نکسترو
یك پژوهشگر:

ادارات باید به پژوهشگران، اولویت پژوهشی بدهند

ادارات باید به پژوهشگران، اولویت پژوهشی بدهند

به گزارش نکسترو همدان یکی از پژوهشگران برتر حوزه علوم انسانی سال ۹۹ همدان با اشاره به اینکه متأسفانه نتایج پژوهش های انجام شده رها می شود، اظهار داشت: عدم توجه به پژوهشگران برتر توسط سازمان و ارگان های مربوطه برای انجام پژوهش در رفع مشکلات جامعه یکی از اشکالات حوزه پژوهش در ایران است.


دکتر سعید آریاپوران در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: پژوهش هایی که بنده انجام می دهم، بیشتر در حوزه روانشناسی کودک و نوجوان، مسائل زناشویی و مشکلات روانشناختی پرستاران است.
وی خاطرنشان کرد: بنده از سال ۱۳۹۰ عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه ملایر هستم و پنج سال بعنوان پژوهشگر برتر دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه انتخاب شدم. سال جاری هم با عنایت به این که ۹ مقاله خوب و کتاب نوشتم، سمینارهایی که شرکت کردم و داوری مقالاتی که انجام دادم، بعنوان یکی از پژوهشگران برتر استان انتخاب شدم.
آریاپوران بیان نمود: پژوهش های انجام شده توسط بنده در حوزه کودکان و نوجوانان در ارتباط با اختلالات یادگیری و اختلالات روانشناختی و حوزه زناشویی در ارتباط با درمان های شناختی رفتاری مشکلات زوجین است.
وی با اشاره به اینکه پرستاران یک گروه زحمتکش و در معرض خطر هستند، در ارتباط با پژوهش هایی در زمینه مشکلات روانشناختی پرستاران، توضیح داد: ورود هر بیمار به مراکز درمانی همراه با اضطراب و استرس برای پرستاران است که با استفاده از راهکارها و نتایج پژوهش هایی در این عرصه می توان برای حل مشکلات روانشناختی این قشر بهره برد.
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه ملایر با اشاره به اینکه در کل دنیا پیشبرد اهداف برپایه پژوهش ها است و معتقدم با نتایجی که از پژوهش ها حاصل می شود، می توان به جامعه کمک کرد، افزود: مباحث پژوهشی و اختراعات، همراه با نوآوری است که پیشنهادات و نتایج آن، می تواند در جامعه به صورت راهنما در اختیار ارگان و سازمان مربوطه قرار گیرد.
وی مطرح کرد: نتایج پژوهش ها بعد از چاپ باید در مراکز مربوطه مورد استفاده قرار گیرد اما در ایران رفتارهایی در مراکز و ادارات مربوطه می بینیم که برخلاف پیشنهادات ما است و همیشه هم گلایه دارند که چرا ما آنقدر مشکل داریم!؟
رئیس مرکز مشاوره و درمان دانشگاه ملایر تصریح کرد: برای حل مشکلات جامعه، ادارات باید به پژوهشگران، اولویت پژوهشی بدهند و پژوهش ها مبتنی بر اولویت های جامعه باشد.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه نتایج پژوهش های انجام شده رها می شود، تاکید کرد: فقط تعداد و حجم مقالات برای مسؤلان مهم می باشد و برای نتیجه آن اهمیتی قائل نیستند، حتی بعضی از مسؤلان با تعداد مقالات انتشار یافته امکان دارد مرکز خویش را فعال بدانند اما زمانی این پژوهش ها پرارزش است که از نتایج آن استفاده گردد و عدم توجه به پژوهشگران برتر توسط سازمان و ارگان های مربوطه برای انجام پژوهش به منظور رفع مشکلات جامعه هم یکی از اشکالات حوزه پژوهش در ایران است.
این روانشناس در ارتباط با ورود دانشجویان به حوزه پژوهشی اظهار داشت: بنده اغلب کارها را با دانشجویانم انجام می دهم اما برخی دانشجوها انگیزه و تجربه پژوهشی ندارند ازاین رو باید ما اساتید در کنار دانشجویان باشیم و به آنها انگیزه و خلاقیت بدهیم. برخی از دانشجویان سابقم که هم اکنون در مقطع دکتری تحصیل می کنند، همان مقالاتی که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ملایر نوشته اند را در سطح گسترده تر بررسی می کنند.
وی در ارتباط با عدم تمایل دانشحویان برای ورود به حوزه پژوهشی، اظهار داشت: مسائل و مشکلات اقتصادی، تفکر منفی نسبت به آینده، مدرک گرایی و پذیرش بی رویه دانشجویان در دانشگاه ها که برخلاف استانداردهای بین المللی است، باعث بی انگیزگی دانشجویان برای ورود به حوزه پژوهش و مطالعات است اما باید تلاش نماییم تا در این افراد انگیزه پژوهش ایجاد شود.
منبع:

1399/09/29
22:40:30
5.0 / 5
1477
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد