نکسترو
در یك مطالعه عنوان شد

وجود فلزات سنگین در سواحل جزیره كیش

وجود فلزات سنگین در سواحل جزیره كیش

به گزارش نکسترو بررسی های یک مطالعه نشان داد که میانگین سرب و کادمیوم در رسوبات سواحل کیش از استانداردهای کانادا و آمریکا بالاتر است. همینطور این آلاینده ها در بافت سخت خرچنگ منزوی هم وجود دارد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در دهه های اخیر آلودگی آب دریا با آلاینده های زیست محیطی به خصوص فلزات سنگین، به یکی از اشکالات جهان تبدیل گشته است. فلزات سنگین می توانند تاثیرات مخرب بسیاری بر آبزیان مانند کاهش رشد، تغییر رفتار، تغییرات ژنتیکی و در نهایت مرگ ومیر آنها داشته باشند. این آلاینده ها به علت مقاومت در مقابل تصفیه شیمیایی، سمیت، پایداری، عدم تجزیه زیستی و قابلیت تجمع در زنجیره غذایی، اهمیت بسیاری دارند.

خرچنگ های منزوی، گروهی از سخت پوستان هستند که بر خلاف نامشان، موجوداتی اجتماعی هستند و در طبیعت در دسته های ۱۰۰تایی و بیشتر مشاهده می شوند. این خرچنگ ها نقش مهمی در پاک سازی محیط دارند و به علت این که در زنجیره غذایی آبزیان و پرندگان ساحلی قرار دارند، در صورت آلودگی می توانند، آنرا به دیگر موجودات هم انتقال دهند. بنابراین از این موجودات بعنوان شناساگرهای زیستی استفاده می شود.

سواحل جزیره کیش به علت ورود انواع آلاینده ها از منابع مختلف، یکی از مناطق مستعد تجمع آلودگی به خصوص فلزات سنگین است. با عنایت به این که این آلاینده ها می توانند در بافت های خرچنگ منزوی رسوب پیدا کنند، پژوهشگران محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی در مطالعه ای میزات غلظت فلزات سنگین سرب و کادمیم را در بافت سخت این نوع خرچنگ و رسوبات سواحل جزیره کیش بررسی کردند.

مهسا آقابزرگی و عاطفه چمنی؛ پژوهشگران گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان؛ پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه مشارکت داشتند.

محققان برای انجام این مطالعه، در تابستان ۱۳۹۵ تعداد ۶۰ خرچنگ منزوی را از سواحل جنوب و جنوب شرق جزیره کیش به صورت دستی جمع آوری کردند.

این نمونه ها پس از قرارگیری در آب شیرین و متوقف شدن علایم حیاتی از صدف جدا شدند. با استفاده از کاتر، بافت سخت آنها از قسمت نرم جدا شد و مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میانگین سرب و کادمیوم در رسوبات سواحل جنوب و جنوب شرقی جزیره کیش به ترتیب ۶۳.۲۰ و ۲.۹۴ میلی گرم بر کیلوگرم است که هر دو از استانداردهای کیفیت رسوب کانادا و آمریکا بالاتر است.

همچنین در بافت سخت خرچنگ های منزوی هم تجمع فلزات سنگین وجود داشت. ولی از آن جایی که گونه های مختلف بر مبنای سن، جنس و... توانایی متفاوتی برای جذب و دفع فلزات سنگین دارند، بنابراین نمی توان یک آستانه مسمومیت کلی برای موجودات زنده در مقابل یک فلز مشخص کرد و استانداردی برای آن تعریف نشده است. استانداردهای موجود مثل استاندارد سازمان جهانی، برای بافت های مورد استفاده برای انسان هستند و نمی توانند معیاری برای خرچنگ منزوی باشد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، میانگین سرب و کادمیوم در بافت سخت خرچنگ های منزوی، از میانگین به دست آمده در مطالعات مشابه روی آبزیان خلیج فارس، به مراتب بیشتر است.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی میزان تجمع سرب و کادمیوم در بافت سخت خرچنگ منزوی (Coenobita scaevola) و رسوبات جزیره کیش» در فصل نامه علوم و تکنولوژی محیط زیست، زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/15
13:48:22
0.0 / 5
1221
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد