نکسترو
ستاری در دیدار با وزیر صنعت كنیا تاكید كرد:

دانش بنیان ها پل ارتباطی انتقال فناوری ایران به كنیا

دانش بنیان ها پل ارتباطی انتقال فناوری ایران به كنیا

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن تاکید بر افزایش هرچه بیشتر همکاریهای فناورانه میان شرکتهای ایرانی و کنیایی اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان ایرانی می توانند پل ارتباطی خوبی برای انتقال فناوری از ایران به کنیا باشند.


به گزارش روز جمعه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در جریان سفر سه روزه خود به کنیا با بتی مانیا وزیر صنعت و تکنولوژی این کشور دیدار نمود. در این دیدار بر توسعه روابط دوجانبه دو کشور تاکید شد.
وی در این دیدار اظهار داشت: اقدامات فناورانه ایران از آغاز دولت دوازدهم شتاب گرفت تا با کمک این اقدامات بتوانیم توسعه علمی کشور را رقم بزنیم. کاری که با استفاده از توان دانشی بومی و تخصص جوانانمان اجرایی شد.
وی افزود: طی این چند سال و در دل زیست بوم فناوری و نوآوری بیشتر از ۶ هزار شرکت دانش بنیان و خلاق شکل گرفت که میزان فروش آنها پارسال حدود ۱۲ میلیارد دلار بود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: استارتاپ های بزرگی در کشورمان شکل گرفته اند که محصولات خویش را به دیگر کشورها هم صادر می کنند.
ستاری همینطور تصریح کرد: ۴۰ شرکت دانش بنیان در این سفر هیات ایرانی را همراهی می کنند. این شرکت ها می توانند پل ارتباطی خوبی برای انتقال فناوری از ایران به کنیا باشند.شکل گیری همکاریهای دوجانبه میان شرکتهای ایرانی و کنیایی
رییس بنیاد ملی نخبگان به نشست میان شرکتهای ایرانی و کنیایی اشاره نمود و اظهار داشت: نمایندگان شرکتهای ایرانی با ۱۳۰ شرکت کنیایی مذاکراتی داشتند و در جلسات رودر رو با یکدیگر شرکت کردند. این نشست ها به همکاریهای دو جانبه ای منجر خواهد شد.
ستاری با بیان اینکه سرمایه گذاری ایران در حوزه فناوری و پارک ها خیلی خوب است، تصریح کرد: هم اکنون ۵۰ پارک فناوری در ایران بوجود آمده است. می توانیم تجربه این کار را در اختیار کنیا قرار دهیم.
وی ضمن اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه فناوری بیان نمود: ایران جایگاه ویژه ای در حوزه فناوری های نوظهور دارد مثلا رتبه ایران در علم نانو، چهارم دنیا است. ایران سرمایه گذاری خوبی در زمینه تولید نرم افزار های مختلف دارد. ما آماده هستیم تجربیاتمان را در اختیار کشور کنیا قرار دهیم.
جایگاه ویژه ایران در منطقه
ستاری با دعوت از مسئولان و فناروان کنیایی برای بازدید از دستاوردها و زیر ساخت های فناورانه ایران، اظهار داشت: باید تلاش نماییم ایران و کنیا پروژه ها و همکاریهای مشترکی در حوزه انتقال فناوری و دانش با یکدیگر داشته باشند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه کشورها در برابر ایران بیان نمود: ما با وجود همه این تحریم ها روند رو به رشد علمی خویش را ادامه دادیم و با کمک زیست بوم فناوری و با اتکا به توان دانشمندانمان توانستیم به یکی از کشورهای برتر در حوزه فناوری در منطقه تبدیل شویم.
رییس بنیاد ملی نخبگان تبادل دانشجو میان دو کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: این کار هیچ ارتباطی به روابط سیاسی کشورها ندارد نمونه بارز آن این است که ما با وجود دشمنی دیرینه با آمریکا ۱۲ هزار دانشجو در این کشور داریم.
ستاری افزود: ایران و کنیا می توانند در حوزه راه اندازی صنعت فناورمحور با هم همکاری کنند. در کشور ما توانمندی دانشی بالایی در عرصه تولید محصولات با فناوری بالا وجود دارد. آماده هستیم تا این توانمندی را با کشور کنیا به اشتراک بگذاریم.
تولید محصولات با ارزش افزوده بالا
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تجربه ایران در زمینه اجرایی کردن اقتصاد دانش بنیان را یک نمونه موفق دانست و اظهار داشت: با کمک همین اقتصاد توانستیم مشکلات را برطرف نماییم و به نیاز های جامعه پاسخ دهیم.
ستاری همچینین بیان نمود: ما در تلاشیم تا تولیدات با ارزش افزوده بالا را در صنایع بیشتر نماییم. محصولات حوزه آی سی تی، دارو، سلامت و درمان در اولویت ما قرار دارند.

توسعه همکاری ایران و کنیا در حوزه کشاورزی
بتی مانیا، وزیر صنعت و تکنولوژی کنیا هم در این دیدار ضمن اشاره به حضور خود در ایران در سال ۲۰۱۲ اظهار داشت: ایران و کنیا می توانند در زمینه توسعه محصولات کشاورزی با یکدیگر همکاری کنند مثلا شمال کشور ایران شرایط خوبی برای توسعه فعالیتهای کشاورزی دارد.
وی همینطور بیان نمود: کنیا در زمینه تولید چای شرایط خوبی دارد و آماده هستیم در این حوزه همه تمهیدات لازم برای صادرات چای خود به ایران را فراهم نماییم. کنیا سبد متنوعی از میوه دارد که این حوزه هم می تواند یکی از زمینه های همکاری دو طرفه باشد.


استفاده از ارز جایگزین در تعاملات دوجانبه
جعفر برمکی سفیر ایران در کنیا هم در ادامه این دیدار با بیان اینکه ایران یک کریدور در منطقه به حساب می آید، اظهار داشت: ایران و کنیا می توانند در زمینه تولید چای و آووکادو با همکاری کنند یعنی کنیا در این حوزه از فناوری های ارزش افزوده ایران بهره ببرد.
وی اضافه کرد: دو کشور می توانند در همکاریهای دوجانبه به جای دلار و یورو ارز دیگری استفاده و ارتباطات بانکی خویش را از صدمه های احتمالی دور کنند. اگر این اتفاق بیفتد قول می دهم در طول یک سال تجارت بین دو کشور دو برابر شود.
به گفته سفیر ایران در کنیا مناطق آزاد کشورمان یکی از بهترین فضاها برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور است.
بنا بر اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری برای بار دوم در راس هیاتی ۴۰ نفره از شرکتهای دانش بنیان و خلاق به کشور کنیا سفر کرده است تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات فناورانه این شرکت ها فراهم گردد.
در این سفر مرکز نوآوری ایران در کنیا افتتاح شد و شرکتهای ایرانی و کنیایی برای توسعه روابط تجاری خود با یکدیگر نشست های دو جانبه ای برگزار کردند.


1399/11/11
21:42:55
0.0 / 5
1218
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد