نکسترو

ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در نظام رتبه بندی وبومتریكس

ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در نظام رتبه بندی وبومتریكس

با بیان جدید ترین جایگاه دانشگاه های دنیا در نظام رتبه بندی وبومتریکس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جایگاه دوم خود در کشور را در بین دانشگاه های علوم پزشکی حفظ کرد و در رنکینگ جهانی موفق شد رتبه خویش را ۷۶ پله ارتقا بخشد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر افشین زرقی، معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اینباره اظهار نمود: در تازه ترین رتبه بندی دانشگاه ها در نظام وبومتریکس که در ژانویه ۲۰۲۱ انتشار یافته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور رتبه دوم را کسب کرده که نسبت به دوره قبلی (جولای ۲۰۲۰) جایگاه خویش را تثبیت کرده و با ۷۶ پله صعود در رتبه بندی جهانی نسبت به دوره قبلی، رتبه۵۸۰ را کسب کرده است.
وی ادامه داد: پایگاه رتبه بندی وبومتریکس بیشتر از ۳۰ هزار دانشگاه و موسسه تحقیقاتی جهان را بر اساس چهار شاخص رتبه بندی می کند، که در این بخش دانشگاه ها در یک رتبه بندی کلی جهانی و همینطور به صورت قاره ای تقسیم می شوند.
زرقی با اشاره به اینکه این نظام رتبه بندی به ارزیابی حضور پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها در وب از راه وبسایت های دانشگاهی آنان می پردازد، خاطرنشان کرد: براین اساس وبسایت دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی برپایه چهار شاخص تعداد صفحات وب دانشگاه در گوگل (presence) با وزن پنج درصد، تعداد ارجاع یا لینک های برقرار شده از سایر سایت ها به سایت دانشگاه (شاخص Visibility) با وزن ۵۰ درصد، تعداد استنادات ۱۰ نویسنده پر استناد دانشگاه درGoogle Scholar citations شاخص Openness با وزن ۱۰ درصد و تعداد مقالات کیفی دانشگاه قرار گرفته در میان ۱۰ درصد مقالات پراستناد مبحث مربوطه در سایت SCImago شاخص Excellence با وزن ۳۵ درصد ارزیابی و رتبه بندی می شوند.
در رتبه بندی اخیر سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و مشهد به ترتیب با رتبه جهانی ۴۴۶، ۵۸۰ و ۹۲۱رتبه های اول تا سوم کشوری را در گروه علوم پزشکی کسب کرده اند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: رتبه جهانی دانشگاه در ۲۰۲۰، ۶۵۶ و در سال ۲۰۱۹، ۸۱۹ بوده است که با رشد قابل ملاحظه ۷۶ پله ای به رتبه ۵۸۰ جهانی دست یافته است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه این امر را حاصل کار گروهی تمامی ارکان دانشگاه، پژوهشگران و حمایت و توجه ریاست دانشگاه به ارتقای جایگاه دانشگاه در عرصه بین المللی دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نتایج اخیر در آدرس www.webometrics.info هم موجود است.
منبع:

1399/11/13
14:52:33
0.0 / 5
1200
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد