نکسترو

چین مأموریت خویش را به ماه شروع كرد

چین مأموریت خویش را به ماه شروع كرد

به گزارش نكسترو چین نخستین مأموریت خویش را به ماه برای بازگرداندان نمونه های خاك این قمر به زمین شروع كرد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، راکت «لانگ مارچ ۵» که حامل فضاپیمای بدون سرنشین «چانگ ئه ۵» است، حدود ساعت ۳: ۳۵ دقیقه پس از ظهر دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی از مرکز پرتاب فضایی «ونچانگ» در استان «هاینان» به فضا پرتاب شد. این مأموریت، پیشرفت بزرگی در برنامه فضایی چین به حساب می آید.
این نخستین تلاش یک کشور بعد از چهار دهه برای بازگرداندن نمونه های خاک قمر طبیعی زمین به این سیاره خاکی است.
قرار است کاوشگر «چانگ ئه ۵» یک فرودگر روی ماه پیاده کند تا در سطح آن به حفاری بپردازد و نمونه هایی از خاک و سنگ را جمع آوری و به یک صعود کننده منتقل کند. سپس این صعود کننده به یک مدول در حال چرخش برمی گردد که در آن نمونه ها در یک کپسول برای بازگشت به زمین قرار داده می شود - این مأموریت ها برای ۲۳ روز برنامه ریزی شده است.
این نخستین بار در چهار دهه گذشته است که کشوری به دنبال آوردن سنگ و آوار از کره ماه به زمین است.
هدف کاوشگر «چانگ ئه-۵»، که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است، بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس توفان ها» است.
کاوشگر «چانگ ئه ۵» بعد از پرتاب، سفر حدود ۸۰۰ هزار کیلومتری را آغاز می کند و با فرود بر سطح کره ماه، نمونه های خاک کره ماه را جمع آوری می کند و به زمین بازمی گرداند.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیتهای خورشید کمک زیادی خواهد نمود.
اگر چین در این مأموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در مأموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴ ) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تابحال هیچ ماده ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.
به دنبال مأموریت «چانگ ئه-۵» برای بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین، مأموریت «چانگ ئه-۶» برای بازگرداندن نمونه خاک از قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می شود.منبع:

1399/09/07
13:21:10
5.0 / 5
1601
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد