نکسترو
رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

شاهد عدم توجه به اجرای قوانین و مقررات جلوگیری از حاشیه نشینی هستیم

شاهد عدم توجه به اجرای قوانین و مقررات جلوگیری از حاشیه نشینی هستیم

نخستین دوره از دوره های آموزشی بازآفرینی شهری پایدار با موضوع پیش گیری و پیش نگری از گسترش سکونتگاه های غیررسمی توسط اداره کل راه و شهرسازی استان البرز با همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی اجرا شد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، علی رضا ساوری، رئیس دبیرخانه شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه، در این دوره آموزشی طی سخنانی به این نکته اشاره نمود که تعاریف مختلفی برای مفهوم حاشیه نشینی ارائه می شود و باتوجه به تعابیر مختلف، حاشیه نشینی با عباراتی مانند بافت های ناکارآمد شهری یا سکونتگاه های غیررسمی نیز جایگزین گردیده است. حاشیه نشینی، پدیده ای چند وجهی، متکثر، گوناگون و متنوع است و از علل و عوامل مختلفی تشکیل شده است.
وی اضافه کرد: در قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، موضوع حاشیه نشینی یکی از مباحثی است که بیش ترین بخش را به خود اختصاص داده و بطور کامل مورد توجه قرار گرفته شده است. اما امروزه، با کمال تأسف شاهد عدم توجه یا دقت در اجرای قوانین و مقررات، خصوصاً آن دسته از قوانین فاخر و مترقی هستیم که ناظر به بحث پیش گیری از حاشیه نشینی می باشند. سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی یکی از چهار لطمه کلان کشور هستند که نبایستی نگاه جرم گونه به آن داشت. بررسی و رسیدگی به علل و عوامل پدیده حاشیه نشینی و جلوگیری از گسترش مناطق جدیدِ بافت های ناکارآمد شهری (سکونت گاه های غیررسمی) نیازمند سه سطح از اقدامات شامل سطح ملی، سطح استانی و شهرستانی در قالب 2 راهبرد عمده و اساسی است.
رییس دبیرخانه شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: راهبرد اول توانمند سازی سکونت گاه های غیررسمی فعلی و بافت های ناکارآمد بوسیله پرداختن به علل دور یا ریشه ای این پدیده و با هدف ارتقای و توانمندسازی مردم ساکن در این مناطق به وسیله اجرای برنامه های در رابطه با زیرساخت های شهری، آب، برق، فاضلاب، بهداشت و درمان، مسایل فرهنگی اجتماعی، ارتقاء سطح سواد و ایجاد زیرساخت های آموزشی، حمل و نقل، پوشش های ایمنی و انتظامی، توزیع عادلانه ثروت، تولید ثروت، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و... است.
وی اشاره کرد: راهبرد دوم پیش بینی و پیش گیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت های ناکارآمد با تمرکز بر محدودسازی علل درآستانه شکل گیری پدیده سکونتگاه های غیررسمی جدید، بوسیله شناسایی دقیق علل یاد شده و تمرکز بر رفع موانع و نارسایی های موجود در این حوزه است.

حمید رمضانی، عضو هیأت علمی و مدیر گروه پژوهشی معماری و منظر شهری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی نیز در این جلسه در ارتباط با کلیات و الزامات برگزاری این دوره آموزشی اظهار داشت: اسکان غیررسمی، یکی از پدیده های حاضر در جریان زندگی شهری است که بعنوان روی دیگر سکه رشد شتابان شهرنشینی، نمود یافته، با آن عجین شده و در چارچوب، فقر شهری، بازتعریف می شود. بدین جهت در نظر داریم تا با برگزاری دوره های آموزشی با محوریت سکونتگاه های غیر رسمی مسائل و چالش های آنرا مورد نقد و بررسی قراردهیم.

دبیر این جلسه اظهار داشت: این دوره ها با هدف ظرفیت سازی برای به اشتراک گذاشتن دانش تخصصی، اقدامات و تجارب موفق در ارتباط با برنامه های بازآفرینی شهری در محدوده های غیر رسمی(سکونتگاه های غیر رسمی) شکل گرفته است. نخستین دوره با محوریت پیش گیری و پیش نگری از گسترش سکونتگاه های غیر رسمی برگزار می گردد که با اهمیت ترین ابعاد مورد نظر آن مساله شناسی سکونتگاه های غیر رسمی، اهمیت و ضرورت توجه به پیش گیری و پیش نگری از گسترش سکونتگاه های غیر رسمی، ارائه راهبردهای کلان و محلی پیش گیری و پیش نگری و ارائه نمونه های اجرائی موفق است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی، در آخر بر این مساله که پدیده حاشیه نشین پدیده ای چندوجهی است و گسترش پدیده حاشیه نشینی در کشور ایران رشد شتابانی دارد تاکید شد.
1399/10/30
11:18:56
0.0 / 5
1120
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد