ISC به ترتیب اهمیت در سه بخش نشریات هسته، فهرست انتظار و اولیه در حال انجام می باشد.
در ادامه این کارگاه، خلیفه به معرفی سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) پرداخت و اظهار داشت: شناسه دیجیتال اشیا یا (DOR) Digital Object Recognizer، یک کد منحصر به فرد برای هر شی است که همانند اثر انگشت برای آن است. کد بین المللی DOR به مقاله نشریه و همایش، کتاب، رساله، آثار هنری، نرم افزار و... تعلق می گیرد. این شناسه همانند یک بارکد برای شناسایی اشیا عمل می کند. با دریافت کد DOR در سامانه با آدرس https: //dorl.net، به شی یک لینک اختصاص داده می شود و دسترسی به اطلاعات آن همواره امکان پذیر می شود.
ایشان در ادامه سامانه بارگذاری سریع اطلاعات مجلات (XML) در ISC را برای شرکت کنندگان معرفی نمود. این سامانه جهت بارگذاری و ارسال سریع دوره ها و شماره های مختلف نشریات به ISC بدون احتیاج به پست نسخه چاپی طراحی شده است. هدف اصلی این ابزار فراهم آوردن سیستمی کاربرپسند برای بارگذاری، انتقال سریع دوره ها و شماره های مختلف نشریات از کل کشورهای اسلامی به ISC و بارگذاری مقالات تمام متن در فرمت XML و PDF تعریف شده است.
وی ادامه داد: یکی از خصوصیت های مهم این سامانه عدم احتیاج به قالب از پیش تعریف شده XML خاص است و مجله می تواند اطلاعات مورد نیاز نمایه شدن را با هر قالب XML ارسال نماید.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به منظور فراهم کردن امکان آسان تر ارسال اطلاعات نشریات، وب سرویس دریافت خودکار اطلاعات را عرضه می کند. کاربر نشریه با استفاده از سامانه مدیریت نشریه خود و این وب سرویس می تواند به صورت خودکار اطلاعات هر دوره از نشریه را با یک کلیک ارسال نماید. با استفاده از این ابزار دیگر نیاز نیست کاربر اطلاعات هر دوره را دستی در این سامانه بارگذاری کند. همینطور نتیجه بررسی کارشناسان پایگاه ISC برای هر دوره از نشریه به صورت خودکار به وبسایت نشریه ارسال می شود.
در این کارگاه، موثرترین نشریات در حوزه های مختلف هم عرضه شدند.
از دیگر مباحثی که در این کارگاه مورد بحث قرار گرفت، پشتیبانی از دیدگاه های دراز مدت محققان و اطلاع رسانی آخرین روندهای تحلیل های چند وجهی به آنها بود.
دکتر فلاحتی در انتها این کارگاه اظهار داشت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال را تا آخر سال 2022 میلادی به طور مجانی در اختیار سردبیران نشریات قرار می دهد و همینطور این امتیاز را هم دارند تا شماره های پیشین خویش را هم از این طریق ثبت کنند.
بنا بر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، وی ادامه داد: سردبیران نشریات می توانند اعضای هیئت تحریریه زبده را برای ارزیابی نشریات به ISC معرفی کنند تا با این نهاد بین المللی همکاری داشته باشند.
منبع:

1399/12/14
13:16:44
0.0 / 5
1387
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد