نکسترو

كاهش ضایعات الكترونیكی با تولید نمایشگر زیست تخریب پذیر

كاهش ضایعات الكترونیكی با تولید نمایشگر زیست تخریب پذیر

محققان انستیتوی فناوری کارلسروهه واقع در آلمان یک نمایشگر الکترونیکی زیست تخریب پذیر از جنس پلیمر ساختند که بعد از آخر طول عمر آن در طبیعت تجزیه شده و هیچ گونه ضایعاتی باقی نمی گذارد.به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، برای ساخت این نمایشگر از فناوری الکتروکرومی استفاده شده است که در آن رنگ یا شفافیت یک ماده بسته به ولتاژ ورودی تغییر می کند. در این نمایشگر از یک پلیمر ارگانیک معروف به PEDOT: PSS بعنوان ماده اصلی استفاده شده است.

میزان نور جذب شده توسط این پلیمر با تغییر ولتاژ ورودی، تغییر کرده و در نتیجه هریک از اجزای این نمایشگر توانایی تغییر وضعیت از وضوح کامل به حالت کاملا مات را دارند.

این پلیمر روی بستری از جنس دی استات سلولز رسوب کرده و در یک ژلاتین الکترولیت مهروموم می شود. این شیوه ساخت هم باعث انعطاف پذیری و هم باعث ایجاد خاصیت چسبندگی در نمایشگر می شود. جریان الکتریکی هم از راه الکترودهایی از جنس طلا اعمال می شود و مانند سایر نمایشگرهای الکتروکرومیک، امکان تولید این نمایشگر با استفاده از یک چاپگر جوهرافشان ارزانقیمت وجود دارد.

به گفته متخصصان فرآیند چاپ این نمایشگر را می توان به آسانی و در مقیاس بزرگ انجام داد، همینطور می توان نمایشگرهایی با ابعاد و اشکال اختصاصی تولید کرد.
این نمایشگرها در ابزارهای دارای عمر کوتاه مانند سنسورهای پوشیدنی مورد استفاده برای ردگیری وضعیت بیماران و بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Materials Chemistry انتشار یافته است.منبع:

1399/11/06
18:29:26
0.0 / 5
1228
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد