نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

تاثیر كمبود ویتامین D در شدت سرگیجه

تاثیر كمبود ویتامین D در شدت سرگیجه

نکسترو: نتایج یک مطالعه روی افراد گرفتار سرگیجه خوش خیم وضعیتی، نشان داد که بیمارانی که کمبود ویتامین D دارند، شدت سرگیجه بیشتری را تجربه می کنند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سرگیجه خوش خیم وضعیتی؛ شایع ترین نوع سرگیجه است. این بیماران از حمله های کوتاه سرگیجه ای در حین تغییرات سریع وضعیت سر شکایت می کنند. سرگیجه در این بیماران با چرخش سر به طرف گوش شروع می شود و در فاصله زمانی ۱۰ ثانیه ای شدت می گیرد و بعد از ۱۰ تا ۴۰ ثانیه با وجود ماندن فرد در وضعیتی که سرگیجه ایجاد می شود، علایم غالبا کاهش می یابد.

این علایم به سبب نقص عملکردی یک طرفه دستگاه دهلیزی گوش ایجاد می شود. فردی که به این نوع سرگیجه مبتلا است، معمولا گرفتار گیجی، منگی، تاری دید و حالت تهوع و استفراغ می شود.

عوامل عود و تداوم حملات این نوع سرگیجه به درستی مشخص نیست؛ اما در میان شاخصهای خطر بیماری، کمبود ویتامین D اهمیت زیادی دارد. باتوجه به این مساله پژوهشگران شنوایی شناسی و گوش، حلق و بینی، با انجام مطالعه ای، کمبود این ویتامین را در شدت سرگیجه بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه، در بازه زمانی اردیبهشت ۱۳۹۵ تا اردیبهشت ۱۳۹۶ بیمارانی که به کلینیک گوش، حلق و بینی و شنوایی بیمارستان روحانی بابل مراجعه نموده بودند، بررسی شدند. تمام بیمارانی که سابقه حمله سرگیجه خوش خیم وضعیتی را حداقل یک دفعه تا دوبار در مدت شش ماه اخیر داشتند، برای ورود به مطالعه و بررسی میزان ویتامین D انتخاب شدند و شدت سرگیجه نیز در این بیماران مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میزان ویتامین D یک عنصر کلیدی در بروز شدت علائم بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی است و کمبود این ویتامین بطور معناداری موجب تشدید وضعیت بیماران شده است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ اثر درمانی اصلاح ویتامین D بر سرگیجه دقیقا مشخص نشده است اما ممکنست بوسیله تاثیر مستقیم ویتامین D بر ریسک شاخصهای سرگیجه خوش خیم وضعیتی یا بوسیله غیر مستقیم بوسیله تقویت قدرت عضلاتی و تاثیر بر بیماریها همراه باشد.

این پژوهشگران می گویند: یافته های این مطالعه اطلاعات جدیدی در مورد اثر درمانی ویتامین D بر شدت سرگیجه بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی می افزاید. باتوجه به یافته های این مطالعه، در مناطقی که کمبود ویتامین D شایع است، اندازه گیری و اصلاح سطح این ویتامین در بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی ضروری بنظر می رسد.

در انجام این مطالعه محبوبه شیخ زاده و محسن منادی؛ پژوهشگران گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل، یونس لطفی از گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، عبداله موسوی؛ پژوهشگر گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی ایران و عنایت اله بخشی؛ از گروه آمار زیستی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دانشگاه تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، بهمن ماه سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی تاثیر ویتامین D بر شدت نیستاگموس تورشنال در بیماران مبتلا به سرگیجه وضعیتی خوش خیم» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/27
14:35:10
0.0 / 5
1185
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد