نکسترو

اسپیس ایكس امروز ده ها ماهواره پرتاب می كند

اسپیس ایكس امروز ده ها ماهواره پرتاب می كند

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» امروز مجموعه ای از ماهواره های کوچک خودرا به فضا پرتاب می کند.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، این شرکت فضایی خصوصی حالا در حال آماده سازی یکی از راکت های باسابقه خود برای این پرتاب است. مقرر است راکت دو طبقه «فالکون ۹» از مجموعه پرتاب فضایی «کیپ کاناورال» در فلوریدا در آمریکا پرتاب شود.
انتظار می رود این پرتاب در یک بازه زمانی یک ساعته که در ساعت ۹: ۲۴ دقیقه به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۱۴: ۲۴ دقیقه به وقت گرینویچ» شروع می شود، صورت گیرد.
بر فراز این راکت ۷۰ متری ده ها ماهواره بعنوان قسمتی از یک ماموریت اختصاصی «ترانسپورتر-۱» قرار داده شده است. محموله باری ماموریت «ترانسپورتر-۱» شامل دهها ماهواره «استارلینک» متعلق به خود شرکت اسپیس ایکس است که آنها را در مدار قطبی قرار خواهد داد.
از دیگر ماهواره هایی که در این ماموریت حمل می شوند، می توان از ۴۸ ماهواره SuperDove برای رصد زمین و یک نانوماهواره کوچک به نام «چارلی» برای درک شفق قطبی نام برد.
تقویت فالکون ۹ در این ماموریت، پنجمین پرواز خودرا انجام خواهد داد و انتظار می رود مدت کوتاهی بعد از پرواز در یک کشتی بدون سرنشین در اقیانوس اطلس به زمین بنشیند. اسپیس ایکس همین طور احتمالاً تلاش می کند تا دماغه این موشک را نیز بازیابی کند؛ اقدامی که در حال تبدیل شدن به بخش عادی هر ماموریت است.
ابتدا قرار بود این پرتاب روز پنجشنبه صورت گیرد، اما به سبب بروز تأخیر در پرتاب ماهواره های استارلینک در هفته گذشته، این ماموریت به امروز جمعه موکول شد. آخرین پیش بینی های هواشناسی، نیز شانس شرایط جوی مناسب برای پرتاب و فرود این راکت را ۸۰ درصد اعلام نموده اند.
کل این ماموریت توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس به صورت زنده پخش خواهد شد. پرتاب روز جمعه سومین ماموریت شرکت فضایی اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۱ و دومین ماموریت آن در فاصله تنها دو روز از ساحل فضایی فلوریدا است. این شرکت فضایی روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه ( اول بهمن) ۶۰ ماهواره استارلینک را در مدار زمین قرار داد.
ماهواره های «استارلینک» قسمتی از برنامه اسپیس ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است. این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «الون ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزان که می تواند دسترسی به اینترنت را فراهم آورد، به ثبت رساند.
البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که دراین زمینه سرمایه گزاری نموده و در این میان، آمازون و فیس بوک نیز طرح هایی را دنبال می کنند.


1399/11/03
13:55:39
0.0 / 5
1294
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد