نکسترو

تلسكوپی كه توفان های خورشیدی را پیش بینی می كند

تلسكوپی كه توفان های خورشیدی را پیش بینی می كند

پژوهشگران می گویند: تلسكوپ بزرگ خورشیدی چین اخیرا تصاویری را از سطح خورشید با جزئیات ضبط كرده است كه نشان میدهد این ابزار نوری می تواند هشدارهای توفان خورشیدی را تشخیص دهد.


به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری شینهوا، تلسکوپ بزرگ خورشیدی چین (CLST) با دیافراگم ۱.۸ متری در موسسه نوری و الکترونیک تحت حمایت آکادمی علوم چین ساخته شده است. این تلسکوپ دهم دسامبر ۲۰۱۹، نخستین مجموعه از تصاویر با وضوح بالا را از جو خورشید ضبط کرد.
توفان های خورشیدی، منبع بروز حوادث جوی فضا هستند که می توانند به قطع ارتباطات، قطع برق در مقیاس بزرگ، حوادث امنیتی اطلاعات و لطمه رساندن به فضاپیما منجر شوند. تابش الکترومغناطیسی و رویدادهای پروتون خورشیدی که در اثر توفان های خورشیدی ایجاد می شود، می تواند با سرعت نور یا با سرعتی نزدیک به سرعت نور، به سمت کره زمین حرکت کنند.
«رائو چانگوی» محقق برجسته پروژه تلسکوپ خورشیدی، اظهار داشت: بدین سبب هشدارهای توفان خورشیدی برای جلوگیری از لطمه و خسارت مهمست.
در اواخر آوریل ۲۰۲۰، گروه تحقیقاتی رائو در «چنگدو» واقع در استان «سیچوان» در جنوب غربی چین، از این تلسکوپ برای رصد مناطق فعال خورشیدی بهره برد و بیش از یک ساعت داده هایی را با وضوح بالا از جو خورشیدی به دست آوردند.
رائو اظهار داشت: این تلسکوپ خورشیدی ۱.۸ متری، می تواند خاصیت های پیش ساز توفان های خورشیدی را در اسرع وقت کشف کند و داده های قوی را برای پشتیبانی از هشدارهای توفان خورشیدی و تحقیقات فیزیک خورشیدی عرضه نماید.
وی اضافه کرد: با افزایش تناوب کارهای خورشیدی، وقایع هواشناسی فضا شدیدتر می شود. در آینده، تلسکوپ خورشیدی، مجهز به سیستم های تشخیص میدان مغناطیسی و ردیابی میدان سرعت، سهم بیشتری در تشخیص جو خورشیدی با وضوح بالا خواهد داشت.
در سال های اخیر خیلی از کشورها به کوشش های خود برای ساخت تلسکوپ های خورشیدی ۲ متری و بزرگتر شدت بخشیده اند. تلسکوپ های بزرگ خورشیدی جهان، شامل تلسکوپ ۱.۶ متری GST در آمریکا و تلسکوپ ۱.۵ متری GREGOR در آلمان هستند. تلسکوپ خورشیدی چهار متری آمریکا به نامDKIST، هنوز به بهره برداری نرسیده و طراحی و ساخت تلسکوپ چهار متری اروپا به نام EST اخیرا شروع شده است.
پیش از تلسکوپ بزرگ خورشیدی چین به نام CLST، بزرگترین تلسکوپ خورشیدی در این کشور، تلسکوپ یک متری New Vacuum Solar بود که توسط پژوهشگران رصدخانه Yunnan آکادمی علوم چین ساخته شد.


1399/04/04
19:42:01
5.0 / 5
2274
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد