نکسترو

ابداع پوست مصنوعی كه به اندازه پوست انسان قوی و كشسان است

ابداع پوست مصنوعی كه به اندازه پوست انسان قوی و كشسان است

پژوهشگران موفق به ابداع پوست مصنوعی شدند كه به اندازه پوست انسان قوی، كشسان و حساس است و می تواند پنج هزار بار خودرا ترمیم كند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، پژوهشگران دانشگاه «ملک عبدالله» در عربستان سعودی، این پوست را با بهره گیری از هیدروژل و لایه ای از سنسورهای نانوسیم ایجاد کردند.
این کار به این پوست مصنوعی اجازه می دهد که در زمان کشیده شدن تا ۲۸ برابر اندازه واقعی خود کش بیاید.
این پوست می تواند بعنوان یک «نوار حسگر» متصل به هواپیما، ساختمان و مبلمان مورد استفاده قرار گیرد. از این پوست بعنوان یک پروتز، می تواند برای تشخیص و نظارت بر فشار خون نیز مورد استفاده قرار گیرد.
این پژوهشگران ادعا می کنند پوست مصنوعی که آنها ابداع نموده اند، قوی، کشسان و حساس است بطوریکه می تواند خودرا تا پنج هزار بار ترمیم کند؛ آنها می گویند از این پوست می توان در ساخت پروتزهای آتی بهره برد.
آنها می گویند: در آینده از این پوست که به «پوست الکترونیکی» یا «e-skin» شناخته می شود می توان برای کنترل وضعیت سلامتی انسان یا در ساختار یک هواپیما بهره برد.
گرچه این نخستین باری نیست که پژوهشگران می کوشند پوست انسان را «به صورت الکترونیکی» تکثیر کنند اما کوشش های قبلی با خصیصه های پوست واقعی انسان مطابقت نداشت.
این پوست الکترونیکی که نمونه اولیه آن تولید شده است، می تواند اجسام را تا فاصله هشت اینچ حس کند، در کمتر از یک دهم ثانیه واکنش نشان دهد و بیش از پنج هزار بار خودرا ترمیم کند.
دکتریچن کای نویسنده این مطالعه اظهار داشت: پوست الکترونیکی ایده آل باید خیلی از عملکردهای طبیعی پوست انسان را همچون حس دما و لمس - در زمان واقعی تقلید کند.
این تحقیق در مجله Science Advances انتشار یافته است.


1399/09/10
22:49:10
5.0 / 5
1306
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد