نکسترو

روزنگار كروناویروس منتشر گردید

روزنگار كروناویروس منتشر گردید

کتاب روزنگار کروناویروس گروه اپیدمیولوژی دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و کرمان توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، "روزنگار کروناویروس" توسط استادان گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (دکتر کورش اعتماد، دکتر محمدحسین پناهی و دکتر سیدسعید هاشمی نظری) و گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (دکتر حمیدرضا توحیدی نیک، دکتر آرمیتا شاه اسماعیلی و دکتر حمید شریفی) تالیف شده است.
به قول مولفان در مقدمه این کتاب بیماری ها و کنترل و مبارزه با آنها یکی از اشکالات بشری است و در این میان بیماری های عفونی به علت ایجاد همه گیری سهم عمده ای را به خود اختصاص داده اند.
در بخشی از این کتاب آمده است: در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی سازمان جهانی بهداشت دفتر کشور چین از شناسایی موارد پنومونی با علت نامشخص در شهر ووهان چین اطلاع داد و بعد از آن سازمان جهانی بهداشت WHO، گزارش شیوع کروناویروس جدید را که در ۱۱ فوریه سال ۲۰۲۰ توسط کمیته بین المللی تاکسونومی ویروس ها بعنوان سندرم حاد تنفسی کروناویروس ۲ نام گذاری شد، اعلام نمود.
در نهایت هفتم ژانویه توسط مقامات چین بعنوان ویروس ایجادکننده موارد پنومونی شناخته شد. منشا احتمالی ویروس خفاش اعلام و نحوه انتقال ویروس یکی از بازارهای غذاهای دریایی در نظر گرفته شد.
مولفان کتاب خاطرنشان کرده اند: با همه گیر شدن این ویروس در دنیا، مطالب مختلف در مورد کروناویروس جدید در دنیای مجازی به سرعت رواج پیدا کرد و با عنایت به کثرت مطالب، احتیاج به بررسی و تایید صحت آنها به شدت احساس و به مرور بیشتر می شود.
ازاین رو تصمیم گرفته شد علمی ترین مطالب و به روزترین آمارها درمورد این ویروس در ایران و جهان در چارچوب یک روزنگار و در واقع یک محتوای آموزشی توسط گروهی متشکل از استادان، دانشجویان دکتری و ارشد در دپارتمان اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دپارتمان اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه شود و در اختیار سایر افراد قرار گیرد.
در نهایت بعد از بررسی نیازهای آگاهی درمورد جنبه های مختلف اپیدمی کروناویروس، روزنگار در هشت محور تعیین محتوا شد تا بتواند واقعیات در رابطه با شیوع، پیشگیری، مبارزه و درمان این اپیدمی را برای سایرین بازگو کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، محورهای هشت گانه این کتاب ۳۰۰ صفحه ای شامل تازه های علمی در سایت سازمان جهانی بهداشت، آمار مبتلا شدن در ایران تابحال و در ۲۴ ساعت گذشته، آمار مبتلا شدن در جهان تابحال و در ۲۴ ساعت گذشته، سفارش های مسؤلان کشوری، بایدها و نبایدها در زمینه کروناویروس، موارد اثبات نشده در مورد کروناویروس، مقالات در رابطه با COVID-۱۹، تازه های علمی، دستورالعمل های CDC و سوالات رایج و پاسخ آنها هستند.1399/10/28
17:31:16
0.0 / 5
1315
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد