نکسترو

چین مدعی دستیابی به برتری كوانتومی شد

چین مدعی دستیابی به برتری كوانتومی شد

نکسترو: کشور چین ادعا نمود با دستیابی به یک نوع جدید از کامپیوتر کوانتومی که توسط گروهی از محققان چندین موسسه تحقیقاتی این کشور ابداع شده، به «برتری کوانتومی» دست یافته است.


برتری کوانتومی زمانی حاصل می شود که یک کامپیوتر کوانتومی بتواند بهترین عملکرد یک ابررایانه را تنها در یک کار داشته باشد.
و چائویانگ استاد دانشگاه علم و صنعت چین اظهار داشت: برتری محاسبات کوانتومی همانند یک آستانه است. به این معنا که زمانی که ظرفیت یک نمونه جدید کامپیوتر کوانتومی در انجام یک کار خاص از قدرتمندترین کامپیوتر سنتی بیشتر باشد، این مساله ثابت می کند که آن کامپیوتر کوانتومی احیانا در چند زمینه دیگر نیز پیشرفت خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، سال قبل کامپیوتر کوانتومی گوگل، نخستین کامپیوتری بود که به برتری کوانتومی دست یافت؛ این کامپیوتر محاسبات را در عرض چند دقیقه انجام می دهد.
بر خلاف کامپیوتر Sycamore گوگل که از مواد ابررسانا برای مدیریت کیوبیت ها - بیت های اطلاعات کوانتومی - استفاده می کرد، این کامپیوتر جدید چینی که «جیژانگ» (Jiuzhang )نام دارد، مبتنی بر فوتون است و از نور برای جابجایی و ذخیره بیت های کوانتوم استفاده می نماید.
محققان برای اثبات برتری کوانتومی این کامپیوتر از آن برای انجام نوعی محاسبه به نام نمونه برداری از بوزون استفاده کردند. پژوهشگران موفقیت خودرا در مقاله جدیدی که این هفته در مجله Science انتشار یافته است، شرح دادند.
نمونه برداری از بوزون، یک الگوریتم شبیه سازی کلاسیک است که انجام آن برای کامپیوتر های کلاسیک دشوار است. در نمونه برداری از بوزون، توزیع خروجی ها را از یک مدار نوری خط مستقیم که شامل چندین ورودی و خروجی است محاسبه می شود. این رأیناه چینی با ارسال فوتون بوسیله یک سری مدارهای نوری هدایت شده توسط آینه ها، قادر به انجام این محاسبات بود.
«جیژانگ» فقط در چند دقیقه محاسبات نمونه برداری از بوزون را به انتها رساند. این در حالیست که دانشمندان تخمین زده اند، همین محاسبات برای سریع ترین ابر کامپیوتر های جهان بیش از نیم میلیارد سال طول می کشد.
محققان مسوول طراحی جیژانگ ادعا می کنند که این کامپیوتر کوانتومی می تواند برای انجام محاسبات مفید برای «نظریه گراف»، فراگیری ماشینی و شیمی کوانتوم سازگار شود.
نظریه گراف شاخه ای از ریاضیات است که دربارهٔ گراف ها بحث می کند.منبع:

1399/09/16
12:59:49
5.0 / 5
1588
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد