نکسترو

چند فناوری برتر سال 2020

چند فناوری برتر سال 2020

فناوری امروزه در بین چهارمین انقلاب صنعتی از هر زمان دیگر سریع تر در حال پیشرفت است. شرکت ها و افرادی که خویش را با این تغییرات سریع وفق نمی دهند از قافله تکنولوژی های جدید و بزرگ عقب می مانند.


پایگاه اینترنتی «میت دولوپر» در گزارشی به تشریح چند دستاورد جدید در عرصه فناوری در سال ۲۰۲۰ پرداخت که به این شرح است:
۱- فراگیری ماشینی، هوش مصنوعی را شکل می دهد
فراگیری ماشینی و هوش مصنوعی (هوش مصنوعی) در سال ۲۰۲۰ برای ایجاد و توانمند سازی عملیات حرفه ای کسب و کار، به سیستم کسب و کار وارد شد. چین، آمریکا را در فضای هوش مصنوعی پشت سر گذاشت و بعنوان یک مبتکر در پیشرفت ها و کاربردها بالا رفت.
پیشرفت ها در نوآوری و آموزش الگوریتم برای یادگیری ماشینی به ابداع هوش مصنوعی جدید و توسعه یافته تری منجر گردید.
چین سال قبل بیشتر از ۱۱۰ هزار درخواست ثبت اختراع هوش مصنوعی را ثبت کرده است. کارشناسان با اشاره به اینکه چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ رهبر جهان در زمینه هوش مصنوعی شود تاکید دارند آمریکا و چین در حال تسلط بر فناوری های پیشرفته جهان از نسل پنجم اینترنت تا کامپیوتر های کوانتومی و هوش مصنوعی هستند.
۲- رشد اینترنت
اصرار برای اتصال سریع تر و سریع تر به اینترنت سبب می شود که این نوآوری روز به روز پیشرفت کند. در سال ۲۰۲۰، اینترنت نسل پنجم، قابلیت دانلود و آپلود فوق سریع به همراه ارتباط پایدارتر را به ما داد. اینترنت نسل پنجم، نوعی شبکه جدید بر بستر نوآوری روز است که نه تنها پهنای باند تلفن های همراه امروزی را زیاد می کند، بلکه شبکه های تلفن همراه را هم به طرز شگفت انگیزی گسترش می دهد و صنایع جدیدی را وارد زندگی روزمره انسانی می کند.
در کل اینترنت نسل پنجم طیف گسترده ای از خدمات را به یکدیگر متصل می کند که می توان از کوچکترین موارد تا آموزش و پرورش، حمل و نقل و... نام برد.
در حالی که اینترنت نسل پنجم برای بار اول در سال ۲۰۱۹ عرضه شد اما قیمت بالا و انحصار خدمات به شهرهای بزرگ، سبب محدودیت در کارکرد این فناوری شد اما در سال ۲۰۲۰ شاهد پوشش گسترده تر این اینترنت بودیم.
همچنین در سال ۲۰۲۰، چینی ها اولین ماهواره ارتباطی ۶G را راهی فضا کردند و بار دیگر نشان دادند می خواهند پیشتاز حوزه فناوری باشند. پیشبینی می شود این فناوری با سرعت ۱۰۰برابری نسبت به ۵G انتقال اطلاعات را امکان پذیر می کند. با ارسال این ماهواره ارتباطی به فضا می توان انتظار داشت که دهه آینده، زمان استفاده از این شبکه ارتباطی باشد.
۳- محاسبه کوانتومی
رایانش کوانتومی، که هنوز هم نوآوری در حال رشد است، یکی از جذاب ترین مواردی است که تحلیل گران، مشاغل و دولت ها در قرن حاضر بر روی آن کار کرده اند. مسابقه به سمت دستیابی به نخستین کامپیوتر کوانتومی کاملاً مفید و کاملاً کارآمد (که فوق العاده کامپیوتر نامیده می شود) در جریان است. توانایی دستیابی به برتری ابررایانه در سال ۲۰۲۰ محقق شد. کشور چین ادعا نمود با دستیابی به یک نوع جدید از کامپیوتر کوانتومی که توسط تعدادی از پژوهشگران چندین موسسه تحقیقاتی این کشور ابداع شده، به «برتری کوانتومی» دست یافته است.
برتری کوانتومی زمانی حاصل می شود که یک کامپیوتر کوانتومی بتواند بهترین عملکرد یک ابررایانه را تنها در یک کار داشته باشد. سال قبل کامپیوتر کوانتومی گوگل، نخستین کامپیوتری بود که به برتری کوانتومی دست یافت؛ این کامپیوتر محاسبات را در عرض چند دقیقه انجام می دهد.
بر خلاف کامپیوتر Sycamore گوگل که از مواد ابررسانا برای مدیریت کیوبیت ها - بیت های اطلاعات کوانتومی - استفاده می کرد، این کامپیوتر جدید چینی که «جیژانگ» (Jiuzhang )نام دارد، مبتنی بر فوتون است و از نور برای جابجایی و ذخیره بیت های کوانتوم استفاده می نماید.
۵- خانه های هوشمند
فناوری هوشمند بیشتر و بیشتر در حال ادغام شدن با زندگی ما هستند. خانه ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. تنوع زیادی در دسته بندی کالاهای خانگی هوشمند وجود دارد ازاین رو می توانید همه چیز را از چراغ و دما گرفته تا قفل و امنیت در خانه را کنترل کنید.
در سال ۲۰۲۰ شاهد ورود برترین دستگاههای خانگی هوشمند بودیم که از آن جمله می توانیم به بلندگو بلوتوثی اشاره نماییم که توسط الکسا دستیار صوتی مفید آمازون ساخته شده است.
الکسا با تعدادی دستگاه خانگی هوشمند به صورت مستقیم کار می کند، همینطور برای کنترل تعداد زیادی وسایل برخی از«دستورالعمل ها» را می توانید خودتان ایجاد کنید.
همچنین می توانید از الکسا برای کنترل خیلی از وسایل خانه با صدای خود استفاده کنید. اگر صحبت کردن را دوست ندارید و ترجیح می دهید اشیا را با فشار دادن دکمه ها کنترل کنید Logitech Harmony Elite یک کنترل از راه دور مناسب می باشد و قابلیت اتصال به سایر دستگاههای بلوتوثی، Wi-Fi، Zigbee، Z-Wave یا مادون قرمز را دارد.
منبع:

1399/10/05
00:56:50
5.0 / 5
1702
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد