نکسترو
در یك پژوهش عنوان شد

عصاره ای برای از بین بردن باكتری ها

عصاره ای برای از بین بردن باكتری ها

به گزارش نکسترو یافته های یک مطالعه در مورد اثر عصاره های مختلف برگ گیاه به لیمو بر چهار نوع باکتری نشان داد که این گیاه دارای خاصیت ضد میکروبی است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها سبب شیوع گونه های میکروبی مقاوم به آنتی بیوتیک و همینطور بروز اختلالات و عوارض جانبی حاصل از آن شده است. بنابراین پژوهشگران به دنبال یافتن آنتی بیوتیک های جدید برای مقابله با باکتری های مقاوم هستند.

گیاهان از دیرباز بعنوان یکی از منابع درمان، استفاده می شدند و از نظر پزشکی اهمیت زیادی داشتند. امروزه هم پژوهشگران گیاهان و ترکیبات آنها را برای یافتن داروهای با منشا گیاهی و با اثرات جانبی کم تر، بررسی می کنند.

گیاه به لیمو، یکی از گیاهان بومی کشور است که در شمال ایران کشت می شود. در طب سنتی از این گیاه برای درمان سوء هاضمه، نفخ، سردردهای یک طرفه، دردهای عصبی و... استفاده می شود. بعضی از پژوهش ها تأثیر ضد باکتریایی این گیاه را تایید نموده اند. بنابراین پژوهشگران با طراحی مطالعه ای تأثیر عصاره های مختلف برگ گیاه به لیمو را بر باکتری های باکتری های استرپتوکوکوس پیوژن، استافیلوکوکوس اپیدرمایدیس، کلبسلا پنومونیه و بروسلا ملی تنسیس بررسی کردند.

«شهرزاد نصیری سمنانی»؛ استادیار گروه میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و «نسترن قاسم پور»؛ دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه در این مطالعه مشارکت داشتند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه، برگ های درخت به لیمو را در فصل بهار از استان گلستان جمع آوری کردند و بعد از جدا کردن قسمت های زاید، برگ ها را خشک کردند.

برای انجام این مطالعه با استفاده از برگ آسیاب شده به لیمو، عصاره های آبی، اتانولی و استونی برگ ها استخراج شدند و اثر آنها بر چهار نوع باکتری، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم بر روی موش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که در شرایط آزمایشگاهی و محیط کشت، با افزایش غلظت عصاره های گیاهی اثر ضد میکروبی عصاره های اتانولی، استونی و الکلی افزایش می یابد. در این بررسی مشخص شد که اثر ضد میکروبی عصاره های اتانولی و استونی بسیار بیشتر از عصاره آبی است.

برای بررسی تأثیر عصاره های مختلف برگ بر موش های آزمایشگاهی هم ۴۸ موش آزمایشگاهی در چهار دسته ۱۲ تایی قرار گرفتند و هر گروه با یک نوع باکتری آلوده شدند. بعد از یک روز هم با تزریق عصاره های مختلف از گیاه به لیمو، تأثیر این گیاه در از بین بردن عفونت مورد بررسی قرار گرفت.

این بررسی نشان داد که عصاره های استونی و اتانولی به لیمو در موش ها اثر ضد میکروبی بیشتری نسبت به عصاره آبی به لیمو دارند. پژوهشگران مشاهده نمودند که باکتری بروسلاملی تنسیس کم ترین حساسیت و باکتری استرپتوکوکوس پیوژنز بیشترین حساسیت را به عصاره های مختلف به لیمو دارند.

پژوهشگران در مورد نتایج به دست آمده از این مطالعه می گویند: «در مجموع نتایج این بررسی نشان داد که عصاره های آبی، اتانولی و استونی استخراج شده از گیاه دارویی به لیمو در شرایط In vitro و In vivo دارای فعالیت ضد میکروبی و باکتری کشی ضد باکتری های استرپتوکوک پیوژن، استافیلوکوکوس اپیدرمایدیس، کلبسلا پنومونیه و بروسلا ملی تنسیس هستند».

یافته های این مطالعه پاییز سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی اثر ضد میکروبی عصاره های برگ گیاه به لیمو بر باکتری های استرپتوکوکوس پیوژن، استافیلوکوکوس اپیدرمایدیس، کلبسلا پنومونیه و بروسلا ملی تنسیس در شرایط آزمایشگاهی و مدل حیوانی» در فصل نامه علمی پژوهشی فیزیولوژی و تکوین جانوری، انتشار یافته است.1399/10/18
14:29:22
0.0 / 5
1138
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد