نکسترو
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاكید كرد

ضرورت جلوگیری از تقلید تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید

ضرورت جلوگیری از تقلید تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید

به گزارش نکسترو رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در نشست مسئولان این نهاد در دانشگاه آزاد اسلامی، با تاکید بر اهمیت اخلاق پژوهش اظهار داشت: مسئولان پژوهشی واحدهای دانشگاهی مراقبت کنند تا کوچکترین خدشه ای به این امر بزرگ وارد نشود. همین طور جلوگیری از تقلید تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید نیز باید مورد توجه مسئولان واحدهای دانشگاهی قرار گیرد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نشست مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استانها و معاونان آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، بامداد امروز در دفتر مرکزی نهاد رهبری در دانشگاه ها و به صورت مجازی انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رستمی در این جلسه با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت ایام سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی؛ سردار بزرگ اسلام و انقلاب، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی جمع بزرگ و فاخری از نظام آموزش عالی کشور را در خود جای داده است.
وی با اعلان اینکه بخش بزرگی از بار آموزش عالی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور از دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کرده اند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اعلان اینکه برای نهاد رهبری در دانشگاه ها رسالت های مختلفی تعریف شده که باید تلاش خودرا برای محقق شدن آن بکار بگیریم، اظهار داشت: در سند دانشگاه اسلامی و مجموعه اسناد بالادستی نظام، تکالیفی متوجه دانشگاه هاست، این تکالیف گاهی نیاز است که یادآوری، بازخوانی و باردیگر مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان جریان آموزشی دانشگاه ها را به سمت مؤثری هدایت کرد.
وی اشاره کرد: یکی از اهداف برگزاری این جلسه استماع نظرات مسئولان نهاد رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی درباب تحولات امیدآفرین واحدهای دانشگاهی است. دانشگاه را مجموعه ای از آموزش، پژوهش، تربیت و تولید دانش می بینیم، اما بخش آموزشی آن بخش اصلی هویتی دانشگاه است که معتقدیم بخش های تربیتی و فرهنگی دانشگاه بیشتر در بخش آموزش رخ می دهد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: اگر جریان تعلیم و تعلم و داد و ستد علمی که در فضای آموزش وجود دارد با اهدافی که برای نظام دانشگاهی در نظر گرفته شده است، همراه شود مطمئناً به نتایج بهتری می رسد.
ایشان سپس با اعلان اینکه معاونان آموزشی واحدها، فضای آموزش دانشگاه و مجموعه اساتید را در اختیار دارند، اظهار داشت: این یک فرصت بسیار بزرگ برای معاونت آموزشی و نهاد رهبری است که بتوانند دانشگاه در تراز نظام اسلامی را تحقق بخشند، رابطه علم و دین منحصر به دروس علوم انسانی و معارف اسلامی نیست و لازم است معاونان آموزشی این مساله را در همه رشته ها بررسی نمایند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت حوزه های علمیه شهرهای سراسر کشور توسط مسئولان واحدهای دانشگاهی اظهار داشت: لازم است معاونان آموزشی و پژوهشی موضوع شاگردپروری را دنبال کرده و الگوهای قابل انتقال را طراحی نمایند و به دنبال مهارت افزایی باشند. همین طور معاونان آموزشی و پژوهشی مصمم به رعایت اوقات نماز و حفظ شعائر دینی در دانشگاه ها باشند.
وی ادامه داد: در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی سوالات مختلفی مطرح می شود و خوب است که این موارد در کلاس های درسی اساتید مطرح و پاسخ سوالات توسط اساتید به دانشجویان داده شود.

ضرورت مهارت افزایی و معرفت زایی برای اساتید
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه با اشاره به ضرورت مهارت افزایی و معرفت زایی اساتید در واحدهای دانشگاه توسط معاونان آموزشی و پژوهشی اظهار داشت: شناسایی اساتید عالم، فرهیخته و انقلابی را در اولویت جذب قرار دهید تا فرصت استفاده از ظرفیت اساتید باسواد و دانشمند انقلابی فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال قبل اقدامات خوبی در جذب دانشجویان خارجی انجام داده، اظهار داشت: معاونان آموزشی و پژوهشی از ظرفیت دانشجویان خارجی بهره برده و برنامه ریزی درستی دراین زمینه انجام دهند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اعلان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ظرفیت های خوبی همچون نیروی انسانی توانمند، دانشمندان، گستردگی در سطح کشور، زیرساخت های مناسب، درگیری شدن با مسائل به صورت عینی، دور بودن از تک ساحتی و... است، اظهار داشت: این دانشگاه با این پتانسیل ها می تواند در تحقق اهداف آینده انقلاب اسلامی که به تعبیر مقام معظم رهبری رسیدن به تمدن نوین اسلامی است، کمک نماید.
وی ادامه داد: یکی از اهداف دانشگاه می تواند مقدمه سازی برای حکومت جهانی حق و عدل باشد و این مساله نیاز به همت جدی، گامهای استوار و نهراسیدن از لطمه ها دارد. این مساله بسیار حائز اهمیت می باشد که مسئولان واحدهای دانشگاهی باید به آن توجه نمایند.
وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین امور در دانشگاه ها، تولید دانش انبوه است، اظهار داشت: دانش انبوهی که منجر به تولید فناوری و تکنولوژی شود و در نهایت سبک زندگی الگو و قابل تسری به سایر نقاط را فراهم آورد، بسیار حائز اهمیت می باشد و باید به آن توجه گردد.
وی با تاکید بر اینکه علم و دانش اقتدار آفرین هستند، اظهار داشت: دانشگاه ها باید دراین زمینه نیز فعالیت جدی خودرا به کار ببرند، چونکه مهمترین ماموریت در تحقق اهداف آینده انقلاب اسلامی متوجه دانشگاه ها است.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه با تاکید بر لزوم تعریف پروژه های مشترک بین دفتر نهاد رهبری و معاونان پژوهشی واحدها، اظهار داشت: تحلیل فضای عمومی دانشگاه ها، تحول در علوم انسانی و اسلامی، اداره مراکز آموزش عالی در تحولات آینده و پیش بینی ها و تبیین های لازم در این مورد می تواند همچون پژوهش های مشترک این دو نهاد باشد که بسیار حائز اهمیت می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی اشاره کرد: هدایت پژوهش های دانشگاهی به سمت حل مسائل جامعه بسیار مهمست که خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با راه اندازی سامانه پژوهشیار دراین زمینه گام مهمی برداشته است.
وی با تاکید بر اهمیت اخلاق پژوهش اظهار داشت: مسئولان پژوهشی واحدهای دانشگاهی مراقبت کنند تا کوچکترین خدشه ای به این امر بزرگ وارد نشود. همین طور جلوگیری تقلید از تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید نیز باید مورد توجه مسئولان واحدهای دانشگاهی قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در آخر از مسئولان نهاد رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور درخواست نمود که مجموعه پیشنهادهایی که در این جلسه مجازی ارائه دادند، به صورت مکتوب برای دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ارسال نمایند.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی؛ در این نشست معاونان آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که به صورت مجازی در جلسه حضور داشتند، به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
منبع:

1399/10/11
18:39:42
5.0 / 5
1188
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد