نکسترو
در قالب یك رساله دكتری بررسی شد

راهكارهایی برای پیش گیری از بزه دیدگی جنسی در كودكان

راهكارهایی برای پیش گیری از بزه دیدگی جنسی در كودكان

نکسترو: با هدف شناسایی علل موجد و مؤثر بر بزه دیدگی جنسی کودکان و نوجوانان جهت پیشگیری و ارائه سیاست های کاربردی در امتداد پشتیبانی از این افراد، از یک رساله دکتری دفاع شد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، رساله دکتری سپیده شهیدی با عنوان «علل مؤثر بر بزه دیدگی جنسی اطفال و نوجوانان زیر ۱۵ سال در استان تهران در بازه زمانی۹۷-۱۳۸۷» در تاریخ سیزدهم دی ماه ۱۳۹۹ و به راهنمایی دکتر تهمورث بشیریه مورد دفاع قرار گرفت.

همانطور که از عنوان این تحقیق پیداست، پژوهشگر اهتمام کرده در قالب یک پژوهش میدانی، عواملی را که منجر به آزاردیدگی جنسی کودکان می شوند، موردبررسی و مداقه قرار دهد و از زوایای گوناگون به کنکاش و فحص در این علل و نتایج متعاقب آن بپردازد.

این دانشجوی دکتری در ارتباط با کار آماری صورت گرفته برای این رساله، توضیح داد: "نمونه های در دسترس این پژوهش شامل پرونده های ۱۲۱ نفر از کودکان دختر و پسر زیر ۱۵ سال در استان تهران در بازه زمانی ۱۰ ساله، در میان مراجعه کنندگان به چهار مرکز اورژانس اجتماعی واقع در استان تهران (مرکز دولت آباد واقع در شهرری، مرکز شمیرانات در شمال تهران، مرکز ذوالفقاری واقع در غرب تهران، مرکز نواب صفوی واقع در شرق تهران) یاهمان خط۱۲۳، انجمن پشتیبانی از حقوق کودکان (صدای یارا)، بیمارستان کودکان مفید و کلینیک های سلامت جنسی بوده که موارد آزار و اذیت جنسی آنان ثبت شده است.
بدین منظور برای انجام بررسی های میدانی که قسمت اعظم کار را تشکیل می داد با کمک «پرسشنامه محقق ساخته» اطلاعات لازم از پرونده های کودک آزاری جنسی استخراج، به کمک نرم افزارspss وارد جداول آماری و میزان همبستگی و رابطه میان متغیرها مورد تجزیه وتحلیل قرارگرفتند."

این پژوهشگر در ادامه اشاره کرد: "دغدغه ای که مرا به سمت پژوهش در این وادی کشاند افزایش نرخ لطمه های جنسی در سال های اخیر در بین کودکان و نوجوانان بوده؛ در این راستا اهتمام بر آن شد با شناسایی علل موجد و مؤثر برچنین معضل اجتماعی، جهت پیش گیری از بزه دیدگی جنسی کودکان و نوجوانان و ارائه سیاست های کاربردی در امتداد پشتیبانی از بزهدیدگان اقدام گردد.

شهیدی با بیان نتـایج حاصل از تجزیه وتحلیل پرونده های کودک آزاری اظهار داشت: " بیشترین بازه سنی کودکانی که مورد آزار قرار گرفتند، کودکان ۱۰ تا ۱۵ سال هستند.
وی افزود: کودکان در این رنج سنی، زمان بیشتری دور از چشم والدین قرار دارند و دارای تعاملات بیشتری با افراد غریبه هستند بدین سبب در معرض لطمه جنسی بیشتری قرار می گیرند. همین طور مشاهده شد که در اکثریت قریب به اتفاق موارد رویداد بزه جنسی، غفلت و مسامحه والدین و اعتماد ناصواب آنها به دیگران دخیل بوده است.
به گفته این پژوهشگر؛ یافته های حاصل از مطالعه آماری بر وضعیت سرپرستی والدین مؤید این مطلب است که عواملی چون تک سرپرستی یا بی سرپرست بودن فرزندان ناشی از طلاق، جدایی یا فوت والدین و عدم دسترسی به سیستم های حمایتی در این شرایط می تواند منجر به بروز کودک آزاری جنسی شود. کودکان بی سرپرست یا تک سرپرست به سبب عدم توجه و مراقبت کافی از آنان بیشتر در معرض آزارهای جنسی قرار دارند.

این دانشجوی دکتری همین طور اشاره کرد: "آزمون فرضیات حکایت از آن دارد که عوامل مختلفی در بروز بزه دیدگی کودکان و نوجوانان نقش دارد که شامل عوامل زیستی، خانوادگی، اجتماعی، معضلات اقتصادی و مانند آنست.
وی اضافه کرد: مواردی منبعث از عوامل فوق چون محیط ناامن زندگی کودکان، والدین غیرمسؤول و درگیر با معضل اعتیاد، بیکاری و بیسوادی، سطح پایین وضعیت اقتصادی و اجتماعی، رفتارهای ضد اجتماعی والدین معتاد، نداشتن مهارت مقابله ای در والدین درگیر با اعتیاد یا طلاق، زندگی فرزند دختر منحصراً با پدر و عزت نفس پایین فرزندان درچنین خانواده هایی، کودکان را در معرض لطمه های جنسی بیشتر قرار می دهد. علاوه بر عوامل مربوط به بزه دیده، علل دیگری که مربوط به بزهکار است چون: اختلالات روانی-رفتاری، انواع انحرافات جنسی، تجربه آزاردیدگی شخص آزارگر در کودکی هم می تواند منجر به بزه دیدگی جنسی اطفال شود. بدین سبب اعمال ساز و کارهای مناسب پیش گیری از با اهمیت ترین راهکارهای کاهش بزه دیدگی کودکان و نوجوانان است.
وی در عین حال عنوان کرد: پیش گیری از طریق مجموعه اقداماتی برای حذف یا محدود کردن عوامل جرم زا و نیز مدیریت عوامل محیطی صورت می گیرد. بر همین اساسبالابردن سطح آگاهی افراد در معرض خطر به خصوص کودکانی که در وضعیت نامناسب اجتماعی زندگی می کنند، تشخیص زودرس کودک آزاری، مداخله و درمان و جلوگیری از بروز عوارض هولناک کودک آزاری ضروری بنظر می رسد.
به گفته شهیدی علاوه بر این، تمهیداتی باید اندیشیده شود که کودکان و خانواده های افراد بزهدیده بی دغدغه و با آسودگی خاطر، نسبت به گزارش چنین رویدادهایی به مراجع قضایی مراجعه نمایند و به جهت واهمه و ترس یا ناکامی خودرا ناگزیر به سکوت در مقابل چنین جنایاتی نکنند. به هر حال مقابله با سوءاستفاده جنسی از کودکان هدفی است که دستیابی به آن نیازمند فعالیتهایی فراتر از تصویب قانون و مستلزم تلاشهای همه جانبه در جهت تنظیم یک سیاست جنایی منسجم با هماهنگی معیار های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی است که نهایتاً مسیر پیش گیری از بزه مذکور را در آتیه هموارتر سازد.

منبع:

1399/10/26
12:29:15
0.0 / 5
1272
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد