نکسترو
در پیامی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

صالحی: وحدت پژوهشگران علوم دینی و علوم و فنون نوین، تكلیف دینی و ملی است

صالحی: وحدت پژوهشگران علوم دینی و علوم و فنون نوین، تكلیف دینی و ملی است

به گزارش نکسترو علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در پیامی فرارسیدن هفته پژوهش و روز وحدت حوزه دانشگاه را به پژوهشگران، نوآوران، استادان، فرهیختگان و فعالان عرصه علم و دانش ایران اسلامی تبریک گفت.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
إنَّ فِی خَلقِ السَّماواتِ وَالأرضِ وَ اختلافِ اللَّیلِ وَالنَّهار لَآیاتٍ لِاُولی الألبابِ
سوره مبارکهء آل عمران آیه 190

فرارسیدن هفته پژوهش و روز وحدت حوزه و دانشگاه، فرصتی است مبارک و فرخنده تا از رهگذر واکاوی و بازاندیشی پیرامون دستاوردها و چالش های موجود در این حوزه راهبردی، در باب صدمه شناسی راه طی شده و ترسیم چشم انداز آینده به گفتگو و تشریک مساعی بپردازیم.
ناگفته پیداست که حرکت در راه پژوهش در عصر جدید، با رویکرد تفوّق و فتح طبیعت و سلطه تجاوزگرانه بر منابع و ثروت های خدادادی، قرار دارد. تداوم یافتن این مواجه نابخردانه با مادر پیر طبیعت، دامنه خسارات را به حدّی گسترش داده است که حیات ابنای بشر و سایر مظاهر و انواع موجودات در معرض تباهی و نابودی قرار گرفته است.
باآنکه ما هم مانند خیلی از ملّت های جهان، خواهان ایجاد پیوندی وثیق و مستحکم میان پژوهش و صنعت و فنّاوری هستیم امّا با توجه به میراث گران سنگ فرهنگ اسلامی و ایرانی بر این باوریم که حرکت در این راه باید با عطف توجّه به قداست و حرمت مادر طبیعت و برکنار از رهیافت های منفعت طلبانه در دستور کار قرار گیرد.
از این منظر یکی از نیازهای اساسی و فوری جامعه بشری خاصّه جوامع اسلامی، بازگشت به عقلانیت و نوآوری معطوف به امر متعال است. پس عجب نیست که حالا خیلی از اهل معرفت و بصیرت و فضلا و عُقلای قوم، بر این حقیقت، انگشت تائید و تاکید می نهند که باید از گنجینه علوم معنوی و الهی و معارف "حکمت خالده" و "جاودان خرد" برای نجات انسان و جهان یاری جُست.
بدین لحاظ، وحدت میان پژوهشگران و محقّقان علوم دینی و متخصّصان علوم و فنون نوین، واجبی عینی و تکلیف دینی و ملّی است. هم اکنون، به یُمن الطاف الهی و به برکت تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدّظله العالی) در خصوص ایجاد پیوند میان پژوهش و صنعت و هم لزوم برگزاری "تمدن نوین اسلامی" هنگامه ای عظیم برپاشده و فضلای آشنا با بن مایه ها و ستون پایه های علم جدید و دانشگاهیان متعهّد و دوستدار معنویت بر سر آنند تا دست به کاری زنند که غصّه سر آید.
امید است همه پژوهشگران و جوانان برومند ایران اسلامی و سایر سرزمین های اسلامی با حزم اندیشی و آینده نگری، تداوم یافتن این رویکرد مبارک را تضمین کنند و با استعانت از عنایات ربّانی و با عزم و اراده ی پولادین بیشتر از پیش، قدم در راه بگذراند و نقش های ماندگار از خود بر صحیفه روزگار به یادگار نهند.
ای آفتاب خوبان می جوشد اندرونم
یک ساعتم بگنجان در سایه عنایت
این راه را نهایت صورت کجا توان بست
کش صد هزار منزل بیش است در بدایت
منبع:

1399/09/25
12:14:37
5.0 / 5
1245
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد