نکسترو
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

1 و نیم میلیون صندلی خالی در دانشگاه ها

1 و نیم میلیون صندلی خالی در دانشگاه ها

دکتر غلامحسین رحیمی اظهار داشت: در سالهای گذشته در توسعه کمی زیاده روی شده و متأسفانه اکنون حدود یک و نیم میلیون ظرفیت خالی در دانشگاه ها داریم، البته این کم اقبالی، کمتر دامن آموزش عالی دولتی روزانه حضوری وابسته به وزارت که کیفی ترین نوع آموزش عالی را دارد، گرفته است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و دکتر علی اسلامی پناه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در امتداد اجرای طرح آمایش آموزش عالی کشور از آزمایشگاه ها و امکانات آموزشی و پژوهشی مجتمع آموزش عالی بم بازدید کردند.

رحیمی در نشستی که در حاشیه این بازدید برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر اظهار داشت: مجتمع آموزش عالی بم همانند خیلی از مراکز علمی کشور محصول و برآمده از انقلاب اسلامی است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد نهادهای علمی و بیش از ۹۰ درصد توفیقات علمی ما پس از انقلاب اسلامی است و این موفقیت ها همه به برکت پیروزی ملت ما در ۲۲ بهمن سال ۵۷ است.

وی با اعلان اینکه در طرح آمایش آموزش عالی دو هدف و ماموریت اصلی را دنبال می نماییم، اظهار داشت: این دو هدف یکی تقویت کل آموزش عالی کشور از بابت کیفیت علمی و محدودسازی آموزش عالی کشور است به شکلی که در سالهای گذشته در توسعه کمی زیاده روی شده و متأسفانه حالا حدود یک و نیم میلیون ظرفیت خالی در دانشگاه ها داریم، البته این کم اقبالی، کمتر دامن آموزش عالی دولتی روزانه حضوری وابسته به وزارت که کیفی ترین نوع آموزش عالی را دارند، گرفته است. حالا بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت های بالفعل تحقق یافته دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور، فنی وحرفه ای و علمی کاربردی خالی است یعنی داوطلب و متقاضی ورود ندارند.

وی اضافه کرد: دومین هدف، اثربخشی اجتماعی دانشگاه ها است یعنی دانشگاه باید در محیط اجتماعی و اطراف خود اثر گذار باشد.

رحیمی اشاره کرد: نگاه ما به مجتمع آموزش عالی بم که در منطقه خاص قرار دارد نگاهی واقعی و خاص است و علاوه بر حفظ و توسعه کیفی، در زمان لازم توسعه کمی این دانشگاه را نیز مدنظر داریم.

وی اضافه کرد: کلیه مؤسسات وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باتوجه به زیرساخت های خوبی که به کمک شهرها فراهم شده حفظ خواهند شد اما در وضعیت فعلی، زمان این است که کیفیت را بالا ببریم و زمان توسعه کمی نیست.

همچنین معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در نشست با هیئت رئیسه دانشگاه جیرفت، با اشاره به اینکه جنوب استان کرمان یک منطقه مستعد توسعه است، اظهار داشت: حضور دانشگاه جیرفت بعنوان یک دانشگاه جامع در این منطقه لازم است و برای توسعه آن باید برنامه محور حرکت کرد.

وی اضافه کرد: برای رشد و توسعه دانشگاه باید با نگاه به ظرفیت های منطقه برنامه ریزی کرد و این مهم یکی از ماموریت ها در افق کوتاه مدت قرار گیرد.

وی با اشاره به مزیت های نسبی جنوب استان کرمان در زمینه های کشاورزی، صنعت، معدن و گردشگری اشاره کرد: باید این مزیت ها در دانشگاه نمود داشته باشد و از این ظرفیت های عظیم برای توسعه و آبادانی منطقه استفاده شود، پس وظیفه دانشگاه آنست که این مزیت را شناسایی و به مردم معرفی نماید.

رحیمی با اشاره به طرح آمایش آموزش عالی و ماموریت گرا شدن دانشگاه های کشور اشاره کرد: با برنامه ریزی و مطالعه دقیق، ظرفیت ها و ماموریت های دانشگاه را تدوین کنید و با تصویب در هیئت امنا و طرح در شورای مدیریت استان برای تحقق آن تلاش کنید.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم بیان کرد: دانشگاه جیرفت در زمینه تولید مقاله های معتبر داخلی و خارجی بسیار موفق عمل کرده است و این مهم نشانگر رتبه عالی دانشگاه در میان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی است که باید دراین زمینه از اعضای هیئت علمی، پژوهشگران دانشگاه قدردانی شود.

وی با اشاره به قدمت دانشکده کشاورزی دانشگاه جیرفت و مزیت نسبی این منطقه اضافه کرد: باید با راه اندازی مرکز تحقیقاتی و پژوهشگاه های کشاورزی در زمینه های مختلف، تولید فناوری داشته باشید و نگذارید کشاورزی منطقه گرفتار تخفیف شود.

رحیمی با اشاره به راه اندازی مراکز رشد در سطح کشور اظهار داشت: یکی از مراکز تولید تکنولوژی و تولید محصول دانش بنیان مراکز رشد هستند که لازم است با همکاری مسئولان استانی و شهرستانی این مقوله را در میان جوانان نهادینه کرده و با برگزاری استارتاپ های مختلف آنها را با ایده پردازی و تولید محصول آشنا کنید.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، معاون پژوهش و فناوری و دکتر علی اسلامی، پناه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری، همین طور از زیرساخت ها و مرکز نوآوری و شتاب دهی شهید ستاری دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان نیز بازدید کردند.
1399/11/26
11:47:46
0.0 / 5
1229
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد