نکسترو
نتایج یك پژوهش نشان داد

بهبود پانسمان زخم با اضافه كردن عصاره گیاهی كلپوره به پوشش نانوذره

بهبود پانسمان زخم با اضافه كردن عصاره گیاهی كلپوره به پوشش نانوذره

به گزارش نکسترو همکاری پژوهشگران چند دانشگاه علوم پزشکی کشور منجر به ساخت نانوفیلم جدیدی شد که از اضافه کردن نانوذرات نقره (AgNPs) به نانوالیاف PLA/PEG تهیه می شود. این نانوفیلم که به صورت هم زمان دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی است، اثرات سمی ناچیزی داشته و قابلیت بالایی جهت استفاده بعنوان پانسمان زخم نشان داده است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نتایج این پروژه نشان داد که اضافه کردن نانوذرات نقره (AgNPs) که به روشی سبز سنتز شده، به نانوالیاف PLA/PEG منجر به مهار رشد کامل باکتری های بیماری زای P.aeruginosa و S.aureus می شود و فعالیت آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی نانوفیلم AgNPs/PLA/PEG نشان داد که این نانوساختار پتانسیل استفاده بعنوان پانسمان زخم را دارد.
حسن بردانیا یکی از محققان این کار پژوهشی درباره دستاوردهای این طرح اظهار داشت: برای از بین بردن عفونت میکروبی از یک محل صدمه دیده، از روش های مختلفی مانند پانسمان و غیره استفاده می شود. با این وجود، مقدار زیاد گونه های اکسیژن واکنش پذیر، عفونت میکروبی و ماتریکس خارج سلولی صدمه رسان، همچنان بعنوان چالش های اصلی روند ترمیم زخم باقی مانده است. در این مطالعه، نانوذرات نقره که با استفاده از عصاره Teucrium polium (عصاره گیاهی کلپوره) سنتز شده، در فیلم پلی لاکتیک اسید/پلی اتیلن گلیکول (PLA/PEG) جاسازی شد تا پوشش ضخیم و قابل جذب، با خصوصیت های آنتی اکسیدان و ضدباکتری فراهم آورد. تجزیه و تحلیل فیزیکوشیمیایی، تولید نانوذرات نقره با اندازه تقریبی ۲/۳۲ نانومتر و وجود مواد سازنده گیاهی در سطح آنها را تأیید می کند. نتایج این طرح تحقیقاتی نشان داد که اضافه کردن نانوذرات نقره سنتزشده به روش سبز (AgNPs) به نانوالیاف PLA/PEG منجر به مهار رشد کامل باکتری های P.aeruginosa و S.aureus می شود. به صورت خلاصه، فعالیت آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی نانوفیلم AgNPs/PLA/PEG نشان داد که این نانوساختار می تواند بعنوان پانسمان زخم استفاده گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن اشاره به اینکه الان آزمایش های حیوانی جهت بررسی این پروژه در حال انجام می باشد، اظهار داشت: نوآوری این پروژه در استفاده از نانوذرات نقره سنتزشده به روش سبز در فیلم PEG/PLA بوده است و این پروژه قابلیت تجاری شدن را دارد، در کارهای مشابه از نانوذرات و فیلمهای متفاوت بهره برده اند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: ارزیابی های ضدباکتری که توسط آنالیزهای Agar Disc-diffusion و MTTانجام شد، حساسیت وابسته به غلظت استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا (P.aeruginosa و S.aureus) نسبت به نانوذرات نقره (AgNP) را نشان داد و ثابت کرد که وجود AgNPهای سنتزشده به روش سبز به نانوالیاف PLA/PEG منجر به مهار رشد کامل آنها می شود. بعلاوه، بررسی نتایج سازگاری زیستی نانوذرات سنتزشده به روش سبز نشان داد که این نانوذرات اثر سمی کمی روی سلول های ماکروفاژ انسانی داشته اند که این آزمایش قابلیت بالای این نانوذرات را جهت استفاده بالینی نشان داده است. علاوه بر این، آزمون های آنتی اکسیدانی (آنالیزهای DPPH و FRAP)، نشان داد که عصاره های گیاهی، فعالیت آنتی اکسیدانی نانوذرات را افزایش داده است. تشکیل نانوفیلم PLA/PEG و وجود AgNPها در ماتریس آنها با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی به وضوح تأیید شد.
در این مطالعه، نانوساختاری تهیه شده که به صورت همزمان دارای دو خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی است و همینطور این نانوساختار دارای سازگاری زیستی بالایی هم است.
به قول بردانیا در این پروژه از آزمون های متفاوت مانند TEM، FT-IR، XRD، DLS و TGA/DTA جهت بررسی ساختاری نانوسامانه استفاده شده است.
بنا بر اعلام پایگاه خبری فناوری نانو ایران، این پژوهش حاصل همکاری دکتر حسن بردانیا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در رشته نانوبیوتکنولوژی، دکتر محسن علیپور (نویسنده مسئول) از دانشگاه علوم پزشکی جهرم، دکتر محمد اکرمی (نویسنده مسئول) از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر حامد باقری از دانشگاه تربیت مدرس است.
نتایج این کار با عنوان Facile preparation of a novel biogenic silver-loaded Nanofilm with intrinsic anti-bacterial and oxidant scavenging activities for wound healing در مجله Scientific Reports با ضریب تاثیر ۴٫۱۲۰ به چاپ رسیده است.1399/09/14
20:45:46
5.0 / 5
1222
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد