نکسترو
محققان بر اساس نتایج یك پژوهش مطرح كردند

رمز بهبود دستخط كودكان

رمز بهبود دستخط كودكان

محققان کشور در پژوهش جالبی که روی کودکان پیش دبستانی انجام داده اند، روش هایی را برای بهبود دست خط و درست نویسی چنین کودکانی عرضه کرده اند که می تواند در ارتقای مهارت های یادگیری آنان مؤثر باشد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، "یادگیری"، ابزار عمده انسان برای سازش یافتن با محیط در حال تغییر خود اســت. اگر کودکان امروز که دارای افکار پیچیده و پیشرفته ای هســتند نتوانند به خوبی دروس مختلف درسی و غیردرسی را بیاموزند، نمی توانند زندگی خوبی داشته باشــند. از این رو، موفقیـت کودکان در مدرســـه تا حدودی به رویدادهایی بســتگی دارد که آنها پیش از ورود به مدرســه و در مرحله پیش دبستانی تجربه کرده اند.

ناتوانی های یادگیری زمانی مطرح می شوند که پیشــرفت در آزمون های استانداردشده برای خواندن، نوشـتن و ریاضـیات به صورت قابل توجهی زیر حد مورد انتظار بر اسـاس سـن، تحصیلات و سطح هوشـی باشـد.

محققان معتقدند ازجمله خصوصیت هایی که در کودکان پیش دبستانی با ناتوانی های یـادگیری مشـــاهـده می شود، شامل تأخیر در تحول حرکتی، تـأخیرهـای زبـانی، اختلال های گفتاری و نوشـــتاری، و تحول شــناختی و مفهومی ضــعیف هستند. بخصوص ناتوانی یادگیری از نوع نارسانویسی به معنای نارسایی در هجی کردن صحیح کلمه و نوشتن آن، دســتخط بد، اشــتباه نوشــتن یک کلمه مشــابه، اجتناب از تکالیف نوشـــتنی، کندی در انجام تکالیف درســـی و خطای ثابت نوشـــتن، مشکلات در نقطه گذاری، ضعف در مهارت های زبانی مانند درک معنای کلمه و دســـتور زبان و مهارت های تفکر مانند سازمان دهی و برقراری ارتباط میان مطالب بسیار در زندگی کودک تأثیرگذار خواهند بود.

در همین ارتباط، یک پژوهش گروهی توسط متخصصانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای اراک، خمین، تبریز و کاشان انجام شده که در آن تاثیر آموزش مهارت های ادراکی - حرکتی بر بهبود دست خط در کودکان پیش دبستانی مورد بررسی علمی واقع شده است.

این پژوهش بر روی تعدادی از کودکان پسر پیش دبستانی 5 تا 6 سال ارجاع داده شده به مرکز مشاوره آموزش وپرورش شهر اصفهان انجام شده است.

این کودکان به دو گروه «آزمایش» و «شاهد» تقسیم شدند و سپس برای گروه آزمایش، برنامه تمرینی مهارت های ادراکی - حرکتی به مدت 16 جلسه 45 دقیقه ای انجام شد و در نهایت، وضعیت دستخط دو گروه با یکدیگر مقایسه شد. محققان برای اجرای این مقایسه از سیاهه مشکلات دست خط استاندارد استفاده کردند.

نتایج این بررسی ها نشان داد که استفاده از مهارت های ادراکی ـ حرکتی با تقویت عضلات دست و مهارت های حرکتی درشت و ظریف دست، در تحول مهارت های دست خط مؤثر است. درنتیجه این شیوه می تواند بعنوان یک شیوه تکمیلی در کنار درمان های اصلی این اختلال به کار رود.

به گفته لیلاالسادات میرصیفی فرد، پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی اراک و همکارانش، «بر اسـاس یافته های پژوهش ما می توان چنین ادعا کرد که باآنکه تاثیر عوامل مورد اشاره در خوانایی دســتخط کودکان پیش دبستانی، موضوعی پذیرفتنی است، اما توجه بیشتر به برخی جنبه ها بخصوص زمینه های پیش نوشتاری و تمرین های پیش از ورود به مدرســه، ضـــروری بـه نظر می رسد».

آن ها می افزایند: «از آن جملـه می توان کمک به تحول همه جانبه جسـمانی، بخصوص تحول عضـلات دست و توانمند شدن سـاختمان عضـلات، مفاصل و استخوان های انگشت، کف دست، مچ و بازو و همینطور هماهنگی بین چشــم و دســت و تقویت مهارت های حرکتی ظریف اشــاره کرد که بیشتر از هر مهارت دیگر، پیش از ورود بـه مـدرســـه باید مورد تاکید قرار گیرد».

طبق یافته های این مطالعه که در فصل نامه «سلامت روان کودک» انتشار یافته، با عنایت به انعطاف پذیری کودکان، مشـکلات آنان در نوشـتن به هر شـکل که باشد تا حد بالایی قابل حل شدن است، به شرط این که کودکان را بموقع نسبت به اصلاح اشــکالات ترغیب کرده و از تجربیات آموزگاران ورزیده و مشــاوران تحصـیلی و روانشـناسان تربیتی بهره گرفته شود.

میرصیفی فرد و همکارانش معتقدند «می توان از نتایج این پژوهش و سـایر پژوهش های مشابه در همه مدارس پیش دبستانی و مهدکودک ها در جهت شـناسـایی هر چه زودتر مشـکلات دسـتخط و سایر مشکلات کودکان نارسانویس استفاده کرد».
منبع:

1399/12/10
14:29:51
0.0 / 5
1156
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد