نکسترو

ساخت اولین منظومه فضایی كشور، نشانه رشد فناورانه آذربایجان غربی

ساخت اولین منظومه فضایی كشور، نشانه رشد فناورانه آذربایجان غربی

به گزارش نکسترو ایرنا- پیشرفت علم و فناوری در کنار گسترش اقتصاد و صنعت یکی از راهکارهای رشد کشور است که می تواند شتاب توسعه در دیگر بخش ها را هم بیشتر کند و راه اندازی اولین منظومه فضایی کشور توسط فناوران آذربایجان غربی، روند تعالی علم و فناوری را در نقاط مختلف کشور همچون در این استان نشان داده است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا، مبحث توسعه دانش بنیان در تمامی بخش های کشور بسیار مورد تاکید بوده و همواره در مسئله بنیادین اقتصاد مقاومتی هم بعنوان یکی از مهم ترین راهکارهای پیشرفت کشور بشمار می رود.
یکی از رویکردهایی که در حوزه علم و فناوری توسط دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار دارد، اجرایی سازی و بهره برداری از ظرفیت های کامل قانون پشتیبانی از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و حرکت به سمت خلق دستاوردهای اقتصادی در جهت نیل به اهداف جهش اقتصادی بوده است.
توجه به توسعه واحدهای فناور و دانش بنیان، ایجاد ارتباط بین این واحدها و توسعه صنعتی، همواره در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار داشته است که این مهم با سرعت و شتاب زیادی در سالهای اخیر در آذربایجان غربی دنبال می شود.
در این راستا اولین منظومه فضایی کشور با عنوان منظومه ماهواره سنجشی حاج قاسم سلیمانی و ماهواره فضایی اروم سَت در ارومیه رونمایی گردید که می توان آنرا گامی بلند در توسعه استان دانست.
ماهواره اروم ست با محوریت شرکت گیتی اوج آذربایجان و همکاری ۱۲ نفر به صورت مستقیم و ۲۲ نفربه صورت غیرمستقیم طراحی شد تا نمونه پیش کیفی ساخته شده را روانه جامعه کند.
اثبات فناوری ایرانی همچون اهداف ساخت ماهواره "اروم ست" است
مدیرعامل شرکت گیتی اوج آذربایجان و سازنده این ماهواره ضمن اشاره به اهمیت این طرح، اظهار داشت: اثبات فن آوری، ورود مقتدرانه بخش خصوصی به صنعت فضایی وساخت ماهواره های فضایی باماموریت سنجشی از اجمله اهداف ما برای این طرح است.
محمدحسین ذوالفقار افزود: دراین ماهواره رزولیشن تصویر زیر ۱۰ متر است و دوربین می تواند با فعل وانفعالات نرم افزاری رزولیشن زیر چهار مترایجاد کند.
وی افزود: مهم ترین هدف این طرح شکل گیری منظومه ی فضایی متشکل از سه تا پنج ماهواره با مأموریت کنترل ترافیک دریایی وسنجشی می باشد.
وی تصریح کرد: این پروژه زمینه ساز شکل گیری یک منظومه ۳۰۰ فروندی خواهد بودکه انقلاب بزرگی را درعرصه شکل گیری اینترنت و ورود به بعد چهارم تکنولوژی را رقم خواهدزد.
راه اندازی اولین مجموعه فضایی کشور نتیجه اعتماد به جوانان است
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که هفته گذشته در آیین رونمایی از این مجموعه در پارک علم و فناوری ارومیه شرکت کرده، اظهار داشت: همه این اتفاقات خوب و پیشرفت های صورت گرفته در کشور، نتیجه اعتماد به جوانان مستعد و خودباور است.
علی نیکزاد اضافه کرد: هرجا که ما به جوانان خود در عرصه های مختلف باور کرده ایم، در آنجا با پیشرفت های بسیار خوبی مواجه بوده ایم که همین منظومه فضایی و ماهواره اروم ست همچون آنهاست.
وی افزود: پیشرفت علمی همچون مهم ترین راه های توسعه کشور و رسیدن به قله های پیشرفت در بخش های مختلف دیگر است که مقام معظم رهبری هم همواره بر آن تاکید داشته اند و باید بیشتر از پیش در راه توجه به این بخش حرکت نماییم.
ضرورت تکیه و اعتماد به جوانان
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی هم در این رابطه اظهار داشت: جوانان همان هایی هستند که مقام معظم رهبری فرمودند اگر به جوانان اعتماد کنید، آنان هیچ گاه پشت شما را خالی نخواهند کرد.
وحید جلال زاده افزود: به جز چند شرکت محدود در دنیا که این تکنولوژی را در اختیار دارند و با در اختیار داشتن منابع مالی فعالیتهای خویش را از سالیان گذشته شروع کرده و توانسته اند ماهواره های منظومه ای را در مدار لئو قرار دهند، ما هم به کمک جوانان این کشور به این موفقیت دست یافتیم.
وی بیان نمود: قطعا در صورت حمایت، این جوانان می توانند پیشرفت کنند و باید به کمک و یاری این جوانان بشتابیم، چونکه چندین شرکت از کشورهای خارجی درخواست ارتباط با این جوانان را دارند و آمادگی خویش را بابت راه اندازی یک شرکت با جوانان ما و تأمین همه هزینه ها را اعلام نموده اند.
رونمایی از اولین منظومه خصوصی کشور در ارومیه
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ضمن اشاره به اینکه محدودیت هایی در بخش فضا داریم، بیان نمود: منظومه فضایی که رونمایی گردید، نخستین نمونه خصوصی در کشور است و در صنایع ارتباطی و هواشناسی کاربرد دارد.
علی محمد نیکبخت بیان نمود: آذربایجان غربی دارای جوانان ناب با طرح های دانش بنیان بکری است که نیازمند حمایت مسئولان بخش خصوصی و دولتی هستند.
افزایش هفت برابری شرکتهای دانش بنیان در آذربایجان غربی
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ضمن اشاره به اینکه ۱۲۰ شرکت فناور و دانش بنیان در این استان فعال است، اظهار داشت: با این آمار تعداد شرکتهای دانش بنیان فعال در آذربایجان غربی در دوره دولت تدبیر و امید بیشتر از هفت برابر افزایش یافته است.
نیکبخت افزود: تولیدات این شرکت ها در زمینه های برق و الکترونیک، صنعت ساختمانی، کشاورزی، تولید و اتوماسیون، شیمی و پلیمر، اکوتوریسم منابع طبیعی و محیط زیست و انرژی های نوین زیست فناوری است.
وی بیان نمود: مجموعه پارک علم و فناوری به صورت حرفه ای و با هدف توسعه نوآوری و انجام کارهای دانش بنیان در حال فعالیت است تا بتواند نیاز آذربایجان غربی را با بهره مندی از جوانان نخبه فراهم آورد.
فعالیت ۵۰۰ جوان مبتکر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی
نیکبخت ضمن اشاره به اهمیت به تفکر و تولیدات جوانان در آذربایجان غربی اظهار داشت: ۵۰۰ نفر از جوانان این استان در شرکتهای فن آور به صورت مستقیم فعالیت می نمایند.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از این شرکت ها در میاندوآب در جنوب آذربایجان غربی و پارک علم و فناوری در مرکز استان مستقر است، افزود: دولت تدبیر و امید تمامی تلاش خویش را برای جذب نخبگان و به کارگیری آنان در توسعه کشور بخصوص در این استان به کار گرفته است.
درآمد شرکتهای دانش بنیان آذربایجان غربی به ۱۲۰۰ میلیارد ریال رسید
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی اظهار داشت: میزان درآمدزایی شرکتهای دانش بنیان فعال در این استان طی سالجاری به بیشتر از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
نیکبخت با اشاره به اینکه الان ۱۰۹ شرکت و واحد فناوری دانش بنیان در آذربایجان غربی فعال است، اضافه کرد: هم اکنون بیشتر از ۶۶۸ نفر در این شرکت ها اشتغال دارند.
وی با اشاره به اینکه با این آمار تعداد شرکتهای دانش بنیان فعال در آذربایجان غربی در دوره دولت تدبیر و امید بیشتر از هفت برابر افزایش یافته است، عنوان کرد: تولیدات این شرکت ها در زمینه های برق و الکترونیک، صنعت ساختمانی، کشاورزی، تولید و اتوماسیون، شیمی و پلیمر، اکوتوریسم منابع طبیعی و محیط زیست و انرژی های نوین زیست فناوری است.
وی بیان نمود: مجموعه پارک علم و فناوری به صورت حرفه ای و با هدف توسعه نوآوری و انجام کارهای دانش بنیان در حال فعالیت است تا بتواند نیاز آذربایجان غربی را با بهره مندی از جوانان نخبه فراهم آورد.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ۶ واحد آزمایشگاه هم برای فعالیت واحدهای فن آور در این ساختمان راه اندازی شده است که نقش بسزایی در کمک به رشد واحدها خواهد داشت.
نیکبخت با بیان اینکه در جهت تخصصی کردن فعالیت شرکتهای فناور و مشخص کردن محل معین برای هر حوزه فعالیت مرکز نوآوری امنیت اطلاعات شهر هوشمند هم در آذربایجان غربی راه اندازی شده، افزود: این ساختمان در زمینی به مساحت هفت هزار و ۶۰۰ مترمربع راه اندازی و برای اجرای آن بیشتر از ۱۶۱ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با هدف بسترسازی برای تولید ثروت از راه علم و فناوری تاسیس شده است؛ این نهاد بعنوان یکی از ارکان مهم شکل گیری و توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش می کند تا با استفاده از موقعیت ممتاز همجواری با سه کشور آسیایی و اروپایی و دارا بودن هفت مرز رسمی در سطح کشور به حمایت همه جانبه از شرکتهای مبتنی بر دانایی و خلاقیت و جذب سرمایه گذار بپردازد
این پارک در تلاش است تا زمینه تجاری سازی و بازاریابی ایده های نوآورانه و فناورانه را فراهم آورد و نقش کلیدی در یاری رساندن به حضور فعال این شرکت ها در سطوح ملی و بین المللی داشته باشد.
همچنین با تقویت شرکتهای دانش بنیان و توانمند شدن کشور در رفع نیازهای داخلی بخصوص محصولات راهبردی، تحریم ها خودبه خود بی اثر خواهد شد و کشورهای مختلف چاره ای جز تعامل و دادوستد اقتصادی با ایران نخواهند داشت.
البته اولین مرکز نوآوری حوزه کشاورزی با توافق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی با هدف رفع نیازهای فناورانه این حوزه توسط دانش بنیان ها مقرر است بزودی در آذربایجان غربی راه اندازی شود.


1399/12/06
21:44:58
0.0 / 5
1160
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد