نکسترو

كاوشگر چین وارد مدار زمین شد

كاوشگر چین وارد مدار زمین شد

به گزارش نكسترو سازمان ملی فضایی چین از ورود موفق كاوشگر «چانگ ئه -۵» به مدار ماه اطلاع داد و اعلام نمود: این كاوشگر در حال تكمیل مرحله مهم مأموریت خود برای جمع آوری نمونه های سنگ ها و خاك ماه و انتقال آنها به زمین است.


به گزارش خبرگزاری شینهوا، این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت پرواز از زمین، در ساعت ۸: ۵۸ دقیقه پس از ظهرشنبه به وقت محلی زمانی که ۴۰۰ کیلومتر از سطح ماه فاصله داشت، موتور خویش را روشن و بعد از حدود ۱۷ دقیقه آنرا خاموش کرد.
بر اساس اطلاعات مرکز کنترل این کاوشگر، چانگ ئه -۵، بدون هیچ گونه حادثه ای ترمز کرد و با موفقیت وارد مدار ماه شده است.
چانگ ئه -۵ که متشکل از یک مدارگرد، یک سطح نشین، یک بالابرنده و یک بازگشت کننده است، در حین انتقال به (مدار) زمین- ماه، دو اصلاح مداری انجام داده و به اهداف مورد انتظار خود رسیده است.
پس از آن، ارتفاع و شیب مدار خویش را به دور ماه تنظیم می کند و سپس در زمان مناسب ترکیب سطح نشین - بالابرنده این کاوشگر از ترکیب مدارگرد-بازگشتگر جدا می شوند و یک فرود نرم در سمت نزدیک ماه انجام می دهد و طبق برنامه ریزی انجام شده، نمونه گیری خودکار را انجام می دهد.
هدف کاوشگر چانگ ئه -۵ که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است، بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس طوفان ها» است.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیتهای خورشید کمک زیادی خواهد نمود.
اگر چین در این مأموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت می شود. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در مأموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تابحال هیچ ماده ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.منبع:

1399/09/11
14:53:30
5.0 / 5
1636
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد