نکسترو

ساخت ربات جوشكار در شركت توسعه نیشكر خوزستان

ساخت ربات جوشكار در شركت توسعه نیشكر خوزستان

نکسترو: ساخت و بومی سازی ربات جوشکار برای اولین بار در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با همکاری موسسه تحقیقات توسعه نیشکر و کشت و صنعت نیشکر دهخدا در خوزستان طراحی و تولید شد.


معاون صنعت موسسه تحقیقات و آموزش شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی روز جمعه با بیان این خبر به ایرنا اظهار داشت: قبل از این کشور برزیل سازنده ربات های جوشکار در صنعت نیشکر کشورمان بود که با همت متخصصان شرکت توسعه نیشکر این ربات بومی سازی و ساخته شد.
مسعود جوبنده اضافه کرد: باتوجه به بومی سازی این ربات در داخل کشور، صنعت نیشکر در وضعیت تحریم نیز از خدمات و پشتیبانی شرکت های خارجی بی نیاز می شود.
وی با اشاره به کاربرد ربات جوشکار در صنعت نیشکر اظهارداشت: نیشکر بعد از عملیات برداشت و حمل به محل تخلیه نی در کارخانه شکر، وارد بخش آسیاب می شود تا عملیات آماده سازی و عصاره گیری صورت گیرد.
معاون صنعت موسسه تحقیقات و آموزش شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اضافه کرد: بخش عصاره گیری نیشکر از پنج آسیاب و هر آسیاب از پنج غلتک تشکیل شده است که در این بین سه غلتک اصلی کار پروسه عصاره گیری نیشکر را انجام می دهند.
وی با اعلان اینکه در پروسه عصاره گیری، غلتک ها گرفتار سایش می شونداظهار داشت: همین روند کاری سبب می شود عملیات عصاره گیری برای مدتی بمنظور تعمیر و بازسازی غلتک ها متوقف شود.
جوبنده با اشاره به عملکرد ربات جوشکار در جلوگیری از وقفه در تولید شکر عنوان کرد: ربات جوشکار بمنظور جلوگیری از وقفه در عملیات عصاره گیری نیشکر تولید شده و عملیات تعمیر و جوشکاری غلتک ها در حین پروسه انجام می شود و از این پس دیگر وقفه ای در فعالیت کارخانه تولید شکر ایجاد نمی گردد و همین مورد سبب افزایش راندمان تولید خواهد شد.
وی اضافه کرد: ربات جوشکار بر طبق برنامه ریزی های صورت گرفته و به صورت هوشمند در زمانی که غلتک های آسیاب مشغول فعالیت هستند در صورت ساییدگی عملیات تعمیر و جوشکاری انجام می دهد.
معاون صنعت موسسه تحقیقات و آموزش شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی قیمت تمام شده پایین ربات جوشکار نسبت به قیمت محصولات خارجی را از مزایای این محصول عنوان نمود و اظهار داشت: قیمت ربات جوشکار در کشور برزیل ۲۵ هزار یورو معادل ۷.۵میلیارد ریال است اما متخصصان توسعه نیشکر با ۱.۳ میلیارد ریال موفق به ساخت این فناوری شدند.
به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا عملیات اجرائی واحدهای هفتگانه نیشکری خوزستان درسطح ۸۴هزار هکتار در جنوب و شمال اهواز از دهه ۷۰ شروع و از شروع دهه ۸۰ یکی بعد از دیگری به بهره برداری رسید.
واحدهای هفتگانه نیشکری سلمان فارسی، حکیم فارابی، امام خمینی(ره)، دهخدا، امیرکبیر، میرزاکوچک خان و دعبل خزاعی حدود ۴۰ درصد شکر کشور را تامین می کنند.
واحدهای نیشکری هفت تپه و کارون از دیگر واحدهای مستقل تولید شکر در خوزستان هستند.
نیاز سالانه کشور به شکر ۲.۲ میلیون تن است که از این مقدار ۱.۵ میلیون تن در داخل تولید و حدود ۷۰۰ هزار تن شکر خام از خارج وارد می شود؛ بخش مهمی از شکر خام (زرد) وارداتی در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان به شکر سفید تبدیل می شود.منبع:

1399/10/29
17:39:47
0.0 / 5
1164
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد