نکسترو

ساخت اولین ساعت نمای آفتابی كشور در پارك فناوری پردیس

ساخت اولین ساعت نمای آفتابی كشور در پارك فناوری پردیس

نکسترو: اولین «ساعت نمای آفتابی» کشور توسط یک شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس، طراحی و در سکوی مرکزی این مجموعه نصب شده است. این ساعت نما ترکیبی از تکنولوژی، سنت و فرهنگ ایرانی است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از پارک فناوری پردیس، یک شرکت فناور مستقر در پارک فناوری پردیس با استفاده از تکنولوژی های دقیق و طراحی دیجیتال، یک ساعت نمای آفتابی ساخته است.
«یحیی نوریان» مدیرعامل این شرکت ضمن اشاره به طراحی منحصر به فرد این ساعت نما در سطح کشور و جهان، اظهار داشت: ساعت نمای آفتابی نصب شده در پارک فناوری پردیس با خاصیت های منحصر به فردش طرحی نو بشمار می رود که نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد.
وی اضافه کرد: اختلاف ساعت نمای ما با ساعت آفتابی جهان سنت، این است که بجای حرکت شاخص روی صفحه مدرج، تصویر عدد ساعت را با سایه گوی های به ظاهر نامنظم روی صفحه مقابل می سازد.
نوریان درباب چگونگی کار این ساعت نما، توضیح داد: در ساخت ساعت نما از گوی های غیرهم شکل استفاده شده است. هندسه فضایی پیچیده استفاده شده در ساخت آن، تلاقی سایه گوی ها را در فضا، چنان نظم می دهد که هر ساعت از روز، به صورت سایه بر صفحه میانی ساعت شکل می گیرد که این اتفاق، نوعی کارکرد نوآورانه در ساعات آفتابی است.
وی در ارتباط با پروسه و نحوه ساخت ساعت نما بیان کرد: طراحی مفهومی و محاسباتی این ساعت نما توسط طراح معمار «مجتبی ثابت فرد» از اعضای شرکت صورت گرفته است و توسعه طراحی اجرائی و ساخت آن به صورت تیمی، در این شرکت انجام شده است.
وی افزود: ایده اولیه طراحی این ساعت نما برگرفته از گونه ای از اسطرلاب تحت عنوانذات الحِلَق ( حلقه هایی فلزی و متداخل دارد و در منابع عربی از آن با نام ذات الحِلَق یا اسطرلاب الکری یاد می کنند)، هندسه های مشهور سنتی ایرانی و هندسه های سماوی است.
نوریان افزود: ما در این ساعت نما بغیر از گوی های به کار رفته، با دوایری روبه رو هستیم که متحد المرکز نیستند، اندازه هایشان مساوی نیست و با تداخل پیچیده ای در فضا قرار گرفتند. این دوایر در فضا به کمک طراحی و ساخت دیجیتال دقیق، تولید شده اند.
وی اظهار داشت: مکان هندسی گوی ها روی تمام حلقه ها به صورت دیجیتال پیاده سازی شده است. تمام گوی ها با فناوری پرینت سه بعدی و با اشکال ناهم سان پرینت شده اند. در نهایت کل کار بر پایه ای دقیق با هندسه خاص نصب شده که امکان تعدیل زاویه کل ساعت نما را نسبت به اعتدالین فراهم می آورد.
وی افزود: در اعتدالین نجومی یعنی اوایل پائیز و ابتدای بهار، زاویه خورشید نسبت به زمین در فاصله ای اندک تغییر می کند. بنابراین در ساعات نجومی جهان گاهی دو شبکه خطوط روی صفحه زیر شاخص می بینیم که هر کدام برای یکی از این دو هستند. ساعت نمای آفتابی در اعتدالین، با درنوردیدن یک گام کوتاه زاویه اش را نسبت به افق عوض می کند و به این صورت می تواند ساعات زمستانی و تابستانی را به صورت مستقل نمایش دهد.
مدیرعامل این شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس ضمن اشاره به جزئیات دقیق تر بیان کرد: در هندسه این ساعت نما نزدیک به ۱۹۰ گوی و ۹ فلک دوار به کار رفته است. گوی های به کار رفته کاملا از لحاظ قطر، هندسه و موقعیت قرارگیری در فضا منحصر به فرد هستند و محل استقرار آنها روی ۹ دایره بهینه سازی شده است.
وی افزود: این ۹ فلک که در حقیقت برخواسته از متون ادبیات و نظامات سنتی ما هستند، اهتمام دارند تمام گوی ها را منظم کنند. در نتیجه این هماهنگی هاست که می توان بین ساعت ۸ بامداد تا ۵ بعداز ظهر، سایه عدد هر ساعت را روی صفحه ای در بین گوی ها مشاهده کرد.


نوریان در امتداد تبیین روش کار ساعت نمای آفتابی مثال زد: برای مثال فردی که ساعت ۲ پس از ظهر در مقابل این ساعت نما قرار می گیرد سایه عدد ۲ را با رسم الخط فارسی، به صورت عدد، روی صفحه میان گوی ها مشاهده می کند. ساعت نمای آفتابی طراحی شده درعین حال که دارای یک ساختار منسجم هندسی است که بصورت مستقل دیده می شود و در نقش یک مجسمه شهری در افق پارک قرار گرفته است.
مدیر عامل شرکت این شرکت فناور ضمن بیان این که ساعات آفتابی در فرهنگ تمدنی ما نمادی از دانش و تکنولوژی بومی هستند، در ارتباط با علت ساخت این ساعت نما عنوان کرد: ساخت این ساعت نما در قالب ارائه پروپوزالی از طرف شرکت و بنا بر سفارشی از پارک فناوری پردیس در امتداد احیای نمادهای فناورانه و تکنولوژی بومی در فضای کاری پارک بوده است.
وی اشاره کرد: در حقیقت این ساعت نما یک کار نمادین و هنری است که در ساخت آن از تکنولوژی های دقیق و طراحی دیجیتال استفاده شده است.
نوریان در مورد جانمایی ساعت نما در پارک فناوری پردیس اظهار داشت: این ساعت نمای آفتابی در نزدیکی مجتمع اداری سراج در پارک، بر سکوی مرکزی مجموعه نصب شده است. این جانمایی امکان مشاهده ساعت نما از فاصله دور یا نزدیک و دسترسی ساده افراد برای آشنایی با طرز کار آن، عکاسی و غیره را فراهم می آورد. همین طور روی ساعت پلاکی نصب شده که به کمک کد دیجیتالی آن، اطلاعات در رابطه با ساعت برای مخاطب بر اینترنت قابل مشاهده می باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه طراحی این ساعت نما تلنگری به دنیای فناوری است، اظهار داشت: ارجاعاتی که در طراحی سنتی ساعت نما به کار رفته در کنار استفاده از طراحی دیجیتال اهتمام دارد به ما مفهومی را منتقل کند که می توانیم پلی درخلال فناوری های نوین و فرهنگ و مفاهیم بومی خودمان بسازیم و نگذاریم تکنولوژی تمام انتخاب ما از دنیای امروز باشد.منبع:

1399/10/21
21:02:00
0.0 / 5
1444
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد