نکسترو

نانوحسگر در رصد آلودگی آرسنیك خاك و گیاهان به كار گرفته شد

نانوحسگر در رصد آلودگی آرسنیك خاك و گیاهان به كار گرفته شد

به گزارش نکسترو یک گروه تحقیقات بین المللی از نوعی نانوحسگر برای رصد آلودگی خاک و گیاهان از آرسنیک بهره برده است. پیش از این از طیف سنجی برای این کار استفاده می شد که بسیار زمان بر بود.


پژوهشگرانی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، فناوری های انقلابی و پایدار برای کشاورزی دقیق (DiSTAP)، و یک گروه تحقیقاتی بین رشته ای در اتحادیه تحقیقات و فناوری سنسور نوری نانوبیونیک گیاهی را به کار گرفتند تا بتوانند سطح فلزات سنگین بسیار سمی آرسنیک در محیط زیرزمینی را در زمان واقعی تشخیص داده و روی آن نظارت داشته باشند.
این فناوری مزایای قابل توجهی نسبت به روش های متداول برای اندازه گیری آرسنیک در محیط فراهم می آورد و برای نظارت در محیط زیست و کاربردهای کشاورزی به منظور حفاظت از ایمنی مواد غذایی مهم خواهد بود. آرسنیک در خیلی از محصولات کشاورزی رایج مانند برنج، سبزیجات و برگ چای باعث آلودگی می شود.
این راهبرد جدید محققان در چارچوب مقاله ای با عنوان سنسورهای نانوبیونیک گیاهی برای تشخیص آرسنیک در مجله Advanced Materials به چاپ رسیده است.
حسگر نانوبیونیک گیاهی غیرتهاجمی در برگ های گیاه قرار داده می شود تا میزان آرسنیک در گیاهان را اندازه گیری نماید. این فناوری، امکان نظارت بر جذب آرسنیک در گیاهان زنده را فراهم می آورد.
آرسنیک و ترکیبات آن تهدیدی جدی برای انسان و اکوسیستم است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک در انسان می تواند طیف وسیعی از اثرات مخرب سلامتی همچون بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی، دیابت، نقص های مادرزادی، ضایعات پوستی شدید و سرطان های مختلف همچون پوست، مثانه و ریه را ایجاد نماید.
افزایش سطح آرسنیک در خاک در نتیجه فعالیتهای انسانی مانند استخراج و ذوب منجر به صدمه به گیاهان شده، مانع رشد و در نتیجه تلفات قابل ملاحظه محصول می شود. محصولات غذایی هم می توانند آرسنیک را از خاک جذب کنند و منجر به آلودگی مواد غذایی و محصولات مصرفی توسط انسان شوند.
بر اساس اعلام ستاد نانو، این نانوحسگرهای نوری جدید که توسط SMART DiSTAP [هوشمند دقیق] ساخته شده، درصورت حضور آرسنیک تغییراتی در شدت فلورسانس خود نشان می دهند. این حسگرها که در بافت های گیاهان جاسازی شده اند و هیچگونه اثرات مخربی روی گیاه ندارند و در واقع، روشی غیرتهاجمی برای نظارت بر پویایی داخلی آرسنیک است که توسط گیاهان از خاک گرفته می شود.
این تیم از این تکنولوژی برای شناسایی آرسنیک در برنج و اسفناج و گونه ای از سرخس بهره برده است. پیش از این، روش های معمول اندازه گیری سطح آرسنیک شامل نمونه برداری منظم از مزرع، بافت گیاهان و تجزیه و تحلیل با استفاده از طیف سنجی جرمی بود. این روش ها وقت گیر هستند.
آرسِنیک عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با علامت As مشخص و دارای عدد اتمی ۳۳ است. آرسنیک شبه فلز سمی معروفی است که به سه شکل زرد، سیاه و خاکستری یافت می شود. آرسنیک و ترکیبات آن بعنوان آفت کش بکار می روند: علف کش، حشره کش و آلیاژهای مختلف.



منبع:

1399/09/18
17:31:54
5.0 / 5
1231
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد