نکسترو
در مطالعه ای بر روی موش ها بررسی شد

ارتباط هوای گرم و رطوبت زیاد با ناهنجاری جنینی

ارتباط هوای گرم و رطوبت زیاد با ناهنجاری جنینی

نتایج یک مطالعه در مورد اثر تنش های حرارتی و رطوبتی در موش های حامله نشان داد که این تنش ها سبب کاهش اندازه و وزن جنین و ایجاد ناهنجاری در جنین ها می شود.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، عوامل محیطی مثل درجه حرارت، رطوبت، سرعت باد و تابش، عواملی هستند که شرایط آسایش و یا تنش را برای موجودات زنده فراهم می کنند. برخی بررسی ها عوامل محیطی و اقلیمی را از مهم ترین علل ایجاد نتایج نامطلوب حاملگی مثل ناهنجاری های کروموزومی، سقط جنین، تولد یا زایمان زودرس و... می دانند.

باتوجه به این که تاثیر عوامل آب وهوایی بر سلامت و رشد جنین، کم تر مورد توجه قرار گرفته و همین طور کشور ایران، تنوع آب وهوایی زیادی دارد، پژوهشگران تاثیر تنش های حرارتی رطوبتی را بر موش های حامله بررسی کردند.

فاطمه میوانه، علیرضا انتظاری، فاطمه صادقی فر، محمد باعقیده و آزاده عتباتی؛ پژوهشگران گروه اقلیم شناسی و زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری در این مطالعه مشارکت داشتند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه موش های حامله را در چهار گروه قرار دادند. یک گروه بعنوان گروه شاهد در وضعیت دما و رطوبت عادی محیط قرار داده شدند. گروه های دیگر در زمان های متناوب به مدت۱۰ و ۱۵ دقیقه داخل محفظه هایی برای ایجاد تنش حرارت و رطوبت (میزان دما و رطوبت مختلف) قرار می گرفتند. بعد از انجام آزمایش ها جنین موش ها بعد از تشریح، مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی های پژوهشگران نشان داد که وزن، قد جنین و وزن و قطر جفت، در موش هایی که تحت تنش دمایی و رطوبتی بودند، نسبت به موش های گروه شاهد کاهش چشم گیری داشت.

به گفته پژوهشگران؛ موش های گروهی که در معرض بیشترین دما و رطوبت آستانه ای قرار داشتند، هیچ کدام جهت بررسی نمونه جنین زنده نماندند.

در این مطالعه مشخص شد که بروز ناهنجاری های مورفولوژیکی و ظاهری، یکی از رایج ترین انواع نقایص زایمان و حاملگی در وضعیت تنش حرارتی و رطوبتی است. نمونه های مختلفی از ناهنجاری های مورفولوژیکی شامل نقایص ساختاری گوش، همانژیوم (تومورهای دوره نوزادی)، بیرون زدگی کبد، چسبندگی اندام های حرکتی، بدشکلی صورت و بدن C شکل در جنین ها مشاهده شد. در میان این ناهنجاری های چسبندگی اندام حرکتی، بد شکلی صورت و همانژیوم، بیشترین فراوانی را داشتند.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند: احتمال وقوع رویدادهای حدی در هر شرایط آب وهوایی وجود دارد و تنوع آب وهوایی ایران باعث شده انواع مختلفی از رویدادهای حدی آب وهوایی در مناطق مختلف جغرافیایی اتفاق بیفتد که از مهم ترین آنها می توان به موج های گرمایی، موج های سرما و شرایط شرجی اشاره نمود.

این پژوهشگران می گویند: نتایج این پژوهش نشان داد زنان حامله بعنوان یک جمعیت لطمه پذیر در مقابل تنش های تلفیقی حرارت-رطوبت، با افزایش مدلول دار نتایج نامطلوب حاملگی روبرو هستند.

یافته های این مطالعه، پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی اثرات کوتاه مدت شرایط تنش حرارتی-رطوبتی بر رشد و نمو جنین در موش های آزمایشگاهی باردار» در فصل نامه محیط زیست جانوری، انتشار یافته است.
1399/11/07
13:15:44
0.0 / 5
1187
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد