نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد

عواملی كه هزینه های سلامت را در دوران كرونا سنگین تر می كند

عواملی كه هزینه های سلامت را در دوران كرونا سنگین تر می كند

به گزارش نکسترو بررسی های یک مطالعه نشان داد که متغیرهای «جنسیت سرپرست خانوار»، «وجود اعضای بیمار در خانواده»، «اقامت در شهر» و «تعداد اعضای خانواده»، «مالکیت مسکن»، «سطح درآمد» و «پوشش بیمه مکمل» با هزینه سنگین خدمات سلامت و پرداخت از جیب، ارتباط معنادار دارد و سبب سنگین تر شدن هزینه های سلامت در دوران همه گیری کووید۱۹ می شود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یکی از معضلات در کشور ما در زمان شیوع یک بیماری، هزینه های سنگین سلامت به خصوص در خانوارهای با دهک پایین است. در دوره ای که بر روی کاهش ارتباطات و فاصله فیزیکی تاکید شده، مشکل به کارگیری نیروی انسانی بر اقتصاد تأثیر گذاشته است.
با شیوع کووید۱۹، افزایش بیکاری در جامعه از یک سو و افزایش هزینه های زندگی از طرفی سبب شده که دهک های پایین با مشکلات و تنگناهای معیشتی روبه رو شوند.
با عنایت به نکات مطرح شده، پژوهشگران حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان با انجام یک مطالعه عواملی که سبب سنگین شدن هزینه سلامت در بیماران مبتلا به ویروس کووید۱۹ می شود را مورد بررسی قرار دادند. «شهرزاد احمدی» و «منصور گرکز»؛ پژوهشگرانی بودند که در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.
در این مطالعه ۳۳۰ بیمار مبتلا به کرونا که در بیمارستان های آموزشی و درمانی امام خمینی و بوعلی سینا شهر ساری بستری شده بودند، به صورت تصادفی انتخاب شدند و اطلاعات مورد نیاز مطالعه با استفاده از پرسش نامه از آنها جمع آوری شد.
در پرسش نامه از شرکت کنندگان سوالاتی در مورد جنسیت سرپرست خانوار، بیماری های دیگر سرپرست خانوار، سکونت در شهر، پوشش بیمه ای، پوشش بیمه مکمل، بیماری اعضای خانواده، تعداد اعضای خانواده، مسکن شخصی، خودرو شخصی و... وجود داشت.
از میان افراد بررسی شده، ۱۸۵ نفر مرد و ۱۵ نفر زن بودند. هفت نفر سن زیر ۲۰ سال داشتند، ۱۱۸ نفر ۲۰ تا ۴۰ ساله، ۱۳۵ نفر ۴۰ تا ۶۰ ساله و ۷۵ نفر بالای ۶۰ سال بودند.
بررسی های این مطالعه نشان داد که متغیرهای «جنسیت سرپرست خانوار»، «وجود اعضای بیمار در خانواده»، «اقامت در شهر» و «تعداد اعضای خانواده»، «مالکیت مسکن»، «سطح درآمد» و «پوشش بیمه مکمل» با هزینه سنگین خدمات سلامت و پرداخت از جیب، ارتباط معنادار دارد.
یافته های این مطالعه حاکی از این است که اگر جنسیت سرپرست خانوار زن باشد، احتمال بروز هزینه های سنگین سلامت بیشتر می شود؛ چون که پرداخت دستمزدها و مزایای کمتر به زنان شاغل، هزینه های این خانواده ها را زیاد می کند.
وجود اعضای بیمار در خانواده یکی دیگر از متغیرهایی است که با احتمال بروز هزینه های سنگین سلامت مرتبط می باشد. در این خانواده ها هزینه ها و مخارج به علت وجود فرد بیمار، بیشتر شده و ظرفیت پرداخت خانواده کاسته می شود و همین مبحث احتمال مواجهه با هزینه های سلامت را زیاد می کند.
مالکیت مسکن هم از دیگر متغیرهایی است که رابطه منفی معنادار با احتمال مواجهه با هزینه های سنگین سلامت دارد. خانواده های دارای مسکن استیجاری، نسبت به خانوارهایی که مسکن شخصی دارند به احتمال بیشتری با هزینه های سنگین سلامت مواجه می شوند. هزینه های در ارتباط با پرداخت اجاره و حمل و نقل وسایل زندگی، بار اضافی بر درآمد خانواده تحمیل می کند و ظرفیت پرداخت خانوار را پایین می آورد.
سطح درآمد هم با هزینه های سنگین سلامت مرتبط می باشد. فقر و محرومیت می تواند بعنوان یک عامل موثر در میان گروه های محروم حاشیه نشین و فقیر نقش موثر ایفا کند. خانواده های متعلق به دهک های پایین جامعه، شبکه گسترده تری از روابط خویشاوندی و دوستی دارند و رفت وآمدها در میان آنها پررنگ تر است و در این موقعیت زمانی امکان دارد به شیوع بیشتر بیماری کمک نماید. همینطور این افراد معمولا در مشاغل غیر رسمی مشغول به کار هستند و از مزایای رفاهی کارمندان و کارگران برخوردار نیستند. بعلاوه مبحث تراکم جمعیت در محل های حاشیه ای و محروم فرایند انتشار ویروس را بیشتر می کند. افراد طبقات پایین تر معمولا به وسایل حمل و نقل عمومی وابسته اند و همین مبحث آنها را در معرض ابتلای بیشتر قرار می دهد.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: «به نظر می رسد عدم توجه دقیق مسئولین و سیاست گذاران نظام سلامت کشور در طراحی سازوکارهای مناسب سلامت، با عنایت به مقتضیات کشور یعنی شرایط اقتصادی، اجتماعی، جمعیت شناختی و در نهایت الگوهای اپیدمیولوژی بیماری کووید۱۹ از مهم ترین علل ناکارآمدی نظام خدمات سلامت کشور در پشتیبانی از بیماران است».
یافته های این مطالعه تابستان سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «چشم انداز هزینه سلامت اقتصادی در بیماران مبتلا به ویروس کووید۱۹» در فصل نامه مطالعات میان رشته ای در علوم انسانی، انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/06
23:45:00
5.0 / 5
1536
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد