نکسترو

تاثیر گیاه برنجاسپ در درمان كووید-۱۹

تاثیر گیاه برنجاسپ در درمان كووید-۱۹

به گزارش نكسترو پژوهشگران دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران با بررسی پژوهش های انجام شده می گویند: درتعداد كمی از مطالعات خاصیت ضد ویروسی گیاه برنجاسپ مشاهده شده است؛ ولی برای تایید تاثیر این گیاه بر ویروس كرونا آزمایشات بیشتری نیاز است. در صورت تایید نیز آزمایش های دیگری باید تاثیر بالینی این گیاه را بر روی انسان نشان دهد و ایمنی آن بعنوان یك دارو را تایید كند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، «برنجاسپ» گیاهی است که خواص درمانی مختلفی دارد. این گیاه بومی مناطق معتدل آسیا، اروپا و شمال آفریقا است. اسانسی که از آن به دست می آید خاصیت ضد عفونی کننده و ضد انگل دارد و همین طور از آن بعنوان یک داروی گیاهی آنتی اکسیدان، ضد تب، ضد درد، ضد میکروب و ضد قارچ و موثر برای سرما خوردگی یاد می شود.
باتوجه به خاصیت ضد میکروبی این گیاه، پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا افشرده گیاه برنجاسپ می تواند در درمان کرونا موثر باشد؟
برنجاسپ در گذشته بعنوان دارویی برای درمان سندرم تنفسی حاد ناشی از ویروس سارس مورد استفاده قرار می گرفت. باتوجه به شباهت های موجود بین دو ویروس سارس و کرونا، بنظر می رسد عصاره های گیاهی و مشتقات آن در درمان کرونا نیز موثر باشد اما هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که این مساله را ثابت کند.
این گیاه دارویی که از جانب دولت ماداگاسکار مورد تأیید قرار گرفته است، بعنوان داروی موثر در درمان کرونا در حال انجام آزمایشات از طرف تعدادی از محققان بین المللی است. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که هنوز هیچ نوع شواهد علمی وجود ندارد که اثبات کند گیاه برنجاسپ در درمان کووید-۱۹ موثر است. مطالعات مختلف خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی این گیاه را نشان داده اند اما خاصیت ضد ویروسی آن برای کووید-۱۹ هنوز اثبات نشده است. از آنجایی که عوارض این گیاه بر روی انسان نامشخص است، نماینده سازمان جهانی بهداشت در آفریقا اعلام نموده است که مردم باید از استفاده از داروهای آزمایش نشده برنجاسپ برای درمان کرونا اجتناب کنند.
برمبنای اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ درتعداد کمی از مطالعات خاصیت ضد ویروسی گیاه برنجاسپ مشاهده شده است. برای پاسخ به این پرسش که آیا این گیاه در درمان کرونا موثر است شواهد و مطالعات بیشتری نیاز است. چنانچه تحقیقات نشان دهند برنجاسپ در درمان کرونا موثر است، باز هم آزمایش های دیگری مورد نیاز است تا تاثیر بالینی آنرا بر روی انسان نشان دهد و همین طور ایمنی آن بعنوان یک دارو را تایید کند.
منبع:

1399/09/01
12:31:11
5.0 / 5
1372
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد