نکسترو
در یك مطالعه دانشگاهی بررسی شد

عواملی كه در مرگ نوزادان مؤثر است

عواملی كه در مرگ نوزادان مؤثر است

نکسترو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل، با انجام مطالعه ای دلیلهای مرگ نوزادان را در یک بازه زمانی هفت ساله مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در سال ۲۰۱۸ دو میلیون و ۵۰۰ هزار نوزاد در سراسر جهان فوت شدند که یک میلیون آن در روز اول تولد آنها بوده است و نزدیک به یک میلیون مرگ دیگر در ۶ روز پس از تولد نوزادان اتفاق افتاده است.
مرگ نوزادان یکی از فاکتورهای اصلی در ارزیابی سلامت جامعه و بهداشت بشمار می رود و اغلب بعنوان شاخصی استاندارد برای توسعه سیستم های مراقبت بهداشتی، آموزشی و اجتماعی یک کشور، استفاده می شود. این شاخص برمبنای آمار مرگ کلیه نوزادانی که از شروع تولد تا ۲۸ روز اول زندگی فوت شده اند، محاسبه شده و به صورت تعداد مرگ در هر یک هزار تولد زنده در طول یک سال بیان می شود.
بالا بودن میزان مرگ نوزادان به حساب نیازهای برآورده نشده بهداشتی و عوامل نامناسب محیطی، شرایط اقتصادی، تغذیه، آموزش، بهداشت محیط و مراقبت های پزشکی گذاشته می شود.
باتوجه به این که علت های مرگ نوزادان باتوجه به میزان دسترسی و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی در کشورهای مختلف متفاوت می باشد، شناسایی این علت ها اهمیت زیادی دارد. بنا بر این پژوهشگران علت های مرگ در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بیمارستان آیت الله روحانی بابل را طی سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ بررسی کردند.
برای انجام این مطالعه محسن حق شناس مجاری، شقایق کرفی، ثریا خفری و زهرا اکبریان راد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل مشارکت داشتند.
این مطالعه با استفاده اطلاعات موجود در پرونده در مورد جنسیت، وزن موقع تولد، سن هنگام فوت، سن حاملگی، متغیر نیاز به احیا و علت فوت، انجام شد.
مشاهدات این مطالعه نشان داد که از چهار هزار و ۲۹ نوزاد بستری شده در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بازه زمانی ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶، در مجموع ۲۷۶ نوزاد (۶.۷ درصد) فوت شده بودند. ۵۴.۴ درصد از نوزادان فوت شده پسر و ۴۵.۶ درصد دختر بودند. این نوزادان بطور متوسط با سن حاملگی ۲۹.۹ هفته و وزن تولد ۱۳۰۰.۵۶ گرم به دنیا آمده بودند و به طور متوسط ۷.۹۹ روز عمر کردند.
در این مطالعه نیمی از نوزادان فوت شده سن حاملگی کم تر از ۲۸ هفته داشتند و بیش از یک سوم آنها نیز کم تر از ۲۶ هفته بودند. در این مطالعه مشاهده شد که نیمی از نوزادان (۵۴ درصد) وزن تولد به شدت کمی داشتند و ۱۲.۳ درصد از آنها در محدوده وزنی نرمال قرار داشتند. ۶۰ درصد از نوزادان فوت شده نیز در محدوده وزنی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرم بودند.
در این مطالعه مشخص شد که شایع ترین علت مرگ نوزادان در این مرکز به ترتیب به سبب عفونت ها یا سپسیس (۳۳.۴ درصد)، نارسی شدید یا سن حاملگی کمتر از ۲۶ هفته(۱۸.۴ درصد)، ناهنجاری های بدو تولد (۱۴.۸ درصد)، سندرم دیسترس تنفسی (۱۴.۱ درصد)، هایپوکسیک ایسکمیک انسفالوپاتی یا کمبود اکسیژن (۳.۷ درصد) و سایر موارد (۱۵.۶ درصد) بوده است.
مشاهدات این مطالعه نشان داد که شایع ترین علت فوت در نوزادان مورد بررسی این مرکز با کل کشور تفاوت هایی دارد. در کل کشور بیشترین علت مرگ نوزادان، سندرم دیسترس تنفسی یا RDS است، ولی در این مطالعه این علت در رتبه چهارم قرار گرفته است و بنظر می رسد اقدامات درمانی مناسب مانند روش های غیرتهاجمی حمایت تنفسی و استفاده بموقع از سورفکتانت توانسته بطور چشم گیری میزان مرگ ناشی از سندرم دیسترس تنفسی را کم کند.
در این مطالعه ۸۵ درصد از نوزادان فوت شده در اتاق زایمان نیاز به اقدامات احیا داشتند و این مساله نشان میدهد که اکثریت نوزادان از بدو تولد در وضعیت بالینی بدی قرار داشتند و به سبب نارسی و وجود شاخصهای خطر دیگر فوت شدند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «علل مرگ نوزادان بستری شده در بخش مراقبت ویژه نوزادان» در مجله دانشگاه علوم پزشکی بابل، انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/24
23:16:39
0.0 / 5
1142
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد