نکسترو
محققان پاسخ دادند

بخور اكالیپتوس می تواند ویروس كرونا را از بین ببرد؟

بخور اكالیپتوس می تواند ویروس كرونا را از بین ببرد؟

محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بر مبنای شواهد موجود می گویند: هیچ مدرک و شواهد علمی در خصوص مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای همچون اکالیپتوس برای درمان کووید ۱۹،  در مطالعات انسانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل جلوگیری از بیمای ها هم این ادعا را تایید نمی کنند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، درخت اکالیپتوس؛ درخت بومی استرالیا، غذای اصلی کوالاها است. در گذشته از آن بعنوان ضدعفونی کننده برای از بین بردن میکروب ها استفاده می کردند از روغن این درخت در داروهای سنتی بومی برای بهبود زخم ها و عفونت های قارچی و از چای تهیه شده از برگ های آن هم برای کاهش تب استفاده میشد.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است که روغن اکالیپتوس بعنوان خلط آور عمل می کند. امروزه، روغن درخت اکالیپتوس در خیلی از محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، بدون نسخه برای تسکین احتقان (گرفتگی) استفاده می شود.

با توجه به این نکات پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود، به این پرسش پاسخ دادند که آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه گیری کرونا مفید است؟

ادعاهایی در مورد موثر بودن استنشاق بخار روغن های عصاره ای مانند روغن اکالیپتوس در درمان کرونا وجود دارد. برخی هم اضافه کردن موادی مانند پرتقال یا لیمو و روغن نعناع به آب جوش و استنشاق آنرا مطرح می کنند. این ادعاها توضیح می دهند که «حرارت بخار در مقابل ویروس های تنفسی، یک داروی طبیعی است که ویروس های کرونا، آنفلوانزا و رینوویروس را از بین می برد».

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های امریکا و سازمان جهانی بهداشت بخار درمانی با هر ماده ای را بعنوان درمان برای ویروس کرونا پیشنهاد نمی کنند. سازمان غذا و دارو در ایالات متحده به شرکتهای فروش روغن های عصاره ای که «ادعای درمان یا جلوگیری از کووید-۱۹ را دارند»، اخطار داده است. این ادعاها حالا از وبسایت های آن کشورها حذف گردیده است، اما پست های شبکه های اجتماعی هنوز در مورد مزایای بخار روغن اکالیپتوس جهت محافظت در مقابل عفونت های ویروسی، وجود دارد.

بخار درمانی می تواند بعنوان یک روند مکمل به تسکین مخاط نازک در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا کمک نماید اما به صورت کلی، هنوز شواهد علمی از مفید بودن آن وجود ندارد. علاوه بر این، ترویج روغن اکالیپتوس بعنوان پیشگیری یا درمان برای عفونت کووید-۱۹ بی ضرر نیست زیرا؛ اعتقاد به این که می تواند عفونت را دفع کند از اهمیت رعایت اصول بهداشتی نظیر فاصله گذاری فیزیکی در نزد افراد کم می کند.

بر مبنای اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ هیچ مدرک و شواهد علمی در خصوص مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای همچون اکالیپتوس برای درمان کووید ۱۹، در مطالعات انسانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل جلوگیری از بیمای ها هم این ادعا را تایید نمی کنند.
1399/10/20
22:54:37
5.0 / 5
2249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد