نکسترو

ازبومی سازی واكسن دام وطیور تا سرمایه گذاری انرژی هسته ای صلح آمیز

ازبومی سازی واكسن دام وطیور تا سرمایه گذاری انرژی هسته ای صلح آمیز

ایرنا- بومی سازی ۲ واکسن حوزه دام و طیور، سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه انرژی هسته ای صلح آمیز و بالابردن فعالیت استارتاپ ها و شتاب دهنده ها رهاورد تلاشهای چندساله دولت می باشد که هر یک در نوع خود نویدبخش گام دیگری از پیشرفت در عرصه فعالیت شرکتهای دانش بنیان و خودکفایی در تولید واکسن هستند.


برای این طرح ها که امروز (۱۸ دی ماه) از راه ویدئوکنفرانس با سخنان دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید در مجموع ۴۵۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری و زمینه اشتغال هفت هزار و ۱۵۰ نفر فراهم گشته است.
پنجشنبه این هفته هم همچون روزهایی بود که مردم چهار استان البرز، فارس، چهارمحال و بختیاری و خراسان رضوی از راه ویدئوکنفرانس با سخنان دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و جمع دیگری از مسئولان همراه شده و شاهد به ثمر نشستن تولید واکسن تب برفکی (دامی)، واکسن آنفلوآنزای حاد پرندگان (طیور)، سامانه پرتودهی صنعتی چندمنظوره گاما و ۲ کارخانه نوآوری بودند.
توسعه یک کشور زمانی می تواند به نتیجه مطلوب برسد که همه جانبه باشد موضوعی که با آغاز به کار طرح های ملی در پنجشنبه های هر هفته نشان داده دولتمردان به این قاعده پایبند هستند و در عرصه های مختلف، ایران اسلامی را گام به گام با فناوری و علوم روز دنیا به پیش برده اند.
در ادامه به تشریح جزئیات هر یک از این طرح های ملی می پردازیم:افتتاح کارخانه نوآوری مشهد
کارخانه نوآوری خراسان رضوی در محل ساختمان قدیمی کارخانه کوکاکولای مشهد که به مساحت ۳.۷ هکتار است. این کارخانه دارای ۴۰۰ مترمربع سالن اجتماعات، ۶۲۰ مترمربع فضای اشتراک کاری، ۱۲۷ متر آزمایشگاه ساخت، ۱۰۰ متر اتاق کنفرانس، ۱۹۵ مترمربع فضای اتاق جلسات و ۱۲۰ مترمربع سالن مورد بازسازی قرار گرفته است.
شهردار مشهد در رابطه به این کارخانه اظهار داشت: ایجاد کارخانه نوآوری طی تفاهمنامه ای که در سال ۱۳۹۷ میان شهرداری مشهد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد گردید، پایه گذاری شد.
محمد رضا کلائی اضافه کرد: نخستین کارخانه نوآوری کشور در شهر تهران بوجود آمده است اما تفاوت اصلی شهر مشهد با تهران، ورود مدیریت شهری به این پروژه است.
وی افزود: کارخانه نوآوری تهران با حمایت پارک علم و فناوری و نهادهای دانشگاهی بوجود آمده اما برای نخستین بار شهرداری مشهد به صورت مستقیم به راه اندازی، تجهیز و مهیا کردن حضور استارتاپ ها در این فضا پرداخته است.
شهردار مشهد عنوان کرد: در این کارخانه از المان های این کارخانه استفاده شده که سبب حفظ هویت های قدیمی این مکان شده است و در فضای کارخانه که در گذشته محل تولید نوشابه بود، الان بعد از ۶۰ سال، فکر و اندیشه جدید برای حل مشکلات شهری و جامعه تولید می شود.
وی اضافه کرد: کارخانه نوآوری مشهد یک اتفاق فی البداهه نیست و تمامی نیازهای کاربران برپایه درخواست آنان طراحی و تعبیه شده است.
کلائی افزود: مدیریت شهری به دنبال ایجاد منطقه نوآوری است که این منطقه اطراف کارخانه نوآوری و دانشگاه فردوسی مشهد را پوشش می دهد و تمام شرکتهای دانش بنیان می توانند در این منطقه مطابق با تمام دستورالعمل های پارک علم و فناوری، مستقر شوند.
شهردار مشهد اضافه کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی این کارخانه قدیمی هزینه شده و معاونت علمی رئیس جمهوری و شورای شهر همراهی خوبی در راه اندازی این کارخانه داشته اند.

افتتاح کارخانه نوآوری شیراز
کارخانه نوآوری شیراز در استان فارس بعنوان قطب فناوری و نوآوری جنوب کشور با فضای ۱۰ هزار مترمربع در مرکز شیراز، بستری را فراهم نموده تا افراد بتوانند تمام مراحل فرآیند نوآوری فناورانه را طی کنند، طرح دیگری که امروز توسط رئیس جمهوری به بهره برداری رسید و جهت راه اندازی فاز نخست این کارخانه بیشتر از ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده و تا کنون زمینه اشتغال ۲۶۳ نفر را فراهم نموده است.
این مرکز در داخل کارخانجات مخابراتی ایران راه اندازی شده و دارای باشگاه سرمایه گذاری، باشگاه دانش آموزی، مدرسه کسب و کار جهت پیشرفت نوآوری در این استان و در خدمت زیست بوم نوآوری استان است.
مدیرعامل کارخانه نوآوری شیراز اظهار داشت: تعداد اشتغال مستقیم پیشبینی شده برای این کارخانه در سال نخست، ۴۰۰ نفر بوده که تا کنون ۲۶۳ شغل آن محقق شده و همینطور پیشبینی برای فعالان فناوری که به صورت آزاد (فریلنسر) در این کارخانه فعالیت می نمایند در سال نخست ۱۵۰ نفر بوده که تاکنون ۶۷ نفر تحقق یافته است.
علیرضا صمیمی اضافه کرد: ۲ شرکت دانش بنیان موفق این استان را جذب کردیم و بیشتر از ۳۰ استارتاپ (شرکت نوپا) باید در فضای کارخانه مستقر می شده که ۲۶ تیم استارتاپی جذب شدند.
مدیرعامل کارخانه نورآوری شیراز عنوان کرد: همکاری با مراکز رشد، شتاب دهنده ها و هم افزایی با جامعه آکادمیک و پارک علم و غناوری بخش دیگری از فعالیتهای این کارخانه است و افزون بر این، صندوق سرمایه گذاری در این کارخانه جذب شده است.
صمیمی افزود: همینطور از جذب پنج سرویس دهنده و عرضه دهنده خدمات در سال نخست، تا کنون سه سرویس دهنده جذب شدند و از مجموع ۱۰ کسب و کاری که باید در مرکز کسب و کار کارخانه نوآوری شیراز مستقر شوند تا کنون هشت کسب و کار جذب شده است.
مدیرعامل کارخانه نوآوری شیراز اظهار داشت: امیدواریم این کارخانه بعنوان دومین کارخانه در قطب جنوب کشور، در بازه زمانی هفت ساله بتواند بیشتر از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر کارآفرینی مستقیم و بیشتر از چهار هزار نفر کارآفرینی غیرمستقیم را داشته باشد.
صمیمی بیان داشت: عملیات اجرایی فاز نخست کارخانه نوآوری شیراز از اوایل سال ۱۳۹۸ شروع شد و در سال ۱۳۹۹ به بهره برداری رسید.
رونمایی از ۲ واکسن دانش بنیان دامی در البرز
همزمان با دیگر مناطق کشور امروز با پیام ویدئوکنفرانسی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، ۲ واکسن دانش بنیان دامی در البرز رونمایی گردید.
این ۲ دستاورد علمی و تولیدی شامل واکسن تب برفکی پایه روغنی دامی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان معروف به « اچ ۵ ان ۸ » بوده که توسط محققان یک شرکت دانش بنیان در استان البرز ساخته شده است.
پرویز هوشمند پور یکی از مدیران این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: به دلیل تحریم ها، کشورهای دیگر از صادرات روغن واکسن تب برفکی به ایران خودداری می کردند که محققان این شرکت موفق به تولید روغن مذکور شده و الان این روغن برای ساخت واکسن تب برفکی در البرز تولید می شود.
وی اضافه کرد: این ۲ واکسن استراتژیک بوده و با کیفیت بالا در استان البرز به تولید انبوه خواهد رسید.
بهره برداری از سامانه پرتودهی هسته ای گاما
سامانه پرتودهی هسته ای گاما از دیگر طرح هایی است که امروز در ارتباط ویدئو کنفرانس با رئیس جمهوری به صورت رسمی بهره برداری شد، سامانه ای که در حوزه صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد.
برای بهره برداری از این طرح ۳.۵ میلیون دلار و ۲۴ میلیارد تومان طی ۱۰ سال قبل هزینه شده که ارزش ریالی به روز آن معادل ۲۰۰ میلیارد تومان است و برای ۵۰ نفر اشتغالزایی کرده است.
مدیرعامل شرکت شارپرتو ایرانی ها (پرتودهی گاما) چهارمحال و بختیاری در تشریح جزئیات این طرح عنوان کرد: این زیرساخت در رعایت استانداردها و پروتکل های بهداشتی و حذف مواد شیمیایی در حوزه نگهداری و افزایش ماندگاری مواد غذایی، میوه و صیفی جات کاربرد دارد و در حوزه تجهیزات پزشکی هم در بخش استریل به کار گرفته می شود.
سید رضا رفیعی ضمن اشاره به اینکه این مرکز به مدت یک سال زیر نظر سازمان انرژی اتمی ایران دوره آزمایشی خویش را طی کرده است، از پرتودهی بیشتر از پنج میلیون ماسک در دوران شیوع کرونا از جانب این مرکز اطلاع داد و اظهار داشت: از این تعداد سه میلیون ماسک به صورت مجانی برای گروه های مردمی و جهادی پرتودهی شده است.منبع:

1399/10/20
14:27:57
0.0 / 5
1316
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد